Yaşlanmak Sanatı - 24.03.2015

Derleyen: Para Durumu Doğduğumuz andan itibaren yaş almaya da başlarız. Hepimiz yaşlanacağız. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Ama nasıl yaşlandığımız, yaşlanma sanatını ne kadar bildiğimize bağlı. “Yaşlanmak bir dağa tırmanmaya benzer. Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler” demiş İngmar Bergman. Haklı da...

Derleyen: Para Durumu
Doğduğumuz andan itibaren yaş almaya da başlarız. Hepimiz yaşlanacağız. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Ama nasıl yaşlandığımız, yaşlanma sanatını ne kadar bildiğimize bağlı. “Yaşlanmak bir dağa tırmanmaya benzer. Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler” demiş İngmar Bergman.

Haklı da, yaşadıklarımız yaşlılığımızda deneyim olarak geri döner. Yaşanan her yıl bir kitap sayfası gibidir. O sayfalarla kendi romanlarımızı yazarız. Ama bazılarımız başucu kitabı olur bazılarımız kitaplıkta yerini bile alamaz.

Dört yaşlıdan 3’ü kadın

2050 yılından itibaren 60 yaş üstü insanların sayısının, beş yaş altı çocukların sayısını geçip 2 milyara ulaşacağını da düşünürsek yaşlılar ve yaşlılıkla ilgili bilgi sahibi olmanın önemini daha iyi anlamış oluruz.

Peki, en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülkeler hangileri? İlk üç ülke sırasıyla: yüzde 29,5 ile Monako, yüzde 25,8 ile Japonya ve yüzde 21,1 ile Almanya. Türkiye ise 228 ülke arasında 94. sırada ve ülkemizde 4 yaşlıdan 3’ü kadın.

2cc70f42d055c571f799064e03869dc7

Erken BES’lenen yol alır

6 milyonun üzerinde yaşlı nüfusa sahibiz Yapılan araştırmalara göre 65 yaş üstü insanların en büyük korkusu çocuklarına yük olmak. Bu yüzden, yaşlılığı olabildiğince sağlıklı ve kimseye muhtaç olmadan geçirmek için erken hareket etmeli. Birikim en önemli konu. Yaş ortalaması artıkça devletler de uzayan emeklilik döneminde emeklilik maaşları ve sağlık harcamaları yükünü nasıl idare edeceklerini düşünüyorlar. O yüzden iş başa düşüyor. Yaş 25-35 demeden BES yaptırmak, emeklilik için para biriktirmeye başlamak çok önemli. Devlet de bu birikimlerimizi yüzde 25 oranında katkıyla destekliyor.

Bilinçli beslenme ve egzersiz de sağlıklı yaşlanmak için vazgeçilmez. Belediyelerin bu konuda yaşlılar için verdiği sağlıklı beslenme danışmanlık hizmetleri var. Parklardaki ya da diğer açık alanlardaki spor aletleri ve yürüyüş parkurlarından da herkes faydalanabilir.

Mutluluk kaynağı=Aile

2014 yılında TUİK’in yaptığı araştırmaya göre; yaşlıların en önemli mutluluk kaynağı yüzde 71,4 ile aileleri. İkinci sırada gelen mutluluk kaynağı ise yüzde 14,7 ile çocukları.
Ailemizdeki ya da yakın çevremizdeki yaşlı bireylerin tecrübelerinden yararlanmak bize de yaşam tecrübesi sağlar. O yüzden onları dinlemeyi ihmal etmeyelim. Ailemize dört kolla sarılalım.

Sosyalleşmek, kendini bir yere ait hissetmek de 65 yaş üstü için önemli. Belediyelerin özel olarak tahsis ettiği evlerde yaşlılar film izleyebiliyor, kitap okuyor, çeşitli etkinliklerden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar. Örneğin İstanbul Sarıyer Belediyesi Yaşam Evleri ve Semt Evleri’nden 100.000 kişi yaralanıyor. Yine belediyelerin özellikle yalnız yaşayan yaşlılar için sunduğu birçok hizmet var: Evde bakım, psikolojik destek, periyodik sağlık muayenesi, yemek ve gezi organizasyonları ve hobi kursları gibi.

Hayat uzun bir yol. Kendimizi bir sanat eseri gibi işlemek de bizim elimizde. Her yaşın ayrı bir güzelliği var ve hayat da biz onu bırakmadıkça bizi bırakmaz…
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store