Yaşam alanınızı baharda canlandırmak için dekorasyon tüyoları

Evinizi nasıl canlandırabilirsiniz, hangi renkleri kullanmalısınız?

İç Mimar Eda Tahmaz, mobilya, aksesuar, döşeme ve ev tekstil ürünlerindeki bahar trendlerini ve iç mekanlarda tercih edilecek renk ve dokulardaki yenilikleri aktardı.


Baharın gelişi ile beraber konut iç mekan tasarımlarında doğanın canlılığını çağrıştıran doku, desen ve renklerin ön plana çıkacağını belirten İç Mimar Eda Tahmaz, floral desenlerin, doğal renk tonlarının, ham malzemelerin ve Neo Art Deco stilinin dekorasyondaki en belirleyici trendler olacağını vurguluyor. Kabaralı ve kapitoneli mobilyaların ön plana çıkacağı yeni sezonda yeşil tonlarının yanı sıra, sıklıkla koyu vizon ve gri tonlarına da rastlayacağımızın sinyallerini veren Eda Tahmaz, yaşam alanlarımızı doğanın uyanışına adapte edebilmek için küçük dokunuşların bile büyük değişiklikler yaratabileceği görüşünde. Tek renk ve desensiz koltuk döşemeleri üzerinde doğal tonlarda, renkli ve desenli kırlentlere yer vermek; bahçe dekorasyonunda ise rattan veya bambu mobilyaların üzerine toprak tonlarında döşeme minderler ve desenli kırlentler yerleştirmek detaylarla elde edilebilecek söz konusu bahar etkilerinden bazıları...

“Tropikal desenler, Afrika ve Asya’ya Özgü Antik Figürler Ön Planda...”

Kullanıcının ihtiyaçlarına ve bulunulan çevreye önem vererek tasarımlarına kendi yorumunu katan İç Mimar Eda Tahmaz’a göre dekorasyonda kullanılacak bronz, pirinç ve mermer aksesuarlara büyük yapraklı yeşil bitkiler, teraryumlar, minik kaktüsler ve renkli mumlar eşlik etmeli: “İlkbahar/Yaz sezonunun dinamik ruhunu yaşam alanlarımıza taşıyabilmek için kırmızı, çivit mavisi, koyu yeşil, limon sarısı gibi canlı renklerden, beyaz fon üzerine uygulanan tropikal printlerden, Afrika ve Asya’ya özgü antik desenler ve geometrik şekillerden yararlanabiliriz...”

İç Mimar Eda Tahmaz bu baharda evinde daha kapsamlı değişiklikler yapmak isteyenlere duvar kaplamalarında doğal taş veya tuğla dokulu panelleri, zemin kaplamalarında ise ahşap ve mermer görünümlü seramikler ile beton efektli zemin karolarını ve Terrazzo zeminleri tavsiye ediyor.

1

Mobilya ve aksesuarlarda ham ve işlenmemiş malzemelerin sıklıkla yer alacağını belirten Eda Tahmaz, bakır ve bronz renkli metallerin, mantar duvar kaplamalarının, kadife kumaşların, iri ve geometrik desenli kumaş ve duvar kağıtlarının sezonun gözdeleri olduğunu dile getiriyor.

Islak mekanlarda bu sene koyu gri ve siyah tonların hakim olacağını belirten Eda Tahmaz’a göre, banyo tasarımlarında pirinç metal aksesuarlar, ham ahşap veya ahşap görünümlü mobilyalar , mutfak zeminlerinde ise koyu gri ve siyah renkler sıklıkla görülecek. Ayrıca malzemeleri hem ham hem de doğal efekt verilmiş halleriyle göreceğimizi belirten Eda Tahmaz, banyo ve mutfak trendlerini şöyle özetliyor: “Yeni sezonda siyah ya da antrasit renklerde seramik ile giydirilmiş mutfak dolapları sıklıkla yer alacak. Aynı etki mutfak aksesuarlarında da görülecek ve siyah renkler, koyu griler armatürlerden buzdolaplarına ya da aspiratörlere kadar tüm mutfak araç ve gereçlerinde ön plana çıkacak. Bakır ya da prinç renkli metal kulplar da sıklıkla kullanılacak...”

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol