Türk halkının AVM alışkanlıkları ortaya çıktı. İşte 10 alışkanlığımız

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research Company işbirliği ile bu sene altıncısı gerçekleşen 'Türkiye Alışveriş Merkezi Tüketici Algı Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Çarpıcı sonuçlar var:
1
KONUM ÖNEMLİ

Her 2 kişiden 1’i, sosyal etkileşime dayalı olarak yeni bir AVM ziyaretinde bulunuyor. %9’luk kesim ise yeni AVM ziyaretini sosyal medyaya dayalı olarak gerçekleştiriyor.

AVM’nin konumu ve mağaza karması, tercih üzerinde en önemli iki unsuru oluşturuyor.

2
TOPLU GIDA

Alışveriş sıklığı en düşük olan elektronik kategorisinde aylık harcama tutarı en yüksektir. Aylık harcama tutarı sıralamasında toplu gıda ikinci sırada yer alıyor.

AVM ziyaretçilerinin %93’ü ayda en az 1 kez ev dışında yemek yiyor. AVM ziyaretçilerinin %88’inin AVM içinde yemek yediği gözlemleniyor.

3
SİNEMA

Perakende ile eğlenceyi birleştiren konseptler önem kazanıyor. Eğlencenin, AVM ziyaretinde önemli bir motivasyon olduğu görülüyor. Mevcut durumda sunulan eğlence içerisinde, sinema ön sırada yer alıyor.
AVM ziyaretçilerinin %36’sı ayda en az bir defa sinemaya gidiyor.

Tüm kategorilerde, AVM’den alışveriş ağırlığını korurken en çok giyim ve ayakkabı kategorileri için AVM’lerin tercih edildiği görülüyor.

4
ALIŞVERİŞ UYGULAMALARI

Online alışveriş davranışı, sosyoekonomik seviye yükseldikçe artıyor. AVM müşterilerinin %80’i bugüne kadar online alışveriş yapmadığı ortaya çıkıyor.
Alışveriş uygulamaları kullanımının %5,9 ile son derece düşük bir performans sergilediği görülüyor. Mağaza/marka çeşitliliği, alışveriş merkezinde alışveriş yapmanın en olumlu yönü iken, gürültülü ve kalabalık ortamı, para harcamaya yönlendirmesi en olumsuz yönlerini oluşturuyor.

5
SOSYALLEŞME

AVM’lerin toplumsal hayata etkilerinin ilk sıralarında «şehir hayatını canlandırması» ve «istihdam yaratması» olduğu görülüyor. AVM’lerin bireysel hayata en çok «sosyalleşme ve keyifli vakit geçirme» yönüyle katkı sağladığı görülüyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol