Paramı Doğru Yönetmek İstiyorum!

Anneciğim, babacığım, Ben artık büyüdüm, 11 yaşında bir bireyim. Hayatımı ve paramı doğru yönetmeyi ve yönlendirmeyi şimdiden öğrenmek istiyorum. Anlıyorum ki paramı iyi yönetmek daha bu yaşlarımda geliştirmem gereken bir alışkanlık.

Anneciğim, babacığım, Ben artık büyüdüm, 11 yaşında bir bireyim. Hayatımı ve paramı doğru yönetmeyi ve yönlendirmeyi şimdiden öğrenmek istiyorum.

Anlıyorum ki paramı iyi yönetmek daha bu yaşlarımda geliştirmem gereken bir alışkanlık. Hedefler, bütçe, birikim, harcama, yatırım, kredi kartı, borç… Bütün bu konularda doğru bilgi sahibi olmak istiyorum.  Para eğitimim konusunda bana yardım eder misiniz? Çünkü para yönetimini öğrenebileceğim tek yer evim, alacağım örnekler de siz anne, babamsınız...

Amacım parayı ne çok önemsemek, ne de yok saymak, ona ve onu yönetmeyi gerektiği kadarönemsemek.Aşağıdaki konularla ilgili bana destek olur musunuz?

Hedefle yaşamak:

a. Hayatımı hedeflerle yönetmek istiyorum, yani her konuda hedefim olsun istiyorum. Hedeflerim (haftalık, aylık hedef…) konusunda bana yardımcı olur musunuz?

b. Uzun dönemli hedefim için şimdiden para biriktirmek istiyorum, ailemizin uzun dönemli finansal hedefleri neler? Örnek: ev almak? Sizin emekliliğinizi güvence altına almak?

c. Sizin kısa dönemli hedefleriniz neler? Örnek: kredi kartı borcumuz varsa kapatmak? Aile tatilimiz için para biriktirmek?

Harçlık:

a. Harçlığımı düzenli almak istiyorum. Ben düzeni seviyorum.

b. Harçlığımla neleri ödemekle sorumlu olduğumu bilmek istiyorum. Kantin harcamaları, oyuncak, kitap… hangileri için para biriktirmem gerekiyor, hangilerini siz karşılayacaksınız?

c. Harçlığımın doğru miktarının ne olacağına en iyi sizin karar vereceğinize inanıyorum ama değişen koşullar altında esneklik gösterirseniz sevinirim.

Para kazanmak: 

a. Evde yapacağım ve sorumluluğum içinde olmayan aktivitelerle küçük miktarlarda para kazanmaya hazırım. Böylece emek karşılığı kazanmak ne demektir öğrenmeye başlayacağım. Örnek: Odamı toplamak benim görevim ama neden fırını temizleyerek 1 TL kazanmayayım?

b. Evde yapabileceğim işlerin ve karşılıklarının listesini yapıp buzdolabına asarsanız çok sevinirim.

Harcamak:

a. Süpermarkete gittiğimizde alışverişin 10 TL’lik kısmını ben yapabilir miyim? Böylece belli bir para ile alışveriş yapabilme sorumluluğu edineceğime inanıyorum.

b. Haftalık bütün harcamalarımı yazacağıma söz veriyorum. Sizde bana bütün harcamalarınızı yazacağınıza söz verir misiniz? Böylece her ay harcamalarımızı konuşabiliriz. Neyin nereye gittiğini beraberce gözlemleyebiliriz.

c. Evin elektrik ve su faturalarını benimle paylaşır mısınız? Tasarruf yaparak elektrik ve su faturasındaki size kazandıracağım farkları ben “kazanmış” olabilir miyim? Örnek: bütün ay boyunca ışıkları kapatırsam 5 TL tasarrufumuz olursa o 5 TL benim olabilir mi?:)

Bütçe:

a. Aylık aile bütçesi toplantınızda (en azından bir kısmında) ben de olmak istiyorum. Anne baba siz beraber aylık bütçe toplantısı yapıyorsunuz değil mi?

b. www.paradurumu.tv 'de basit bir bütçe örneği var, bu bizim yazılı ilk aile bütçemiz olabilir.

Birikim:

a. Hedeflerime ulaşmak için düzenli para biriktirmek istiyorum. Siz de biriktiriyor musunuz?

b. Benim için bankada birikim hesabı açmanızı istiyorum. Kumbaramda biriktirdiğim paraları her ay bankaya gidip yatırmak istiyorum.

c. Benim biriktirdiğim her 1 TL’ye karşılık sizde bana 1 TL teşvik primi verir misiniz? Böylece ben 1 TL biriktiririm ama 2 TL olur, yaşasın!:)

d. Birikimi hem şimdi istediğim şeyler için (oyuncaklar, kitaplar), bir de birikimi uzun dönem için, üniversiteye gidebilmek için yapmak istiyorum.

Yatırım:

a. Eğitimime, sağlığıma, çevreme yatırım yapmak istiyorum. Bu konuda beni devamlı uyarır mısınız?

b. Finansal yatırım araçlarını tanımak istiyorum. Bunları bana eğlenceli yollarla tanıtır mısınız? Ya da araştırmam için teşvik eder misiniz?

c. Beraber karar vererek ilk yatırımlarımı yapmamda yol göstermenizi istiyorum. (Örnek: ilk hisse senedimi almak istiyorum. 5-10 TL’ye alabileceğimi öğrendim.) Böylece yatırım araçlarını ve yatırım kavramını şimdiden anlarsam ileride ben çalışırken paramı da çalıştırabilirim. :)

8. Paylaşmak: Evdeki kullanmadığım oyuncaklarımın bir kısmını oyuncakları olmayanlarla paylaşmak istiyorum. Bana artık küçük gelen kıyafetlerimi (kardeşim giymeyecekse) paylaşmak istiyorum.                

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store