Köyünden çıkmadan dünyayı okuyan kadının hikayesi

Bedriye Engin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce "Sıra dışı okur" unvanıyla ödüllendirildi.

1 4

"Köyünden çıkmadan dünyayı okuyan kadın" olarak bilinen Bedriye Engin,  ayda en az 3 kitap okuyor. Bilecik Gölpazarı ilçesinin Kurşunlu köyünde oturan ilkokul mezunu 55 yaşındaki Bedriye Engin, köyde doğup büyüyüp evlendiğini, hem tarımla hem de hayvancılıkla uğraştığını belirterek kendisini sıradan bir köylü olarak gördüğünü söylüyor. 

2 4

Küçük yaşlarda edindiği kitap okuma alışkanlığının hayatının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını vurgulayan 3 çocuk annesi Engin, ''Sadece biraz okurum o kadar, okurum derken bayağı bir okurum. Yani çocukluğumdan beri okurum. Çayırda hayvan otlatırken okudum.'' diyor.
Engin, kitap okumaktan zevk aldığını ve ayrım yapmadan her tür kitabı okuduğunu belirtiyor.

3 4 KİTAP OKUMAK İÇİN KOYUN BESLEDİ

Evlendiğinde "Nasıl kitap okurum, nasıl kitap okuyacak bir ortam bulurum?" diye endişelendiğini ve ilk zamanlarda kitap okumak için ortam bulamadığını anlatan Engin, şöyle söylüyor:

''Baktım komşu bir kadın hem yün eğiriyor hem de koyunlarını güdüyor. O zaman dedim ki benimde acilen koyun edinmem lazım. Köyde ikiz koyun buldum onları çoğalttım, sadece kitap okumak için! Büyükbaş hayvanlarımın yanında 17 yıl küçükbaş hayvan baktım ama ben sadece kitaplarla mutlu oldum. Hayatımda sadece kitap vardı, tarlada kitap okurken dinlendirdim."

4 4

Bilecik Kütüphane Müdürüyle 2011 yılında pazar tezgahında satış yaparken tanıştığını anlatan Engin, farklı kitaplar okumak için tezgahını bırakarak kütüphaneye gittiğini anlatıyor.

Kütüphaneye her gittiğinde en az 10-15 kitap aldığını ve bir yıl sonra Bilecik Kütüphanesince "En çok kitap okuyan yetişkin" ödülüne layık görüldüğünü ifade eden Engin, bugüne kadar yaklaşık 3 bin kitap okuduğunu söylüyor ve sözlerine şunları ekliyor:

''Proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığına sunuldum ve 2013'te 'Sıra dışı okur' unvanı aldım. Ben iyi okuyucuyum. Harman zamanında bile 1 ayda 3 kitap okurum. Kitap okumadan uyumam. Hayatımın her döneminde her kesiminde kitap okudum. Kitapsız hayatım hiç olmadı.''

Kaynak: DüşünceMektebi

Etiketler başarı
Yorumlar
Kalan Karakter 800