Daha mutlu bir hayat için bunları uygulayın!

Bir gecede olmayacak, ama işte daha mutlu olmanın sırlarını keşfetmek için her gün yapabileceğiniz en iyi 10 şey.

Hayatımızda nasıl daha fazla mutluluk bulabiliriz? Her şey gibi, mutluluğun devamlılığını sağlamak da pratik gerektirir. Bir anlamda, taban çizgimizi sıfırlamamız gerekir. Bir gecede olmayacak, ama işte daha mutlu olmanın sırlarını keşfetmek için her gün yapabileceğiniz en iyi 10 şey. Ama 7. maddeye dikkat!

1. Olumluya odaklanın

Uzun vadeli mutluluk bulmak için, beyninizi olumsuz bir zihniyetten olumlu bir zihniyete doğru yeniden eğitmeniz gerekir. Şunları deneyin: Hayatınızda pozitif şeyler aramak için bir ila iki dakika geçirin. Bunu 45 gün boyunca günde üç kez yapın, beyniniz bunu otomatik olarak yapmaya başlayacaktır.

Gün için olumlamalar: "Bugün çok güzel" veya "sahip olduğum her şeye şükrediyorum" gibi kendi kendinize tekrar edin. 

2. Küçük başarıları kutlayın

Hayat inişler ve çıkışlarla doludur, ancak aralarında fark edilmeyen pek çok küçük başarımız var. Bu başarıları kutlamak için 1 dakikanızı ayırın.

Küçük başarıya örnek: Yapılacaklar listenizdeki ertelediğiniz her şeyi kontrol ettiniz mi? Gelen kutunuzu dolduran binlerce e-postayı sonunda temizlediniz mi? Bu küçük başarıdan zevk alın.

3. İş-yaşam dengenizi bulun

İş günümüzün çoğunu alıyor, ancak yaptığımız tek şey bu olmamalı. İşimizin ötesinde faaliyetler ve çıkarlar peşinde koşmak önemlidir. Bir hobiniz var mı? Arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle vakit geçiriyor musunuz? Egzersiz yapıyor musunuz? Hayatınızda denge oluşturmak stresi azaltacak ve kendinizi ifade etmeniz ve eğlenmeniz için size başka yollar sunacak.

4. Farkındalık alıştırması yapın

Farkındalık arabuluculuğu, farkındalığınızı ve dikkatinizi şimdiki ana getirerek çalışır. Bu, yargılayıcı olmamakla ve nasıl hissettiğinizi kabul etmekle ilgili. Yaşadıklarımızı kabul etmek stresi azaltır ve durumların ne olduğunu görmemize yardımcı olur. Farkındalık yoluyla, huzur elde edebilirsiniz.

5. Yaratıcı olun

Araştırmalar düzenli olarak yaratıcı faaliyetlerde bulunmanın aslında sizi daha mutlu ettiğini gösteriyor. Hayal gücünü kullanarak ve yaratıcı olarak zaman harcayanlar daha coşkulu ve uzun vadeli mutluluk ve esenlik duygularına sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Bu tür yaratıcı faaliyetler yazma, resim, çizim ve müzikal performansı içerebilir.

6. Kusurları kabul edin

Çoğumuz mükemmel olmak için çabalıyoruz. Kendimizi elimizden gelenin en iyisini yapmaya zorluyoruz. Ama gerçekten mutlu olmak için hayatın bir parçası olan kusurlarınızı kucaklamalısınız. Mükemmellik imkansızdır ve kendimizi ve başkalarını bu standartlarda tutmak boşunadır. Hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Hayatın kusurlu olduğunu kabul edin ve bu kusurda güzellik ve zarafet olduğunu kabul edin.

7. Akıllıca harcayın

Ne kadar çok paranız olursa o kadar mutlu olacağınıza inanmak sizi rahatlatıyor değil mi? Ancak gerçek şu ki, daha mutlu hissetmenize yardımcı olacak paranızı nasıl harcadığınızdır. İşin sırrı bunu akıllıca yapmaktır. Deneyimlere (seyahat, yemek, konserler vb.) para harcamak bizi daha mutlu edebilir çünkü bu deneyimleri başkalarıyla paylaşıyoruz. Maddi varlıklara bağlı mutluluklar zamanla yok olur. Ancak deneyimler yaşamdaki amacımızı ve tutkularımızı tanımlamamıza yardımcı olur.

8. Anı yaşayın

Düşüncelerimiz ve hislerimiz genellikle geçmiş veya gelecek etrafında döner. Gerçek şu anda deneyimlediğiniz şeydir; şu anda neler yaşıyorsunuz. Bazen bu gerçeklikten kaçmak isteriz. Ancak şimdiki zamanda kaldığımız zaman, hayatlarımızla tamamen meşgul oluruz. Anı yaşamaya çalışırsanız, hayatınıza derinlik katabilirsiniz.

9. Mutlu insanlarla takılın

Hiç kasvetli biriyle takıldınız mı ve üzüldünüz mü? Bunun nedeni, ruh hallerinin bulaşıcı olmasıdır. Duyguların bir kişiden diğerine aktarılabileceği ve deneyimleri birbirimizle ne kadar çok paylaşırsak, duygularımız ve davranışlarımız o kadar senkronize hale gelir. Uzun vadeli mutluluğun bir sırrı, kendinizi mutlu olan başkalarıyla çevrelemektir.

10. Mutlu anıları hatırlayın

Neden retro olan her şeyi seviyoruz? Belki nostalji bizi mutlu ettiği içindir. Nostaljik duygular veya geçmişimizi anmak, sevgi duyguları ve merak ve tatmin duygusuyla yeniden bağlantı kurmamıza yardımcı olabilir. Geçmişimiz bizi şekillendirir ve kimliğimizi tanımlar. İyi günleri ve mutlu anıları hatırladığımızda özgüvenimizi artırabilir ve etrafımızdakilere daha yakın hissedebiliriz.

 

Bu Sabah Alışkanlıkları ile Güne Anlamlı Başlayın! Hepimiz sabah erken kalkmanın bizi daha üretken yapacağını biliyoruz. Çocukluğumuzdan beri bir ritüel olarak “erken yatmak ve erken kalkmak” ile ilgili çok şey öğrendik.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store