Çiçeklerinizin uzun ömürlü olması için püf noktalar!

Evinize aldığınız çiçekleri her seferinde öldürüyor ve yeniden satın almak durumunda kalıyorsanız, bu tavsiyeler çok işinize yarayacak.

1 6 Gün ışığı
Gün ışığı

Gün ışığı bir bitkinin uzun ömürlü olması için gereklidir. Çiçeklerinizi evinizin gün ışığı alan yerlerine koyabilirsiniz. Bazı çiçek türleri direk güneş ışığına, bazıları da gölgeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle aldığınız bitkilerin özelliklerini öğrenmeniz, yanlış yerlere koymamanızı sağlayacaktır. Eğer az ışık isteyen çiçekleri direk güneş ışığı alan yerlere koyarsanız, yaprakları kararmaya başlar.

2 6 Çiçek seçerken

Eğer ev bitkilerini seviyor ancak bakımında başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız, bakımı kolay çiçek türlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin, Afrika menekşesi ve aloe vera gibi bitkiler düşük bakım ister ve sık sulama gerektirmezler.

3 6 Çiçeklerin yerlerini değiştirme

Zaman zaman ev bitkisi olanlardan duymuşsunuzdur, “yerini sevdi” veya “yerini sevmedi” sözlerini. Bitkilerinizin yerlerini yeniden düzenlemek sizin hoşunuza gitse de bazen bitkinin hoşuna gitmeyebilir. Fazla yer değiştirmekten hoşlanmayabilir. Çiçeğiniz için uygun ışığın bulunduğu yeri bulduysanız değiştirmemelisiniz. Orada mutlu, mesut yaşayacaktır.

4 6 Evdeki nem seviyesi

Ev bitkileri için bir başka önemli konu ise ortamdaki nem seviyesi. Bu nedenle, evinize en uygun olan çiçekleri öğrenmeniz de yarar var. Örneğin, tropikal bitkiler neme daha çok ihtiyaç duyar. Ancak ısı oranı daha düşük bir yerde yaşıyorsanız, daha fazla nem sağlamanız gerekebilir. Saksının dibine çakıl yerleştirebilir ya da saksıyı su dolu bir çanağın içine koyabilirsiniz. Diğer bir seçenek de sprey şişesi ile yaprakları nemlendirmek.

5 6 Fazla sulama ve drenaj

Çiçeklerinizi fazla sulamanız ya da düzenli olarak drene etmemeniz, köklerinde çürümeye yol açabilir. Taşlar ve diğer drenaj ürünleri doğru dengeyi tutturmanıza yardımcı olabilir. Sulama aralarında toprağın kurumasına izin vermek gerekir. Bu çiçeklerinizin daha uzun süre sağlıklı yaşamasını sağlar.

6 6 Gübre ve zararlılar

Bitkiler için genel bir kural, genellikle ilkbahar ve yaz olan büyüme dönemleri boyunca çözünür bir gübre ile 3 kez desteklemektir. Çiçeklerinize fazla gübre eklemek etkileyici bir büyümeye sebep olur ama çok fazla eklemek zararlı sonuçlar doğurabilir. Özellikle yaz mevsiminde zararlılar için cazibe merkezi haline getirir.

Etiketler dekorasyon
Yorumlar
Kalan Karakter 800