YouTube’dan nasıl para kazanılır?

Dijital dünyada artık yönettiğiniz hesaplarla gelir elde edebilir ve paylaşımlarınızı paraya çevirebilirsiniz.

YouTube, Instagram ve TikTok kullanıcıları, belli sayıda takipçiye ulaştıktan sonra paylaşımlarından para kazanmaya başlayabilirler. Peki Youtube’dan nasıl para kazanılır? Youtube para kazanma yollarını gelin birlikte inceleyelim…

İLK ADIMI KANAL OLUŞTURMAK

YouTube hesabında paylaşım yaparak para kazanmanın ilk adımı bir kanal oluşturmaktır. Kanalınızı 1000 aboneye ulaştığında hesabınıza para gelmeye başlayacaktır. Eğer abone sayınız 1000’i aşmamışsa kanalınıza yüklediğiniz videolarınızın görüntülenme sayısı önemlidir. Para kazanabilmeniz için kanalınızın 10 binden fazla görüntülenme almış olması gerekir. Diğer yandan 1 yılda 4 bin saatten fazla izlenen içerikler oluşturduysanız da YouTube’dan para kazanabilirsiniz.

 YOUTUBE İŞ ORTAKLIĞI

 Görüntülenme sayısı ve abonelik dışında YouTube İş Ortağı Programı’na başvuruda bulunarak da platformdan gelir elde edebilirsiniz. Tabii bu programa başvurmadan önce bir YouTube kanalı oluşturmuş olmanız gerekiyor. Programa kabul süreci Youtube tarafından yönetiliyor. Toplum kurallarına aykırı içerikler oluşturmanız başvuru sürecini olumsuz etkileyecektir. Diğer yandan telif problemlerinin de olmaması gerekir. Videolarda kullanılan müzikler dahi Youtube tarafından telif odaklı incelenir.

GELİRDEN YÜZDE

YouTube'a içerik ekleyerek para kazanmanın bir diğer yolu ise YouTube Premium hizmetine abone olmaktan geçiyor. YouTube Premium, aylık belli bir ücret karşılığında izleyicilerin reklamsız ve çevrimdışı şekilde video izleyebilecekleri bir hizmettir. Bu kısımda reklam gelirleri yerine Youtube, videoların izlenme sayısı ve içeriğin görüntülenme süresine göre içerik üreticisine elde edilen gelirden belli bir yüzder.

YouTube’un para kazanabilmeniz için sunduğu bir diğer yöntem ise kanal üyeliği özelliğidir. Bu yöntemde kullanıcılar kanalınıza abone olur ve bu abonelik için aylık olarak belli bir ücret öderler. Bu özel üyelik sisteminde siz yalnızca abonelere özel videolar yükleyebilir, onlara özel avantajlar sunabilirsiniz. İçerik üreticisi özel üyelik sisteminde vergiler kesildikten sonra elde edilen gelirin yüzde 70’ini kazanırlar.

 SPONSORLU VİDEOLAR

YouTube’da para kazanmak için en etkili yöntemlerden biri de sponsorlu videolar çekmektir. Influencer pazarlama yöntemi olarak da kabul edilen bu yöntem ile isterseniz doğrudan bir markanın ürününü tanıttığınız video çekebilir, isterseniz de çektiğiniz videoda sponsorun bir ürününü giyebilir ya da kullanabilirsiniz. Yani burada yapacağınız şey tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda. Sponsorlu videolar çekerek YouTube’dan elde edeceğiniz reklam gelirinden bağımsız olarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Tuhaf sessizlik kuralı neyi anlatıyor?Tim Cook ve Jeff Bezos gibi akıllı zihinler tuhaf sessizlik kuralını benimsiyor. Peki bu tuhaf sessizlik kuralı neyi anlatıyor?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store