Tutku İle Çalışmak İstiyorsan...

Hayatta kimse kendisi ile bir bağ kurmadığı işi yapmaz… Önce tutku ile bağlanmak lazım yapılacak işe. Tıpkı eşine ya da sevdiğine bağlanır gibi uluslararası firmaların da bu kapsamda her yıl harcadığı onlarca mesai ve proje var.
Tutku İle Çalışmak İstiyorsan...

Soru: Kurumsal Bağlılığı Nasıl Arttırırız?

 Nasıl arttırır da çalışanlarımızın daha yüksek motivasyon ve katma değer üreten çalışmalar ortaya koymasını saplayabiliriz?

 Sadece kurumsal şirketler değil, aynı zamanda sivil toplum örgütleri de gönüllülük çalışmalarında bu alanda nasıl ilerlemeleri gerektiğine dair, onlarca çalışmalar yaparak, uygulamalarda bulunarak, yıllık planlarını yapıyorlar.

 İster ülke içinde ister ülke dışında, ister kendi şehrinizde ya da ilçenizde; hayal ettiğinizin peşinden gidin…

 Bir tutam mutluluk, bir tutam destek, bir tutam girişimcilik ruhu bir tutam da aile/arkadaş desteği kafi…

 ‘Tutku ile bağlı olduğun şehirde tutku ile bağlı olduğun işi yap’

İşine tutku ile bağlanamıyorsan, tutku duyduğun bir işi yap! Tutku duyduğu ve bağlı olduğun bir alanda işte çalışıyorsan, fayda sağlayabilir ve üretebilirsin demektir.

Çalıştığınız alanda kendinizi gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız ve bu alanda cesursanız; ülke sınırları sizin hayallerinizin berisindeyse; gelin sizi Zeynep ile tanıştıralım.

O karar verdi, şimdi ise sıra sizde.

 Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

 Merhaba, ben Zeynep Kırbaş Karakuş, 25 yaşındayım. Uluslararası İlişkiler mezunuyum, Ortadoğu Politikaları üzerine Master yaptım. Eğitimimi İngiltere’de tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm. 2 senedir Türkiye’deydim, bu sürede evlendim ve çalışma hayatına girdim. Ancak Türkiye şartlarına adapte olamamaktan dolayı tekrar İngiltere’ye taşınmaya karar verdim (bu sefer eşimle birlikte) elbette…

İşinizi kurma fikri nereden geldi?

Emek, eşim. Onunla tanıştığımızdan beri en büyük hayalimiz kendi işletmemizi açmaktı. Eşim hem barmenlik hem de baristalık konusunda tecrübeli olduğu için bu yönde bir mekan açmak istiyorduk. En sonunda Brighton’da, sağlıklı yiyecek seçeneklerini de barındıran bir 3. Nesil 

kahveci açmaya karar verdik. İş planımızı yaptık, hedef kitlemizi belirledik, sahayı kokladık. Tutar mı dedik? Ve yola çıktık. Birlikte göreceğiz.

Sizin gibi kendi işini kurmak isteyen kadınlara mesajın var mıdır? Varsa nedir?

Eğer altından kalkabileceğinizi düşünüyorsanız ve kendi işiniz için çabalamanın daha motive edici olduğuna inanıyorsanız hiç durmayın. Kimsenin size yapamazsın demesine izin vermeyin, hayallerinizi ertelemeyin!

Neden İngiltere?

İngiltere 5 senemi geçirdiğim bir ülke, özellikle de Brighton kendimi evimde gibi hissettiğim bir yer. İnsanlarını, toplumsal düzeni ve yaşam standartlarını benimsediğim için ve kendimi daha mutlu hissedeceğimi düşündüğüm için İngiltere’ye yerleşmeye karar verdim. Mutlu hissedeceğin yeri bilmek dünyadaki en güzel şey olsa gerek...

Sizce Girişimcilik neydi? Nasıl tanımlamak istersiniz?

Bence girişimcilik, bilinmeyene doğru cesaretle büyük bir adım atmak demek…

Şirketini kurma fikri ne zaman geldi?

Emek’le tanıştığımız andan itibaren bir iş hayalimiz vardı. Ama kısa da olsa 1 yıllık çalışma hayatım aslında farklı bir şey yapma isteğimi daha fazla içinde tutamayacağını bana hissettirdi. Her insan mutlaka ısrar etmeliydi yapmak istediği şey için. Talepkar olmalıydı. İstersen senin olur, istemez isen bir başkasının.

Bu süreçte karşılaştığın en büyük güçlük neydi?

Henüz yolun başındayız ve çok heyecanlıyız. Güçlükler bize işin tatlı bir cilvesi gibi geliyor. Ama şüphesiz uygun bir dükkan bulmak, İngiliz bankacılık ve muhasebe sistemlerine adapte olmak bizi başlarda zorlayacak.

Başarıyı nasıl adlandırıyorsun?

Eğer yaptığın iş seni mutlu ediyorsa, sana iyi bir yaşam sağlayabiliyorsa ve ayrıca insanlar seni o alanda referans gösteriyorsa, başarılı olmuşsun demektir.

Şirketini bir sonraki zamanlarda nereye taşımak istiyorsun? Hedefin nedir?

Uzun vadede hedefimiz bir marka haline gelip franchise vermek.

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol