Seni Bu Şehre Getiren Ne?

Bazen hayat, bizi farklı bir şehre ya da insanlara taşır… Öyle usulca ve ustaca yapar ki bunu, üzerinden ömrümüz şekillenir. Anlık ya da uzun zamana yayılan bu değişimler, hayatın çarkları olarak değerlendirilebilir.
Seni Bu Şehre Getiren Ne?

Bazen, o kadar kilit anlara dokunur ve ince ince işlenmişcesine oluşur ki, uzun süredir beklediğimiz bir terfinin ya da aşkın bazen ise mutluluğun şaşkınlığı ile kalırız. Hedeflediğimiz ya da heyecanlandığımız şeyin peşinden koştukça, bizden uzaklaşıyormuş gibi hissettiğimiz anda, pat diye oluverir. Elbette arkasında emek ve zamanla oluşur, olgunlaşır, tutku ile yoğrulur.

Çalışan iseniz; hayatınızda neyi anlatıyor iken heyecandan gözlerinizin ışıl ışıl olduğuna bakın,

İşverenseniz; çalışanlarınızın gözleri neyi yaparken ışıl ışıl oluyor onu gözlemleyin,

Anne & Baba iseniz, çocuğunuzun, kardeşinizin, arkadaşınızın, aşkınızın…

Ve kendinizin…

Şimdi sizi gözleri ışıl ışıl genç bir girişimci kadın ile tanıştıracağım. Çıraklıktan başladığı işin uzun yıllar eğitimini de alarak şirketini kurdu. Kendisine cilt bakım ve kişisel bakım için bir şirket açtı ve hepsini kendi sermayesi ile yaptı. Henüz 26 yaşında.

Tebrikler Didem!

Seni Kısaca Tanıyalım? Kimdir Didem ŞEKER?

1992' de Gaziantep de doğdum…14 yaşında gözlerimin ışıl ışıl olduğu şeyi keşfettim… Kendi işimi yapmaktı. 17 Yaşımda yaşadığım şehirden ayrıldım. İstanbul’a geldim. Beni İstanbul’a getiren şey o zamanki hayallerimdi.

Ülkemizde Hala Kız Çocuklarının Okulla Gönderilmediğinden Bahsediyoruz, Peki Ya Sen?

Ben de…

11 Yaşında bir kuaför de çırak olarak işe başladım. Ailem tarafından okula gönderilmedim. İlk zamanlar bunu kabullendim. Ama ilerleyen zamanlarda ben neden buradayım sorusuyla kendimi, hayatımı sorgulamaya başladım. Tam o an sihirli bir an gibiydi. Okumaya karar verdim. Aileme sorduğumda kesinlikle istemediler. Bende ailemden gizli gidip açıköğretim lisesi ve dershaneye başvurdum. Bu sebepten dolayı çıraklıktan çıkarıldım. Eve para götüremedim. Babam abim ve annem, bu sebepten dolayı, hatırlamak istemeyeceğim şekilde bana davrandılar. Okumak istemek bu kadar zor olmamalıydı… Ama bir hedefim vardı ve ona odaklandım. İstanbul’a geldim, eğitimler aldım ve hayallerime sarıldım.

 

“Başkalarının hayallerini dinlemek yerine kendi hayalinizi yaşayın”

Benim kadınlara en büyük tavsiyem her zaman kendinize güvenin… Mutlaka bir mesleğiniz olsun... İlerde başkalarının hayallerini dinlemek yerine kendi hayalinizi yaşarsınız.

Bana göre ‘Girişimcilik’…

Kendinize ve işinize olan güveninizdir.

Kendi şirketimi nasıl kurdum?

2 yıl önce kendi şirketimin hayalini kurmaya başladım. Bunun için öncelikle sermaye gerekiyordu. Bunu sağlamak için çok çalıştım ve hep en büyük iyisini yapmaya çalıştım.

“Yaşadığım en büyük güçlük…”

Bu süreçte karşılaştığım en büyük güçlük insanlardı… Hep olumsuzdular... Yapamazsın İstanbul gibi bir yerde çok zor. Yapabileceğini mi sanıyorsun vs. Kulaklarımı tıkadım hep.

“Yüzümü güldüren en güzel olay...”

Yüzümü güldüren en büyük olay ise bana 14 yaşında yapamazsın diyen insanların açılışımda yani 10 yıl sonra neler yapabildiğimi hem de tek başına görmeliydi :)

“Başarı bana göre…”

Başarı bana göre çok para kazanmak değil. Sevdiğin işi yapmak ve istediğin hayatı yaşamak demek…

“Önümüzdeki 10 yıl içerisindeki hayalim ise…”

Bundan sonraki hedefim akademi açmak ve öğrenciler yetiştirmek...

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
  • Cansu Öz Tebrikler, herkese özellikle de tüm kadınlarımıza örnek olması dileğiyle...
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol