Portakal Kabuklarını Atmayın, Kilosu 4 Lira

Türkiye her mevsimin yaşandığı bir iklime sahip. Adana civarı da iklimsel avantajı sayesinde narenciye yetiştiriciliğinde epey iyi. Portakal yetiştirilmekle kalınmıyor, kabuğu da ticarileştiriliyor. Peki portakal kabuğu neden bu kadar pahalı?
Portakal Kabuklarını Atmayın, Kilosu 4 Lira

Narenciye sektörünün gözde bölgesi Çukurova’da; yani Adana’nın Kadirli, Kozan ve çevre ilçelerinde portakalın kilosu 50 kuruştan alıcı bulunca üretici yeni yollar düşünmeye başladı. Portakalın kabuğu ise bu dönemde üreticiler için adeta altın gibi değerlendi.

Gıda, ilaç, kozmetik sanayi gibi sektörlerde hammadde olarak kullanılan portakalın kabuğu yurt içi ve yurt dışından epey bir talep gördü. Portakal kabuğunun fiyatı 4 liraya yükseldi.

Kabuk Meyveden Pahalı

İHA’nın haberine göre Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde portakal kabuğu alım satımı yapan Mikail Sarıgül, önceki yıllarda bölgede 20-30 ton arası portakal kabuğu ihracatı yapılırken bu yıl sadece Kadirli ve Kozan ilçelerinden 300 ton portakal kabuğunun yurt içi ve yurt dışı piyasasına satıldığını belirtti. Evlerde tüketilen portakalın kabuğunu toplayarak 10 yıl önce bu sektöre girdiğini belirten Sarıgül, önceleri sadece küçük çapta alım satım yapılan sektörde şu anda portakal kabuğunun sanayi ürünü olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Portakal kabuğunun ilk kurutulmasından ihracatına kadar geçen aşamalar hakkında da bilgiler veren Sarıgül, "Portakal kabuğunu iki şekilde temin ediyoruz. Mahallelerden, köylerden portakal kabuğu toplayan birçok kişi bu kabukları bize getiriyor ya da narenciye üreticisinden portakalı alıp, biz kabuğunu soyduruyoruz. Normal hava şartlarında portakal kabuğu güneşte 3 günde kurur. Daha sonra biz kuruyan bu kabukları çöpünden ve çürümüş kabuklardan temizleriz. Sonra kuruyan kabukları çuvallara doldurarak sevkiyata hazır hale getiririz. Portakal kabuğu alım satımı yapan üreticilerin gerek devlet kuruluşları, gerekse özel sektör tarafından mutlaka desteklenmemiz lazım. Şu anda biz sanayileşme yolunda ilerliyoruz. Bizim yanımızda yevmiye usulü onlarca çalışan var. Ancak biz hala kabuğu el yordamıyla işliyoruz.

Narenciye Çukurova bölgesinin ürünü. Ancak herhangi bir ekipmanımız olmadığı için kuruttuğumuz bu kabuklar İç Anadolu’da işleniyor. Bizler desteklendiğimiz takdirde Kadirli’ye kuracağımız bir tesisle portakal kabuğunu ilçe ekonomisi için bir fırsata dönüştürebiliriz" dedi.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol