KOSGEB ‘Girişimci Belgesi’ nasıl alınır?

Eğer bir girişimcilik hikayesine imza atmayı planlıyorsanız ‘KOSGEB Girişimcilik Belgesi’ne sahip olmanız finansal açıdan birçok kapının açılmasını sağlayabilir. Peki KOSGEB'in sunduğu girişimcilik belgesi nedir ve nasıl alınır?

Öncelikle KOSGEB'in açılımına bakalım. KOSGEB; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'dır. Adından da anlaşılabileceği gibi büyük firmalar değil de orta ve küçük işletmelerle ilgilenir. 

İKİ TİP EĞİTİM MODÜLÜ VAR

Girişimcilik belgesi, KOSGEB’in verdiği eğitimlere katılanlara eğitim sonunda verilen bir sertifikadır. Yeni bir iş kurarken KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için girişimcilik sertifikasına sahip olmak gerekiyor. Eğitimler de KOSGEB’in dijital platformlardan ulaşabileceğiniz ‘e-akademi’ vasıtasıyla veriliyor. İki tip eğitim modülü var. İlki “Geleneksel Girişimcilik Eğitimleri”. İkincisi “İleri Girişimcilik Eğitimleri”. Girişimci adayları, ihtiyaç duydukları belgelere, modüllerden birine karar vererek ulaşabilir.

İLK ADIM İNTERNETTEN BAŞVURU

Girişimcilik belgesini alabilmek için ilk adım internet üzerinden başvurudur. lms.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden e-devlet hesabınız ile giriş yaptığınızda, açılan pencerede “Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” ve “İleri Girişimcilik Eğitimi” olmak üzere iki seçenekle karşılaşacaksınız. Bu formatlardan hangisi size uygunsa seçebilir ve eğitimlere başlayabilirsiniz. Eğitimleri tamamladıktan sonra ise sertifikanızı yine e-devlet hesabınız üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun elektronik aletler ve internet aracılığıyla eğitimleri tamamlayabilir ve girişimcilik belgesine sahip olabilirsiniz.

 200 BİN TL’YE ULAŞABİLİYOR

Girişimcilik belgesi ile yapılacak işler çok çeşitli olduğundan KOSGEB girişimcilik sertifikasının beraberinde çok fazla avantajı getirdiği söylenebilir. Girişimcilik eğitiminin tamamlanması ve sertifika alınması ile birlikte KOSGEB, girişimcilere birtakım hibe destekleri sağlar. 100 bin TL olarak bilinen bu tutar, 200 bin TL’ye ulaşabilmektedir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store