Isırgan otundan iplik! Kilosu 15 bin lira

Giresun’un Espiye ilçesine bağlı Akkaya köyünde yaşayan 7 kadın, doğadan topladıkları ısırgan otlarının lifinden iplik üretiyor. İpliğin kilogramını kalitesine göre 12 ila 15 bin liraya satılıyor.

Giresun'un Espiye ilçesinde kadınlar, köylerinde topladıkları ısırgan otundan elde ettikleri iplikleri tekstil firmalarına pazarlamaya başladı. Sahile yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki 168 nüfuslu Akkaya köyünün muhtarlığı, doğada bol miktarda bulunan ısırgan otunun ekonomiye kazandırılması için çalışma başlattı.

Çalışma kapsamında köydeki kadınlar, topladıkları ısırgan otunu kuruttuktan sonra saplarından elde edilen lifleri ipliğe dönüştürüyor.

7 YIL ÖNCE ARAŞTIRMAYA BAŞLADI

Köy muhtarı Fahrettin Kılıç, ısırgan otunun yörede fazla olduğunu ancak değerlendirilemediğini söyledi. Giresun'da ısırgan otundan iplik üretimine yönelik çeşitli kurumların çalışmaları olduğunu duyduğunu belirten Kılıç, köyünde bu bitkiden iplik üretimi gerçekleştirmeye yönelik 7 yıl önce araştırmalara başladığını anlattı.

DENEME YANILMA YÖNTEMİYLE İLK ÜRETİM

Kılıç, köydeki kadınları bir araya getirdiğini ve deneme yanılma yöntemiyle çalışmalara başladıklarını ifade ederek "Uzun ve meşakkatli sürecin ardından hedeflediğimiz iplik üretimini gerçekleştirdik. Ancak araya pandemi girince üretim çalışmaları sekteye uğradı" dedi.

İlk yıllarda üretilen az miktardaki ipliklerden deneme amaçlı çorapların dokunduğunu dile getiren Kılıç, bunların bölge pazarlarında ve yöreye gelen misafirlere yönelik tanıtımlarda kullandıklarını ifade etti.

KİLOSU 12-15 BİN LİRADAN SATILIYOR

Salgının etkilerinin geçen yıldan itibaren azalmasıyla üretime ağırlık verdiklerini belirten Kılıç, şöyle devam etti: "Bölgemizin yanı sıra İstanbul ve Denizli'de bulunan bazı tekstil firmalarıyla temasa geçtik. Buralardan olumlu geri dönüşler aldık. Yine bazı üniversitelerden de araştırmalarda kullanılmak üzere talepler alıyoruz. Küçük miktarlarda da olsa gelen siparişler doğrultusunda üretimimize devam ediyoruz."

Isırgan otundan imal edilen ipliğin, yöre insanı için ciddi gelir kaynağı olacağına inandıklarını dile getiren Kılıç, ipliğin kilogramını kalitesine göre 12 ila 15 bin liraya sattıklarını söyledi.

1 KİLO ISIRGAN İPLİĞİ İÇİN 2 AY

Muhtar Kılıç'ın eşi Zihneti Kılıç da köyde 7 kadınla ısırgan otundan iplik üretimine devam ettiklerini belirtti. Doğadan toplanan bitkinin yapraklarının temizlenmesinin ardından saplarının kurumaya bırakıldığını anlatan Kılıç, şöyle konuştu: "Nisan, mayıs ve haziranda ısırgan otlarını topluyoruz. Daha sonra saplarını kurumaya bırakıyoruz. Birkaç gün sonra da kuruyan sapları kırarak lifler elde ediyoruz."

Lifleri ellerinde yoğurma işlemiyle yumuşattıklarını belirten Kılıç, şöyle devam etti: "Yumuşayan lifleri 'tarak' dediğimiz tarama aletinde işleminde tabi tutuyoruz. Taranan lifleri daha sonra 'eğirme' olarak adlandırılan alette örme işlemine tabi tutuluyoruz. Daha sonra bu işlemleri bir kez daha gerçekleştiriyoruz. Ardından ipliklerimiz ortaya çıkıyor."

Kılıç, bir kilogram ısırgan ipliğinin 1,5 ila 2 ayda elde edildiğine dikkati çekerek en zor kısmının ise bitki sapından lif elde etme aşaması olduğunu kaydetti.

Özgüven sahibi kadınların 5 sırrıÖzgüven bir kadının en güzel aksesuarıdır. Başarılı olmanın yolu kuşkusuz çok çalışmaktan geçiyor. Peki özgüven eksikliği yaşayan kadınların sınırlarını zorlayarak başarılı olmaları mümkün mü?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store