Ikea’nın Sahibi Ingvar Kamprad'ın Başarı Hikayesi

Kimilerinin cimri diye nitelendirdiği, aslında son derece tasarruflu olan IKEA’nın kurucusu ve Avrupa’nın en zenginler listesinde yer alan Ingvar Kamprad’ın başarı hikayesini biliyor musunuz?
Ikea’nın Sahibi Ingvar Kamprad'ın Başarı Hikayesi

Hepimiz bu markayı duymuşuzdur: IKEA. Hatta çoğumuz evine ürün alırken IKEA tercih ediyor. Dünya genelinde de oldukça yaygın olan IKEA'nın bu kadar başarılı olmasının arkasında kurucusu Ingvar Kamprad var. Başarı hikayesinin yanına tasarrufu da ekleyen Ingvar Kamprad dünyanın en zengin kişileri arasında. İsveç markası olan IKEA'yı dünyaya yayılmasını sağlayan Ingvar Kamprad'ın başarı hikayesine gelin hep birlikte bakalım.

Ingvar Kamprad, aslında tasarruf yönüyle bilinen bir kişi. 10 yaşında kibrit satarak ticaret hayatına atılan Ingvar Kamprad, 17 yaşında biriktirdiği para ve babasından borç olarak IKEA şirketini kurmaya karar veriyor. Yenilikçi tarzıyla dikkatleri üzerine çeken Ingvar Kamprad, okumayı geç öğrenenlerden biri. Liseyi bile zar zor bitiren Kamprad, 90’lı yaşlara gelmesine rağmen halen çalışmaya devam ediyor.

Kamprad Nasıl Başarılı Oldu?

Genç yaşta ticarete atılan Ingvar Kamprad aslında bu iş için doğdu. Küçük yaşta çalışmaya başlayan ve bundan büyük mutluluk duyan Ingvar Kamprad, ölüme bile zamanının olmadığını söylüyor. Başarılı olmasının ilk nedeni ise sürekli çalışması. 90 yaşını aşmasına rağmen çalışmayı bırakmayan ünlü milyarderin dünyanın dört bir yanında mağazası bulunuyor. 

Mobilya Deyip Geçmeyin

 IKEA'da sadece mobilya var diye düşünebilirsiniz fakat aslında dünyaca ünlü mağazanın restoranı da bulunuyor. Bundan neden bahsettiğimizi size hemen açıklayacağız. Kamprad aslında yenilikçi bir iş insanı. Yenilik yapmayı sevdiği ve ticaretten anladığı için mobilyalarının yanında müşterilerine ücretsiz kahve ve kurabiye vererek kendi tanıtımını yapıyor. Yani girişimcilik yaparken müşterileri çekmeyi biliyor ve onlara hitap ediyor. Bu gibi müşterilere yönelik yöntemlerle yükselen Kamprad, aynı zamanda mobilyayı da müşterilerine satın almadan önce gösterdiği için ön plana çıkıyor.

Neden Cimri Diyorlar?

Aslında Ingvar Kamprad cimri değil tasarruflu bir insan. Dünyanın en zengin insanları arasında yer almasına rağmen gerekmedikçe özel jetiyle hareket etmiyor ve gereksiz para harcamıyor. Örneğin bir yere giderken bile yürümeyi tercih ediyor. Sıfırdan başlayıp yenilikçi ve çalışkanlığı sayesinde bu günlere geldi. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol