Hamsi yağı rengarenk sabun oldu

Samsun’da arıcılıkla uğraşan Batı çifti, hobi olarak sabun yapmaya başladı. Çift, geleneksel ve doğal tekniklerle çeşit çeşit sabun üretiyor. Ürünlerine yöresellik katmak isteyen çift, sabunlarında hamsi yağı kullanıyor.

Samsun'un Alaçam ilçesinde yaşayan Bahar ve Gürhan Batı çifti, hamsi avcılığının yoğun yapıldığı Karadeniz Bölgesi'nde hamsi yağı bulmakta zorluk çekmiyor. Çiftin, hamsi yağı ve hamsi unu fabrikalarının bulunduğu Alaçam ve Yakakent ilçelerinden temin ettiği yağ ile ürettikleri sabun, yoğun talep görüyor.

‘HAMSİ GİBİ KOKMASINI İSTEYENLER VAR’

Bahar Batı, asıl işlerinin arıcılık olduğunu, hobi olarak başladıkları sabun yapımında zamanla kendilerini geliştirdiklerini söyledi. Hamsi yağlı sabunla Atakum Belediyesi’nin düzenlediği Samsun'a özel hediyelik eşya yarışmasında mansiyon ödülü aldığını belirten Batı şunları söyledi: "Hamsi yağlı sabunu ilk duyanlar önce hamsi kokusu olduğu için 'Öyle sabun olur mu?' diyor. 'Hamsi yağlı ama kokmuyor, hamsi kokmasını isterdim.' diyenler de oluyor."

YÜZDE 70’İNDE ZEYTİNYAĞI KULLANIYOR

Sabunların yapımında yüzde 70 hakiki zeytinyağı kullandıklarını belirten Batı, “Kalanı da üreteceğimiz sabunun aromasına bağlı olarak değişiyor. Hamsi yağlı sabunun yanında keçi sütlü, lavantalı, kabak lifli, pirinç kepekli, bıttım ve sarı kantaronlu sabunlar da üretiyoruz" dedi.

‘LAVANTA SABUNU İLE BAŞLADIK’

Gürhan Batı ise lavanta balı üretebilmek için lavanta bahçesi oluşturduklarını, sabun yapmaya da lavanta üretiminden sonra başladıklarını anlattı. Yetiştirdikleri lavantanın yağının, balından daha değerli olduğunu öğrendiklerini söyleyen Batı, "Arkadaşlar, 'Bunu kendin değerlendir, ham madde olarak satma.' dediler. Lavanta sabunu, lavanta yağı, lavanta kolonyası gibi değişik örnekler verdiler. Bizim de daha kolayımıza sabun geldi. Birkaç denemeden sonra sabun yapmayı başardık. Lavanta sabunu ile başladık, şu an 13 çeşit sabun yapıyoruz" diye konuştu.

Tanımadığınız biriyle konuşma başlatmanın 7 yoluİnsanların her zaman nasıl başlamaları gerektiği hakkında merak ettikleri bir konu vardır; bir sosyal ortamda konuşmayı nasıl başlatmalıyım?

 

Etiketler sabun hamsi yağı
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store