Bu Üçlüden Birisi De Sensin!

Size bir sır vereyim; yarım kalan ve bütün olan her şeye rağmen, kendisi kalabilenler ya da kendi yolunu çizmeye çalışanlar hala hayattalar! Ve bizlerle birlikte sokakları adımlıyorlar… Dönüp bir konuşsanız 3 kişiden biri kendi hayali için çabalıyor…
Bu Üçlüden Birisi De Sensin!

Bir şeyler ters gitse de; usanmadan, yorulmadan kendi hayallerini yaşamaya çalışıyor ve varlığı ile bir başkasına ışık ve umut olmaya devam ediyorlar.

Bazı bölümler ve patikalar vardır hayatımızda ve sizde aşağıdaki üçünden birisinizdir aslında.

1.     Yazanlar,

2.     Yaşayanlar,

3.     Ya da olan bitene öylece karşıdan bakanlar!

Meslek seçimleriniz ve hatta mutlu olduğunuzda yaptığınız şeylere bakın.

Aynaya baktığınızda bunlardan birisiyle mutlaka karşılaşacaksınız.

Hangisisiniz?

Eğer hayatı deneyimleyenleri dinleyen ve onları anlayan birisiyseniz, onlarda başkalarına ilham olsun diye yazarsınız. Eğer uygulamalı olarak öğreniyor ve yaşayarak tecrübe etmekten keyif alıyorsanız yaşarsınız. Ya da bütün deneyimleyenlere ya da onları yazanlara sadece bakarsınız.

Girişimcilik hikayeleri de böyle aslında. Yapmayı hayal edenler, adım atanlar ve gerçekleştirenler…

Siz hangi taraftasınız?

Hangisi kime göre daha az riskli ya da daha fazla mutlu eder insanı değişir.

Ve elbette ki, her seçim kendi çizgisini oluşturur hayatların.

Hem Yabancı Gelin,

Hem Anne,

Hem De Kendi Şirketi Olan Bir İş Kadını

“Kadınları, bir işkadını, bir anne olarak cesaretlendirmek hayalimdi. Hem ailene hem işine zaman ayırabilecek bir iş kurmak mümkün. Her birimizde bir iş kurma potansiyelimiz var. Biraz cesaret edip çok başarılı olabiliriz. İnanıyorum ki, aslında tüm kadınlar çok çalışkan ve çok azimli ve ellerinden her iş geliyor. Birkaç işi aynı zamanda yürütebiliyoruz biz…”

Zile Kızılkaya’nın hem bir anne, hem yabancı bir gelin hem de bir iş kadını olarak, kendi heyecan dolu hikayesini yazdığı başarısını sizlerle tanıştırıyorum…

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

- Ben de Zile Kızılkaya, İstanbul’da bir yurtdışı danışmanlık şirketinin kurucusuyum. Dünya çapında eğitimi en güçlü en kaliteli olan ülkelere öğrencileri lise, lisans, yüksek lisan, doktora ve dil okulu programlarına okumaya göndermekteyim. Öğrencilerimizi dünya sıralamasında ilk 1000’e giren okullara gönderiyorum. Amacım, öğrencilerin geleceklerine farklı bir yol açmak. Ülkelerine döndükten sonra mesleğin dışında ufku açık ve birkaç dil öğrenip geliyorlar. Böylece iş imkanları artıyor. Onların yüzündeki gülümsemeyi görmek ise en büyük mutluluk benim için.

İşinizi kurma fikri nereden geldi?

- Kendim yurtdışında eğitimimi tamamladım. Şuan İstanbul Üniversitesinde yüksek öğrenimime devam etmekteyim. Farklı ülkelerde eğitim görme şansım olduğu için yurtdışında alınan eğitimin faydasını gördüm. Böyle olduğunda bakış açısı olarak daha farklı ve bazı konularda yenilikçi oluyorsun. Türkiye'ye katkı sağlamak üzere de farklı ülkelerin tecrübelerinden faydalanmak mantıklı olur diye düşündüm. Gençler yurtdışında eğitim görerek hem birkaç yabancı dil sahibi olup, hem de meslek sahibi olarak ülkesine dönüp daha kaliteli işler çıkarabiliyorlar. Ayrıca yurtdışındaki okulların fiyatları çok daha uygun…

Sizin gibi kendi işini kurmak isteyen kadınlara mesajın var mıdır? Varsa nedir?

-  Kadınları, bir işkadını, bir anne olarak cesaretlendirmek isterdim. Hem ailene hem işine zaman ayırabilecek bir iş kurmak mümkün. Her birimizde bir iş kurma potansiyelimiz vardır. Biraz cesaret edip çok başarılı oluyoruz. İnanırım ki, kadınlar çok çalışkan ve azimlidir, ellerinden her iş geliyor. Birkaç işi aynı zamanda yürütebildiğimize inanıyorum.  

Sizce girişimcilik nedir? Nasıl tanımlamak istersiniz?

- Sorumluluğu alabilmek derim bir de cesur, hızlı ve çalışkan olmak.

Şirketini kurma fikri ne zaman geldi?

- Yurtdışında eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye'deki öğrencilerle de tecrübelerimi paylaşmak istedim, yurtdışında okumanın avantajlarını kendi örneklerimle tanıtmaya başladım.

Bu süreçte karşılaştığın en büyük güçlük neydi?

- En büyük güçlük ailemin yurt dışında olması en büyük kazanım ise eşimin ailesinin hep bizlerle olmasıydı.

Şirketi kurduktan sonra yaşadığın en önemli yüzünü gülümseten olay neydi?

- Müşteri memnuniyeti. Öğrencilerin dışında bizim işimiz daha çok anne babalarla oluyor. Çocuğu anneden babadan uzaktayken dahi huzurlu ve mutluysa, biz de mutluyuz.

Başarıyı nasıl adlandırıyorsun?

- Başarı, insanların sizin ve işiniz hakkında hep memnuniyetle konuşması bence…

Şirketini bir sonraki zamanlarda nereye taşımak istiyorsun? Hedefin nedir?

- Dünyaca tanınan uluslararası danışmanlık firması olmak en büyük hedefim…

 

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol