Swap ve Swap Faizi Nedir, Swap Faizi Neden Artar?

Son zamanlarda hepimiz swap kelimesini sık duyar olduk. Özellikle ekonomi haberlerinde ve bankacılık işlemlerinde karşımıza çıkan swap kelimesi ve swap faizi ne anlama geliyor?
Swap ve Swap Faizi Nedir, Swap Faizi Neden Artar?

Swap, kelime anlamı olarak ‘takas’ demek. Ekonomi haberlerinde karşımıza çıkan swap ise, takas sözleşmesi anlamına geliyor. Peki bu takas sözleşmesi neyi kapsıyor? İki tarafın faiz ya da döviz cinsinden ödemelerini karşılıklı olarak belirli bir zaman diliminde ve bazı yükümlülüklere bağlı olarak değiştirmesi, yani takas yapması swap işleminin içeriğini oluşturuyor.

Swap türleri; para swapları, faiz swapları ve çapraz döviz swapı olarak üçe ayrılıyor. Döviz ve faiz swapı piyasalarda daha sık kullanılıyor. Nakit akışını dengelemek ve değiştirmek için yapılan, farklı faiz türlerine ilişkin borçların birbirleriyle değiştirilmesi olarak tanımlanan swap işlemlerinde, döviz kurlar ve faiz oranları büyük önem taşıyor.

Swap oranları, farklı faiz türlerine göre değişkenlik gösteriyor. Alıcının kısa vadede piyasalardan talep ettiği oran anlamına geliyor.

Faiz swaplarında, iki taraf arasında belirli bir para üzerinden farklı faiz oranlarına göre hesaplanacak tutarın anlaşılan vadede değişimi yapılıyor. Aynı para birimi üzerinden olan borçların faiz ödemeleri takas edilebiliyor ancak ana para takas edilemiyor.

Para swaplarında ise süreç, tarafların önceden anlaştıkları şartlar ve zaman dilimi içerisinde belirledikleri miktar para birimini değiştirmesiyle işliyor.

Çapraz döviz swaplarında farklı faiz yapısı ve farklı para birimleriyle borçlanan taraflar, sabit yükümlülükler dahilinde birbirlerinin borçlarına yönelik anlaşma sağlıyorlar.

Swap işlemleri, piyasadaki nakit akışını dengeleyip, değiştiriyor. Özellikle uzun vadeli yatırımlarda, taraflara büyük avantaj sağlayan swap işlemleri piyasalarda sıklıkla tercih ediliyor. Swap faizleri ise piyasalardaki enflasyon ve devalüasyon değerlerine göre değişkenlik gösteriyor. Yabancı piyasalara TL akışının kısıtlı olmasına bağlı olarak farklılıklar gösteren swap faiz oranları, yatırımcıların arz ve talep dengesinden de etkileniyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol