Kortizolünü Yöneten Hayatını Yönetir - 12.06.2015

                Yazar: Ceyda Tümen Para Durumu’nda sloganımız “Parasını yöneten hayatını yönetir”. Bu doğru. Parasını idare etmeyi bilmeyen, finansal olarak doğru kararları alamayan insanlar hayatlarında büyük zorluklarla karşılaşıyor ve hatta hayatlarının kontrolünü, bağımsızlıklarını...

 
 
 
 
 
 
 
 
Yazar: Ceyda Tümen

Para Durumu’nda sloganımız “Parasını yöneten hayatını yönetir”. Bu doğru. Parasını idare etmeyi bilmeyen, finansal olarak doğru kararları alamayan insanlar hayatlarında büyük zorluklarla karşılaşıyor ve hatta hayatlarının kontrolünü, bağımsızlıklarını kaybediyorlar. Ama yönetemezsek hayatımızı mahvedecek; ailemizi, arkadaşlarımızı, işimizi, sağlığımızı ve büyük ihtimal paramızı da kaybetmemize neden olacak birşey daha var: KORTİZOL seviyemiz.

Her şeyin başı kortizol
Çok eğlenceli bir kitap okuyorum: John Gray’in “Venus on ice Mars on fire”ı. Venüs kadın Mars erkek oluyor. Kitap neden bu iki taraf birlikteliklerinin ilk günlerinde süper mutlu ve aşıkken, zamanla kavga edip duran çiftlere dönüşür sorusunu cevaplıyor. Yanıtı şöyle: kortizol. Kortizole stres hormonu da deniyor.

Neden kortizol var?
Evren gereksiz birşey yaratmaz. Stresimiz artınca veya “kaç yada uç” durumuyla karşılaştığımızda vücudumuzdaki kortizol denen hormon yükseliyor. Böbreküstü bezlerimiz kortizol salgılamaya başlıyor ancak bu kez seratonin gibi mutluluk verici ve iyileştirici diğer hormonların salgılanmasını durduruyor. Yani beden önce hayatını kurtar da zevk ve sefaya sonra bakarız diyor. Atalarımız muhtemelen bu sayede meyve toplarken saldıran yırtıcılardan kaçabilmişler.

Düşmeyen kortizol
Ancak normal ve sağlıklı olan, kortizolün gerektiğinde ve kısa süreli yükselmesi. Oysa biz şu anda tüm gün yırtıcılar peşimizdeymiş gibi stres altında yaşıyoruz, yada yaşadığımız en ufak bir tersliği bile kafamızda taşımaya devam edip, ondan bir türlü kurtulamıyoruz. Stresimiz, kortizolümüz hiç düşmüyor. Bu sefer sağlık, mutluluk, ilişkiler herşey zarar görmeye başlıyor.

Çözüm: Kadınlara oksitosin, erkeklere testosteron
Kitaba göre erkeklerde testosteron kadınlarda ise oksitosin düzeyinin yükselmesi stresi azaltıyor. Erkeklerin testosteronu, akşam eve geldiğinde divanda yatıp dinlenmesine, sonrasında da yaptığı basit bir iki iş için karısından takdir görmesine bağlı. Tüm oksitosinini işte tüketerek eve yorgun gelmiş, kendisini başka işler de bekleyen stres küpü kadın ise oksitosinini yükseltmek için eşinin ilgisine ve sevgisine, romantizme ihtiyaç duyuyor. Yani herkesin kendince bazı ihtiyaçları var. Herkes birbirinden birşeyler bekliyor. Beklentilerin gerçekleşmemesi ise çatışma, küslük, hayal kırıklığı ve daha fazla stres kısır döngüsünü yaratıyor.

Kadınlar için süper %90 kuralı
Aslında kadınların küsüp huysuzluk ve kapris yaptığı an tam da bu erkeğin divanda yatıp kendini fiziken toparlamaya çalıştığı, ilgisiz, suskun ve içine kapanık olduğu zamanlar. Ama hanımlar kötü bir haberim var: BUNU DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN DEĞİL! O yüzden her zamanki gibi çözüm üretmesi gereken taraf bizleriz. Bunun için kitap %90 kuralı diyor. Bu da şu demek: ne yapın ne edin size gereken oksitosinin %90’ını kendiniz karşılamanın bir yolunu bulun, mutlu olmak için beyaz atlı prens beklemeyin, kortizolünüzü yönetmeyi öğrenin ve mutluluğunuzun %90’ını kendiniz yaratın. O zaman eşinizle daha sağlıklı bir ilişki kurarsınız ve kalan %10 mutluluk da kendiliğinden gelir.

Oksitosini yükseltmenin 10 yolu
Kitapta biz kadınlara bununla ilgili 100 öneri var. Kendi yorumumla 10 tane paylaşıyorum:

1. Kız arkadaşlarla daha çok vakit geçir. Dertleşmek en yüksek oksitosin kaynaklarından.
2. İş-ev dengeni ayarla ve dünyanın en özel insanına yani kendine mutlaka vakit ayır.
3. Çocuklarınla vakit geçir, onlara bol bol sarıl ve kokla.
4. Sevdiğin kişi dinlenme modunda olsa bile gidip ona da sarıl.
5. Meditasyon yap.
6. Açık havada yürüyüş yap.
7. Güneş çıktı mı kaçırma, mutlaka biraz güneşlen.
8. Deniz kenarına gidip maviye bak.
9. Ağaçları, çiçekleri, kuşları, günbatımını izle.
10. Müzik dinle, dans et.

Hayat güzel. Ama biz stresimizi ve kortizolümüzü yönetebilirsek. Kortizolünü yöneten hayatını yönetir.

Sevgiyle kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store