Bayramlık Tavsiyeler- 30.06.2016

Bayramlarımız gibi sahip çıkmamız gereken, bağlarımızı güçlendiren geleneklerimiz var. Bunlara sıkı sıkı sarılalım. Tatil, kıyafet, telaş derken aman dikkat! Kahvenizin tadı değişmesin. Çocuklar bayramlıklarını giyecek, büyüklerin eli öpülecek, tüm aile bir araya gelecek. Sıcacık, huzur dolu bir bayram için geri sayım...

Bayramlarımız gibi sahip çıkmamız gereken, bağlarımızı güçlendiren geleneklerimiz var. Bunlara sıkı sıkı sarılalım. Tatil, kıyafet, telaş derken aman dikkat! Kahvenizin tadı değişmesin.

Çocuklar bayramlıklarını giyecek, büyüklerin eli öpülecek, tüm aile bir araya gelecek. Sıcacık, huzur dolu bir bayram için geri sayım başladı.
Bayram bütçeni yap
Bayramı evde mi geçiriyorsunuz, tatile mi gidiyorsunuz? Fark etmez. İki durumda da bütçe yapmak şart. Gıda, giyim, ulaşım, bayram harçlığı... Tüm kalemleri yazın.
Araştır
Seçenekler çok fazla. Bayramlık kıyafet alışverişi için piyasayı araştırın, dükkanları gezin. Tatile çıkıyorsanız araştırın, “Oradan alırız” diye gereksiz harcamayın.
İkram et
Komşu, akrabalar, arkadaşlar, mahalledeki çocuklar bayramlaşmaya geldiğinde ne ikram edilecek? İhtiyaç listenizi yapın, marketlerin bayram fırsatlarını değerlendirin.
Eli öpülenler
Bayram harçlığının miktarı önemli değil. Bozuk para bulundurun. Vermenin de keyfi bambaşkadır.
Paylaş
Bir elimiz almak, diğeri vermek için. Paylaştıkça biz mutlu oluruz, paramız ise bereketlenir. Ramazan bize yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmayı hatırlatır.
Para konuşma
Günlük hayatın stres ve karmaşasından çıkın. Günlük rutini geride bırakıp ailenize sarılın, dertleşin, dinlenin ama para konuşmayın.
Ekstra bütçe
Çıkabilecek ekstra masraflar için de bütçe ayırın. Kendinizi limitiniz kadar zengin hissetmeyin.
Seyahat sigortası yaptırın
Seyahat edecekseniz aile fertlerinize sigorta yaptırmayı ihmal etmeyin. Başınıza ne zaman,
ne gelececeğini bilemezsiniz.
Kredi son tercih olsun
Tatilde finansal huzurunuz eksik olmasın. Acil bir durum olmadığı sürece tatil için son dakika borç ya da kredi almayın.

İnanç yardımı
Zekat, fitre gibi dini yardımlar için rakamlar belli. Fitre bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınarak bu yıl en düşük 15 TL. www.diyanet.gov.tr adresinden detayları öğrenebilirsiniz.

İnternette Bedava: Birçok akademik kaynağa ulaşım

HAFTANIN EGZERSİZİ
Bayram çocukları

Çocukları sevindirin. Onların size, sevilmeye, düşünülmeye ihtiyaçları var. Geleneklerimizi sürdürmek paranın satın alamayacağı bir duygu değil mi... Bayramda hediye veya para vermek istediğiniz aile, komşu, ihtiyacı olan veya olmayan tüm çocukların listesini yapın. Yanına her çocuğa ne/ne kadar vereceğinizi yazın. Onlar istemeden... Siz verin.

Günün Sorusu
GİDERLERİNİ TESPİT ET

SORU: Kredi borcu, kredi kartı avansı derken artık
maaşım yetmez oldu. Kredi alarak borçlarımı topladım ama biraz kredi kartı borcu kaldı. Ailemin yanına taşındım. Aileme her ay yardım ediyorum ve krediden hâlâ haberleri yok. Parayı nereye harcadığımı soruyorlar. Selim
CEVAP: Derin bir nefes al ve bir DUR! Nereye gidiyor bu paralar? Yoksa bu döngüden çıkman mümkün değil. Ailenin yanında yaşıyorsun ve gelirin var. Bunlar senin için avantaj. Ailene yardım etmen çok iyi, bu bizim değerlerimizde de var fakat para konularında sırlar genelde daha büyük sorunlara neden olur.

ÜNLÜLERİN PARA KARAKTERİ
FUAT GÜNER ''HESABI BEN ÖDERİM''
Para denince aklınıza ilk gelen?
-Çok şey ve hiçbir şey.
Pazarlık yapar mısınız?
-Yerine göre yaparım.
İlk parayı kaç yaşında, hangi işten kazandınız? O para ile ne aldınız?
-1967 yılında 19 yaşındayken Kaygısızlar grubuyla Erdek’te 40 gün boyunca golf kulüpte çaldık. Mikrofon tesisatı :) İşe yatırım.
Lokantada hesabı kim öder?
-Ben.
Para ile ilgili pişmanlığınız var mı?
-Biraz hesapsız para harcadım, tutumlu davranabilirdim.
Dayanamayıp hep aldığınız bir şey?
-Gitar ve model uçak.
Şu an cebinizde kaç para var?
-250 TL.
Evde uyguladığınız en güzel tasarruf yöntemi?
-Elektrik ve suyu boşa harcamam.
‘Milyon verseler satmam’ dediğiniz şey ne?
-Şerefim, haysiyetim.
Borç?
-Akıllıca kullanılırsa işe yarar.
Para ile ilgili sizi en çok etkileyen örnek kişi kim oldu?
-Hiç kimse.
Küçükken, büyüyünce ne olmak istiyordunuz?
-Elektronik mühendisi olmak istiyordum.
Birisi sizden borç istese, siz de vermek istemiyor olsanız, ona ne dersiniz?
-İstediği meblağa göre değişir.

Fuat Güner’in Para Karakteri; MFÖ’nün ünlü solisti için para ne elinin kiri ne de baş tacı. ‘Daha fazla biriktirseydim, daha tutumlu olsaydım’ ifadesi hepimize ders olsun. ‘Ele Güne Karşı’ değil yalnızca hayat, yarınınızı da düşünün dersi.

ozlem.denizmen@posta.com.tr

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store