Çevremizdeki İnsanlarla Para İşlerini Nasıl Konuşmalıyız?

‘Konuşması ayıptır, elinde tutması pistir’ denilmiş bize. Ve sanki bir tabu imiş gibi para ile ilgili konuları konuşurken utanıyoruz, sıkılıyoruz. Hele bir de işin içine borç girince donakalıyoruz. Peki çözüm ne?
Çevremizdeki İnsanlarla Para İşlerini Nasıl Konuşmalıyız?

Aile, eş, patron, banka, dost, çevre ile samimiyetle ve şeffafça konuşmak bizi hem rahatlatır hem de çözüme giden yolda adım attırır. O halde gelin, bunu nasıl yapacağımızı konuşalım.

‘PARAYLA İŞİM OLMAZ’: Deme. Para bir hayat gerçeği. Var ve yönetilmesi gerek. Herkesin parayla işi var.

DOĞRU KONUMLA: Ne baş tacı ne de elinin kiri. Para seni A noktasından B noktasına götüren bir araç. (Otomobil gibi düşün.)

YÜZLEŞMEDEN ÇÖZÜLMEZ: Borcun varsa önce kendinle sonra alacaklıyla konuş. Konuşulmayan borç sorunu çözülemez. Unutma; alacaklı seni değil, parasını istiyor.

ESAS SEBEBİNİ ANLA: Kendine sor. Bu borç neden oluştu? Maaş mı yetmedi? İsteklerim mi fazla? Hayatımda ‘Olmasa da olur’ diyebileceğim neler var? Gerçeklerle yüzleşmek için derine in.

GİZLİ BORÇ: Eşinden ya da ailenden sakladığın büyük bir sorun. Bunu onlara bir türlü söyleyemiyorsun. Ancak üzerindeki gerginlik tartışmalara neden oluyor ve evdeki huzur bozuluyor. Paylaşmak zor olabilir fakat ileride yaratacağı sonuçlar seni daha zor duruma sokar. Samimiyetle konuş, birbirinizi suçlamadan çözüm bulun.

'MIŞ GİBİ' YAŞAYANLAR:

Tanımadığı insanları etkilemek için sahip olmadığı miktarda para harcarlar. Kendini sorgula, acaba yaşadığın hayat senin finansal gerçeklerini yansıtıyor mu?

ZOR KARAR ANI

Borç kapatmaya çalışıyorsan eşinle veya ailenle çözüm odaklı ve yapılması doğru olan şeyleri konuş. ailenin evine taşınmak, elindeki bir şeyi satmak… Unutma, konuşmak ilaçtır.

GEÇİCİ DÖNEM

Herkes hayatının bir döneminde para ile ilgili bir problem yaşar. Önemli olan problemin kendisi değil, senin o probleme nasıl yaklaştığındır. hiçbir para konusu çözümsüz değil.

SORUNA DEĞİL, ÇÖZÜME ODAKLAN

Para ile ilgili bir sorun olduğunda evde sürekli problem konuşulur. Halbuki esas yapılması gereken, yazılı çizili bir çözüm planıdır. AİlE büyüğü: Aile içi para ilişkilerinde (borç, kefalet…) yanınıza bir aile büyüğünüzü alıp onun önünde anlaşmanız, konuşmanız önemlidir. O sizin şahidinizdir.

SUÇLAYANLAR

Suçlamak boşa giden enerjidir. kaybedilen zamandır. kimseye faydası olmaz. Çevreyi, patronu, bankaları kredi kartlarını, alacaklıyı… Sonu yok. Suçlamak yerine, konuşabilmek gerek.

RAHAT UYU

SORU: 26 yaşındayım, her ay kenara 1500 lira atıyorum. 62 bin lira birikimim var, ev almak istiyorum ama diğer yandan yüksek borca girmekten korkuyorum. ● Ahmet

CEVAP: Borç herkes için değildir. Önemli olan senin akşamları rahat uyuyabilmen. Evler bir yere kaçmıyor. Acele etme.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol