3 Aylık Maaşlarını Tasarruf Edecekler - 25.06.2015

Altun çifti iki çocuklarıyla onlara dar gelen evlerinden daha büyük bir eve taşınma hayalindeydi. Ama giderleri gelirlerinden fazla, borçlar da birikmiş durumdaydı. Bana yazdılar. Evlerine gittim. Plan yaptık. Sorunu çözdük... SORUN ■ Yeni bir ev almak istiyorlar ama planları yok. ■ Gelirlerinden fazla harcıyorlar. ■ İki kişi çalışabilecekken...

Altun çifti iki çocuklarıyla onlara dar gelen evlerinden daha büyük bir eve taşınma hayalindeydi. Ama giderleri gelirlerinden fazla, borçlar da birikmiş durumdaydı. Bana yazdılar. Evlerine gittim. Plan yaptık. Sorunu çözdük...


SORUN
■ Yeni bir ev almak istiyorlar ama planları yok.
■ Gelirlerinden fazla harcıyorlar.
■ İki kişi çalışabilecekken evin masrafları tek kişiye yüklenmiş.
■9000 liralık borç birikmiş.

ÇÖZÜM / Bir tasarruf planıyla çözülür her şey!
Altun Ailesi’nin geliri 2350 lira. Ortalama gelirin üzerinde. Giderleri gelirlerinden 1000 lira fazla, 3300 lira. Dolayısıyla borç birikmiş. Önce giderleri kısıp, bütçemizi düzlüğe çıkaralım. Ardından borçları kapatacağız.

Para avına çıktık
Evde çıktığımız para avı ile oradan buradan kısarak ayda tam 500 lira tasarruf ettik. Bu rakam senede tam 6000 liraya ulaşacak. Nasıl mı? Altun Ailesi, faturalara 400 lira, ulaşıma 200 lira, sağlık/eğitime 300 lira, giyim/kişisel bakıma 350 lira harcıyor. Bu harcamalarına bir çekidüzen vermek gerekiyor.

Evde interneti kapatıyoruz
Çocuklar interneti kullanacak yaşta değil. Anne babanın da cep telefonlarında interneti var. Evdeki interneti kapattık. Her ay 40 lira kurtarıyoruz.

Elektrik, su, doğalgaz
Üç silahşörlere önlem alıyoruz. Kısılacak yerleri belirledik. Toplam 60 lira da buradan. Gelsin paracıklar!

Giyim, kişisel bakım
Madem borçlarını kapatacaklar, o zaman fedakarlık gerek. Kıyafet de almayıversinler. Söz verdiler. Ayda 250 lira kısacaklar.

Ulaşım
Gözde Hanım taksiye biniyormuş. “Ev alana kadar minibüse binmeye razıyım” dedi. Ayda 50 lira daha ceplerine koydular.

Sağlık/Eğitim
Sağlıktan, eğitimden tasarruf olur mu? Olmaz! Fakat olmaz diye de haddinden fazla harcamaları kısmayacak değiliz. Gözde Hanım çocukları özel hastaneye götürüyor. Tabii ki götürecek, hakkıdır. Biraz bilgi verip devletin sağladığı imkanları anlattım. Gözde Hanım, aile hekimiyle tanıştı. Bu kalemden de 100 lira tasarruf yaptılar.

Kahveye borç değmesin
Altun Ailesi’nin gelirlerinin yarısı borca gidiyor. Kredi kartlarına ayda 1200 lira ödüyorlar. Çok yüksek. Borç, gelirin 4’te 1’ini geçmemeli. Yatırım yapıyorsanız, ev alıyorsanız bu oran artabiliyor. Borçlarının yaklaşık 2000 lirası kredi kartına, geriye kalan 7000 lira ise eş dosta yapılan borç. Dostlarımız, arkadaşlarımız, ailemiz hayat mücadelesinde en büyük destekçilerimiz. Borcunuzu ödemezseniz içtiğiniz kahvenin tadı değişir.

BORÇ
Elden aldığın borcu; sen unutmadıysan veren de unutmamıştır.

EV NEREDE OLACAK?
“Anneler bu civarda oturuyor, biz de buralardan istiyoruz” diyorlar. Fakat aynı ilçede, daha uygun bir semtte ev bulabilirler. Ev fiyatları semtten semte değişiyor. Opsiyonları geniş tutmak gerek. İş ve aileyi orta noktaya koyup bir çember çizdik. Bir emlakçıdan yardım alarak civar semtlerdeki ev fiyatlarını araştırdık. Ev seçerken bu yöntemi uygulayacaklar.

Neden kredi?
Kredi kartının senelik faizleri yaklaşık yüzde 25, tüketici kredisinin senelik faizleri, masraflarıyla beraber toplam yüzde 17 civarında. 9000 lira borçlarını kredi çekip 24 ay vadede, aylık 450 lira olarak ödeyecekler.

Gözde Hanım’a kariyer planı
Gözde Hanım çocuklar doğduktan sonra çalışmayı bırakmış. Ben sözümü aldım. Birkaç seneye yeniden çalışmaya başlayacak. Eve ikinci maaşı getirip ailenin refahını artıracak.

Ayda 550 lirayla ev alıyoruz
200 bin liralık bir ev almak istiyorlar. Şu an oturdukları kendi evlerinin değeri 120 bin lira. Bu parayı peşinat olarak kullanıp 10 yıl vadede 80 bin lira kredi çekseler aylık ödemesi 1100 lira eder. Gelirlerinin neredeyse yarısı! Tam borcu kapattık derken bu aylık ödeme planı aileyi zorlar, yeniden borca sokar. Bunun yerine 160 bin liralık bir ev için aynı peşinat ve vadeyle 40 bin lira kredi çekerek ayda 550 lira ödeme yapacaklar. Bu borç uykularını kaçırmaz.

Ne değiştirdik?
■ Eve bütçe disiplini geldi.
■ Tam 500 lira tasarruf yaptılar.
■ Borçları yapılandırdılar. Ayda 450 lira ödeyerek 2 yılda bitirecekler.
■ Yeni ev hayalleri hedefe dönüştü, artık ayakları yere basan bir planları var.
■ Gözde Hanım yeni evlerinde çalışan bir kadın olacak. Ailenin refahı ikiye katlanacak.

Gözde ve Mevlüt Altun çifti ile evlerinde buluştuk. Sadece faturalar, giyim ve kişisel bakımdan yılda 4200 lira, toplamda yılda 6000 lira tasarruf yaptık.

Hiçbir para konusu çözümsüz değildir. Siz de yazın, size de geleyim.
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store