Finansal özgürlüğe ulaştıracak 7 alışkanlık!

Finansal özgürlük genellikle, kendiniz ve aileniz için istediğiniz yaşam tarzını karşılayacak yeterli birikim, yatırım ve nakit akışına sahip olmak anlamına gelir. Bu 7 alışkanlık ile kendinizi doğru finansal yola sokmaya ne dersiniz?

1 7 Yaşam Hedefleri Belirleyin
Yaşam Hedefleri Belirleyin

Sizin için finansal özgürlük nedir? Bunun için genel bir arzu çok belirsiz bir hedeftir, bu yüzden spesifik olun. Banka hesabınızda ne kadar olması gerektiğini, yaşam tarzının neleri içerdiğini ve bunun hangi yaşta başarılması gerektiğini yazın. Hedefleriniz ne kadar spesifik olursa, onlara ulaşma olasılığı o kadar yüksek olur.

2 7 Bütçe Yapın
Bütçe Yapın

Aylık bir bütçe oluşturmak ve buna bağlı kalmak, tüm faturaların ödenmesini ve tasarrufların yolunda gitmesini garanti etmenin en iyi yoludur. Aynı zamanda, hedeflerinizi güçlendiren ve savurganlığın cazibesine karşı kararlılığı destekleyen düzenli bir rutindir.

3 7 Kredi Kartlarını Tam Ödeyin
Kredi Kartlarını Tam Ödeyin

Kredi kartını nasıl kullanacağınızı bilirseniz hayatınızı büyük oranda kolaylaştırır. Fakat iyi yönetilemeyen kredi kartlarının sizi son ödeme tarihi geldiğinde zorlaması da olası. İpin ucunu kaçırmamak için temkinli olmalı, borçları takip etmeli ve ödeme yollarını keşfetmelisiniz.

4 7 Otomatik Tasarruf Oluşturun
Otomatik Tasarruf Oluşturun

Önce kendinize ödeme yapın. Beklenmedik masraflar için kullanılabilecek bir acil durum fonu oluşturun.

5 7 Yatırıma Başlayın
Yatırıma Başlayın

Bileşik faiz paranızın zaman içinde katlanarak artmasına yardımcı olur, ancak anlamlı bir büyüme elde etmek için çok zamana ihtiyacınız olacak. 

6 7 Ortalamanın Altında Yaşayın
Ortalamanın Altında Yaşayın

Daha azıyla hayatı dolu dolu yaşama zihniyetine sahip olarak tutumlu bir yaşam tarzına hâkim olmak o kadar da zor değil. Nitekim birçok varlıklı birey, refaha yükselmeden önce kendi imkanlarının altında yaşama alışkanlığı geliştiriyor.

7 7 Sağlığınıza Yatırım Yapın
Sağlığınıza Yatırım Yapın

Doğru bakım ilkesi vücut için de geçerli. Sağlığınıza yatırım yapın ve karşılaştığınız herhangi bir sorunla ilgili sağlık tavsiyelerine uyun. Daha fazla egzersiz ve daha sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile birçok soruna yardımcı olunabilir veya hatta önlenebilir. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800