Finansal Okuryazarlık Nedir?

“Finansal kavramlar ve risklerin bilgi ve anlayışına sahip olmak, bu bilgi ve anlayışı değişik finansal bağlamlarda etkili kararlar almak, birey ve toplumun finansal iyi olma halini geliştirmek ve ekonomik hayata katılımı sağlamak için kullanma becerisi, motivasyonu ve güveni” olarak tanımlamaktadır

OECD, finansal eğitimi, tüketicilerin / yatırımcıların finansal ürünleri, kavramları ve riskleri daha iyi kavramalarını sağlayan ve tüketicilerin / yatırımcıların bilgi, talimat ya da objektif tavsiyeler alarak finansal risklerden ve fırsatlardan daha fazla haberdar olmak, bilinçli seçimler yapmak, tavsiye almak için nereye başvuracaklarını bilmek ve finansal refahlarını iyileştirmek vb. etkili aksiyonlar almak için içinde bulundukları beceri ve güven geliştirme süreci olarak tanımlar.

Alıntı yapmak gerekirse:

“Finansal kavramlar ve risklerin bilgi ve anlayışına sahip olmak, bu bilgi ve anlayışı değişik finansal bağlamlarda etkili kararlar almak, birey ve toplumun finansal iyi olma halini geliştirmek ve ekonomik hayata katılımı sağlamak için kullanma becerisi, motivasyonu ve güveni” olarak tanımlamaktadır (OECD, 2012).

İşte OECD’nin bir başka tanımı daha!

Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü (OECD)’ne göre;

“Finansal okuryazarlık, finansal tüketicilerin finansal ürünler ve kavramlar hakkında bilgilendirilmesini veya finansal risk ve alternatifler arasında tercihte bulunabilecek farkındalığa sahip olmasını temin ederek finansal refahını artırma sürecidir.” 

Peki siz bu tanımları karşılıyor musunuz?

 

Kaynak: https://www.btchaber.com/populerlesen-finansal-okuryazarlik-nedir-ne-degildir/

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store