Değerlendirmeniz Gereken Finansal Tavsiyeler

Geriye bakıp, “keşke şöyle yapsaydım” diye mi düşünüyorsunuz? Bu keşkeler insan doğasının parçası. Pişmanlıklar, bizim için gerçekten neyin önemli olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. İşte değerlendirmeniz gereken finansal tavsiyeler:

Geriye bakıp, “keşke şöyle yapsaydım” diye mi düşünüyorsunuz? Bu keşkeler insan doğasının parçası. Pişmanlıklar, bizim için gerçekten neyin önemli olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Ya da başkalarının pişmanlıkları aynı şeyleri yaşamamıza engel olabilir. İşte değerlendirmeniz gereken finansal tavsiyeler:

1. Süper gücünüzü daha erken maksimize edin

Yaşınıza göre bunu en üst düzeye çıkarmanın farklı yolları var. İnsanlar paralarının kendileri için çalıştığını gördüklerinde, daha önce neden başlamadıklarına dair yakınabilirler.

Şimdi geriye dönüp baktığımda şöyle diyorum: “Keşle maaşımın %10’unu, o zamandan bu yana her yıl %1 daha fazla ekleyerek birikime başlasaydım.’’ Çünkü maaştan fedakârlık etmek, doğrudan gelecekteki kendinize yatırım yapmak gibidir.

2. Gayrimenkule daha erken yatırım yapın

Keşke 21 yaşımdayken biriktirdiğim parayı yatırım amaçlı bir gayrimenkul için depozito olarak yatırsaydım. Çünkü piyasadaki yükselişle bu gayrimenkulün şimdi ne kadar değerli olabileceğini düşünmek çok acı veriyor. Gayrimenkule çok daha erken yatırım yapın!

3. İyi alışkanlıklar edinin ve birikimlerinizi otomatiğe bağlayın

Bu para durumunuzu otomatik pilota almanın bir yoludur. Bazı insanlar kova sistemi kullanır ve finansal hedeflerine ulaşmak için paralarını otomatik olarak birçok farklı hesaba yönlendirir. Birikimleri otomatiğe almak oyunun kurallarını değiştirebilir.

Finansmanınızı otomatikleştirin! Birikimler, faturalar, masraflar ve eğlence için ayrı hesaplar oluşturun ve ödeme alır almaz bunların her birine ayrı ayrı aktarın. Her şey aynı hesaptayken daha fazla harcayabilirsiniz. Benzer şekilde, alışkanlıkları oluşturmak zor olabilir. Bu nedenle iyi para alışkanlıklarını benimsemek çok önemli.

Şimdi gençliğimdeki ‘’BEN’e’’ şunu söylemek isterdim: ‘’Keşke daha önce daha iyi para kazanma alışkanlıkları edinmeye ve kodlama gibi becerileri çok daha erken geliştirmeye başlasaydım.”

4. Farklı yatırım tercihleri yapın

Yatırım söz konusu olduğunda, kimsenin kristal küresi yok. Ancak “Ya parayı bulursam?” diye düşünmek eğlenceli olabilir.

5. Kendinize güvenin

Bu kadar çok farklı insan bu kadar çok farklı para kararı verirken, rotada kalmak zor olabilir. Bazı insanlar kendilerine güvenmedikleri için pişmanlık duyarlar. Yaptığın şeye sadık kal derim. Başkalarından etkilenmeyin. Tavsiyeleri bir köşede tutun, çok da dinlemeyin. İçgüdülerinize güvenin, özellikle hisselere… Gelecekteki kendime şunu derdim: ‘’Daha az başkalarını dinle ve yatırım kararların hakkında daha fazla bilgi sahibi ol.”

6. Daha fazlasını okuyun

Hiç bu kadar çok bilgiye sahip olmamıştık ve yatırım yapmaya başlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Para Durumu insanları iyi finansal kararlar almaları için güçlendirmeye çalışıyor. Eğitim fark yaratır.

Bilgiye koşan, konusu ne olursa olsun her şeyi oku, doğru ya da yanlış her şeyden bir şeyler öğrenebilirsin. Gençken kendimi eğitmek ve daha erken yatırım yapmaya başlamak için para ve yatırım kitapları okurdum.

Şu anda www.paradurumu.com’ u ziyaret ederek finansal bilginizi artırmaya başlayabilirsiniz.

7. Daha önce gelir elde edin

Bir gelir kaynağına sahip olur olmaz tasarruf etme ve yatırım yapma fırsatınız olur. Bazı insanlar bu fırsatı daha önce kullanmadıklarına pişman olurlar. Mesela ben, daha erken gelir elde etme potansiyelinden yararlanmak için çok daha erken kariyere başlayabilirdim…

8. Planınız olsun

Plan nereye gittiğinizi bilmenize yardımcı olur. Plan yapmayı öğrenmek zor olabilir. Bunun ne kadar önemli olduğunu hayatın ilerleyen dönemlerinde anlayabilirsiniz. Plan yapın, borç almamaya çalışın, paranıza iyi bakın.

9. Daha erken ve daha düzenli olarak birikime başllayın ve yatırım yapın

İnsanlar daha erken harekete geçmedikleri için pişmanlık duyuyorlar.

Ama geç değil, şimdi başlayın. Dün daha iyi olurdu, ama bugün bir sonraki en iyi zaman. Kendinizi finansal okuryazarlık konusunda eğitin, kelimenin tam anlamıyla hayatınızı değiştirecek.

Sonuçta iki tür pişmanlık vardır: Yapmadığımız şeyler ve yaptığımız şeyler. Finansal hayatınıza eklemek veya çıkarmak istediğiniz başka bir şey var mı?

E-ticaretten Para KazanE-ticaretten para kazanmak ister misin? Bugünkü Posta Gazetesi köşemde internet üzerinden satış yapmanın püf noktalarının ne olduğuna değindim.

 

 

Etiketler Finansal Tavsiye
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store