Çeyiz alışverişinde tasarruflu seçimler için neye dikkat etmeli?

Yeni bir ev kurmak üzere çıkacağınız alışverişte, özellikle elektrikli alet seçimlerini akıllıca yapmakta fayda var.
1

Evlerde sarf edilen enerjinin yaklaşık yüzde 20’sinin elektrikli aletlerden kaynaklanıyor. Yeni evinizde kabarık faturalarla karşılaşmamak için işin en başında önlem almalısınız.


Elektrikli ev aleti alırken, “Enerji Verimliliği Etiketi” mutlaka kontrol edilmeli. Cihazlar, A, B, C, D, E,F ve G harfleriyle ifade edilen ve 7 gruptan oluşan sınıflara ayrılıyor. Buna göre, yıllık enerji tüketimi bazında en tasarruflu olan, uzun vadede daha avantajlı oluyor. “A” sınıflandırması en düşük enerji tüketimini ifade ediyor.

2

Örneğin, enerji verimlilik sınıfı A olan bir buzdolabı, D sınıfı buzdolabına göre yüzde 45, G sınıfı buzdolabına göre yüzde 56 tasarruf sağlıyor. Buzdolabı satın alırken ürünün fiyatı yanında enerji sınıfına dikkat edilmesi durumunda ortama yüzde 50 tasarruf etmek mümkün.

3

Çamaşır makinesi satın alırken mutlaka ihtiyaca uygun bir ürün tercihi yapılması gerekiyor. 10 kilogram kapasiteli makinelerin enerji tüketimleri A sınıfı olsa bile birkaç kişilik küçük aileler için uygun özellik taşımıyor.

Çamaşır makinelerini her zaman tam kapasite çalıştırılması, az miktarda çamaşır koyulduğunda su ve elektrik tasarruflu programları seçilmesi, zorunlu değilse düşük ısılarda yıkama yapılması ciddi oranda tasarruf sağlıyor. Çamaşır tipini ve kirlilik derecesini de gözeterek mümkün olan en kısa yıkama programı tercih etmek gerekiyor.

Enerji tüketimi A sınıfı olan çamaşır makinesi, D sınıfı bir çamaşır makinesinden yaklaşık yüzde 30, G sınıfı bir çamaşır makinesinden yaklaşık yüzde 52 daha az enerji tüketiyor. Enerji tüketimi A sınıfı olan bir çamaşır makinesi ve kullanım sırasında gösterilecek dikkatle enerji tüketimi ortalama yüzde 40 oranında düşürülebiliyor. Bu durumda çamaşır makinelerin ortalama aylık elektrik tüketimi 15'ten 9 kilovatsaate kadar çekebiliyor.

4

Bulaşık makinası seçiminde de kapasitesi, kaplayacağı alan gibi faktörlerin yanı sıra enerji tüketim değerlerinin göz önüne bulundurulması gerekiyor. Yıkama için çoğu zaman 55 derece su sıcaklığı yeterli oluyor. Daha yüksek sıcaklıkların seçilmesi daha fazla enerji tüketimine yol açıyor. Makinelerin kapasite dolmadan çalıştırılması da enerji tüketimini artırıyor.

Enerji verimi yüksek A sınıfı bulaşık makinesi, D sınıfı bulaşık makinesine göre yüzde 32, G sınıfına göre yüzde 48 tasarruf sağlıyor. Enerji sınıfı A olan bulaşık makinelerinin tercih edilmesi ve doğru kullanım ile yaklaşık yüzde 35 tasarruf yapılabiliyor. Bu tasarrufla bulaşık makinesinin tüketeceği aylık ortalama 13 kilovatsaat enerji yerine 8,45 kilovatsaate çekilebiliyor.

5

Enerji tasarrufu sağlayan bir lambanın fiyatı sıradan lambaya göre daha pahalı olmakla birlikte yaklaşık 8 kat daha uzun süre çalışıyor.

Aydınlatmada led seçimler, faturalara olumlu yansıyor.  Led aydınlatmalar, daha az enerji tüketiyor. Duvarlarınızı açık renk boyayıp bir de led aydınlatma tercih ederseniz, kara geçersiniz.

Çok sayıda küçük ampullerin kullanıldığı avizeler yerine aydınlatılacak odanın büyüklüğüne göre seçilmiş tek bir lambanın kullanılması da yarar sağlıyor.

6

Ütüler evlerdeki enerji tüketim kapasitesi en yüksek cihazlardan birini oluşturuyor. Çamaşırların nemli olarak ütülenmesi, buharlı ve termostatlı ütülerin tercih edilmesi tasarruf açısından önemli faktörler arasında yer alıyor. Ütülemenin, ütüyü tekrar ısıtmak gerekmeyecek şekilde bir defada yapılması, ütüleme işinin bitimine yakın ütüyü prizden çekip, son parçaları mevcut ısısıyla tamamlanması yoluyla elektrik tüketimi azaltılabiliyor.

Ütü alırken gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmenin en az yüzde 10 tasarruf sağlayacağı öngörülüyor.

7

Elektrikli süpürgelerin gücü ile emiş gücü her zaman doğru orantılı olmayabiliyor. Yüksek güçte elektrik süpürgesi seçimi her zaman yüksek emiş gücü sağlamıyor. Satın alınacak elektrik süpürgesinin seçimi için ürün kıyaslaması yaparken ürünlerin güçlerinin yanı sıra emiş güçlerini de kıyaslamak gerekiyor. Elektrikli süpürgelerin toz torbaları ve filtreleri sık sık değiştirilmesi de önemli bir faktör oluşturuyor. Emiş gücünün zayıflaması daha fazla enerji tüketimine neden oluyor. Ürün seçiminde ve kullanımında dikkat edilmesi durumda enerji tüketiminde yüzde 10 kadar tasarruf edilebileceği belirtiliyor.

8

Ortalama olarak bir saç kurutma makinesinin 10 dakika çalışması, 60 vatlık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketiyor. Saçların havluyla kurutularak kurutma süresinin en aza indirilmesi önemli tasarruf olanak yaratıyor. Saç kurutma süresinin yüzde 10 azaltılması ile yüzde 10'luk enerji tasarrufu yapılabiliyor.

9

Küçük not: Kullanmadığınız sürece elektrikli aletlerinizi fişten çekmeyi unutmayın. Özellikle çay, kahve makineleri, el mikseri gibi mutfak aletleri fişte unutulabiliyor. Kullanılmayan her cihazın fişten çıkarılması, daha ucuz fatura demek!

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol