Yeni evliler finansal hayatını nasıl birleştirebilir?

Finansal kişiliklerinizi birleştirirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyleri gözden geçirmeye ne dersiniz?

Finansal olarak iyi bir çift olmak istiyorsanız, birlikte geleceğiniz için sağlam planlar yapmaya başlamanız gerekir. Bazı çiftler, ortak finansal hedefler için çalışırken bile paralarını ayrı tutmayı sever. Bazı çiftler ise her şeyi birleştirmeyi tercih eder.

Yeni evlilik aşaması, aynı zamanda sizin ve eşinizin parayı nasıl yönettiğinizle ilgili farklılıkların ortaya çıkmaya başladığı zamandır. Öyleyse, geçişi biraz daha kolaylaştırmaya yardımcı olacak finansal kişiliklerinizi birleştirirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyleri gözden geçirelim.

Mevcut para durumunuzu değerlendirin

Çift olarak para durumunuzu birleştirmenin ilk adımı, her birinizin finansal açıdan nerede olduğunu bulmak. Ne tür borçlarınız var? Ne kadar birikiminiz var? Aylık nakit akışınız nasıl? Para durumunuzu bilmek, ortak finansal hedeflerinizi planlamaya başlamanızı çok daha kolaylaştırır.

Bir kâğıda tüm gelirinizi, borçlarınızı (aylık asgari ödemeler dahil) ve hesaplardaki birikim bakiyelerinizi yazın. Bu, yeni kurulan hanenizin üzerinde çalıştığı varlıkları ve borçları görmenize yardımcı olur.

Henüz yapmadıysanız, tüm ev harcamalarınızın listesini yapın. Yakın zamanda birlikte taşındıysanız, bunlar sizin için tamamen yeni olabilir.

Ayrıca kredi puanlarınıza göz atın çünkü bunlar sadece kredi almanın ötesinde finansal durumunuzu da etkileyebilir. 

Eşinizle oturun ve çift olarak mevcut para durumunuz hakkında gerçekçi bir konuşma yapın. Bu, eşinizin finansal kişiliği hakkında daha fazla bilgi edinmeniz ve sizinkiyle ne kadar uyumlu olup olmadığını görmenizi sağlar.

Ortak kısa ve uzun vadeli finansal hedefleriniz olsun

Artık bir çift olarak finansal durumunuzun nerede olduğunu bildiğinize göre, bir sonraki adım yaşam hedefleriniz hakkında düşünmek ve konuşmak. Önümüzdeki 1, 5, 10 ve 30 yıl içinde hayatınızın nasıl olmasını istediğinizi düşünün.

Bir veya iki yıl içinde yeni bir şehre taşınma hayaliniz var mı? Önümüzdeki beş yıl içinde çocuk sahibi olmak gibi bir beklentiniz veya bir ev satın almak? 50 yaşında göl kenarındaki evinizde emekli mi olmak istiyorsunuz?

Tüm bu hedeflerin bir maliyeti var ve ileriye dönük finansal kararlarınızı etkiler. Hedefler hakkında konuşmak ve bu hedefler üzerinde anlaşmak, finansal kişiliklerinizi birleştirmenizi çok daha kolaylaştırır. Çünkü farklı para felsefelerini izleseniz bile ikiniz de aynı şey için çalışırsınız.

Bunun tek seferlik bir konuşma olmadığını unutmayın. Hedefleriniz yıllar içinde değişebilir. Bu yüzden birbirinizi kontrol ettiğinizden ve bu konuşmayı düzenli olarak yaptığınızdan emin olun.

Birikim ve harcama arasındaki doğru dengeyi bulun

Çiftlerin finansal kişiliklerinin çarpışma eğiliminde olduğu en büyük yerlerden biri, birinin bütçe konusunda daha koruyucu olması, diğerinin ise daha çok harcama yaptığı zamandır. 

Doğal olarak harcama yapan kişi, kısıtlanmış hissetmeye başlayabilir ve kazanmak için çok çalıştıkları paranın tadını çıkaramıyormuş gibi hissedebilir. Hal böyleyken çift olarak finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Burada önemli olan uzlaşmadır. Halihazırda bir dizi yaşam ve finansal hedef üzerinde anlaşmaya vardıysanız, o zaman bu konu üzerinde çalışmayı çok daha kolay hale getirir.

Örneğin, üç yıl içinde bir ev satın almak istediğinizi ve peşinatın ne kadar olduğunu biliyorsanız, bu hedefe ulaşmak için bir ayda ne kadar biriktirmeniz gerektiğini tam olarak bilirsiniz.

İkinizin de anlaşabileceği bir bütçe oluşturun

Bütçeye sahip olmak, farklı finansal kişiliklerin aynı sayfada yer almasına yardımcı olmanın harika bir yolu. Bütçe, paranızla ne yapacağınıza önceden karar vermek anlamına gelir. Size finansal durumunuzun gerçekçi bir resmini çıkarır ve gelir giderlerinizi net olarak görmenizi sağlar. 

Yeni evli olarak finansal hayatınızı birleştirmek belki zor gelebilir. Ancak bu ipuçları sizi mutluluğa giden yola hemen geri götürecek…

Pasif geliriniz var mı?Özlem Denizmen, çokça duyduğumuz kavram olan pasif gelirin avantajlarını ve dezavantajlarını Posta Gazetesi'ndeki köşesinde yazdı!

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store