Yeni evleneceklere altın değerinde tavsiyeler

Evlenmek keyifli olduğu kadar zorlu da bir süreç. Ne de olsa iki farklı yaşam tek bir çatı altına taşınıyor. Para konuları da bu süreçte en hassas meselelerin başında yer alıyor. Para konusunda sorun yaşamamak için en baştan özen göstermeniz gereken 8 konuyu ele alalım.

1 8 Uzun dönemli finansal plan
Uzun dönemli finansal plan

Evlilik hayatınıza birlikte uzun dönemli hedefler belirleyerek, planlar yaparak başlarsanız bu evliliğinizin daha sağlam temellere oturmasına yardımcı olacaktır. Bu planlarınız ev almak, yatırım yapmak ya da emekliliğiniz için birikim olabilir. İster nişanlılık döneminizde, isterseniz de evliliğinizin ilk aylarında finansal planlarınızı, hedeflerinizi konuşun ve ortak bir noktada birleşin.

2 8 Karanlıkta yürümek

Evlilik konusuna yapılan temel hataların başında ilk baştan finansal konuları konuşmamak geliyor. Eşinizin geliri, finansal hedefleri, beklentileri nedir sorun. Kendinizinkileri de anlatın. Borç konusuna yaklaşımını sormayı ve sizinkini söylemeyi de atlamayın. Hayatta her şey insanlar için, bu nedenle daha yolun en başındayken  bu konularda birbirinize karşı açık ve samimi olun.

3 8 Ufak tefek sırlar

Kredi kartı borcunuzu farklı yansıtmak ya da alışveriş poşetlerini eşinizden gizli eve sokmak. Bunlar sıkça rastlanan şeyler. Oysa ki ilişkinizde samimiyet ve şeffaflığı kendinize temel ilke edinmeniz, ilişkinizin geleceği açısından çok önemli. Eşinize karşı ufak tefek finansal sırlarınız oluşuyorsa, bu sizin için bir alarm niteliği taşısın ve yolun başında önleminizi alın.

4 8 Hesapları birleştirme kararı
Hesapları birleştirme kararı

Evlenmeden önce ya da evliliğinizin hemen başında hesaplarınızı nasıl yöneteceğinizi konuşun ve bir karara bağlayın. Her ikiniz de çalışıyorsanız ev bütçesine kim nasıl bir katkı yapacak konuşun. Aynı şekilde ortada bir borç varsa, bunun kapama planını da birlikte yapın.

5 8 Hayata borçla başlamak

Düğün, yeni ev hazırlamak, balayı.. hepsi tatlı telaşlar. Ancak bu işin bir de bütçesi var. Hayatınıza bir borç yükü ile başlamak istemiyorsanız öncesince bütçenizi yapıp, planlarınızı bu sınırlar dahilinde yapın.

6 8 Finansal öncelikler

Herkesin finansal öncelikleri kendine göre farklıdır. Finansal huzurunuzun kaçmaması için bütçenizi birlikte ve her ikinizin de finansal önceliklerinizi göz önüne alarak yapın.

7 8 Aşırı harcama sinyali

Kimi zaman beklenmedik harcamalar sonucu finansal tahminlerimizde şaşma olabilir. Bu durumu göz ardı edip, sorun yokmuş gibi harcamaya devam etmek yerine oturun ve bu konuyu konuşun. Nerelerden tasarruf edip bu harcamaları karşılayacağınızı belirleyin ve bu delik büyümeden hızla önlem alın. Sonrası için ise bu tarz durumlara karşı acil durum fonunuzu oluşturmaya başlayın.

8 8 Borcu yok saymak
Borcu yok saymak

Henüz evliliğinizin başında ve çocuklarınız yokken varsa borçlarınızı temizlemek için çok uygun bir zamandasınız. Borçlarınızı yok saymak yerine karı koca ne var ne yok listenizi yapın. Varsa borçlarınız için bir borç kapama planı ve bunları kapattıktan sonrası için finansal hedef planlamanızı yapın. Örneğin ihtiyaç kredimiz kapanınca, ev almak için birikime başlayacağız.

Yorumlar
Kalan Karakter 800