Sık sık ifade edilmesi büyük bir etki yaratıyor

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, minnettarlık duygusunun sık sık ifade edilmesi büyük bir etki yaratıyor.

SAĞLIKLI EVLİLİĞİN ANAHTARI
SAĞLIKLI EVLİLİĞİN ANAHTARI

Georgia Üniversitesi’nin ilişkiler hakkında yürüttüğü ilginç bir çalışmada, minnet duygusunun uzun ömürlü ve sağlıklı bir evliliğin anahtarı olduğunu ortaya koyuyor. Bu sadece evlilikler için değil,  hayatımızda diğer ilişkileri de pozitif yönde etkileyebilecek bir anahtar.

SAYGI VE SABIR GETİRİYOR

Araştırmaya göre, karşılıklı olarak birbirine minnettarlık duygusu besleyen çiftler, birbirlerine karşı daha saygılı, daha sabırlı ve daha yapıcı hale geliyorlar. Personal Relationships adlı yayının 468 evli çift üzerinde gerçekleştirdiği anketin çarpıcı sonuçlarına göre, çiftlerin birbirlerine karşı minnet duygusu beslemesi ve daha önemlisi bu duygularını sık sık dile getirmesi, evliliğin kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri olarak kabul ediliyor.

DEĞERLİ HİSSETTİRİYOR

Araştırmanın sorumlusu yazar Allen Barton’a göre: “Teşekkür etmenin gücü” evliliğin, ev dışı hayatta yaşanan sıkıntılara karşı dimdik ayakta kalmasını sağlıyor. Minnet duygusunun dışa vurulması, hem kadınlar hem de erkeklerin kendini daha değerli, daha çekici ve daha iletişim kurmaya değer hissetmesini sağlıyor. Çiftin karşılıklı olarak perçinlediği özgüven ise ilişkinin genel seyrinin daha sorunsuz ilerlemesinin yolunu açıyor.

TEŞEKKÜR ETMEK TOPLUMSAL HAYATTA DA SİHİRLİ!
TEŞEKKÜR ETMEK TOPLUMSAL HAYATTA DA SİHİRLİ!

Minnet duygusunun ifade edilmesi, toplumsal hayatın bir parçası olan tüm ilişkilerde pozitif etki yapacağı bir gerçek. Karşınızdaki insanın hayatınızdaki sosyal rolü ne olursa olsun, sarf ettiği emek için ona teşekkür etmek ve tabii onun size karşı minnettarlığını hissetmek; negatif seyretme eğilimi olan tüm ilişkilerdeki çatlakları onarabilir.

Etiketler ilişki İletişim
Yorumlar
Kalan Karakter 800