Ebeveynleriniz parayla ilişkinizi nasıl etkiler?

Herkesin parayla özel bir ilişkisi vardır. Bu ilişki, siz büyürken oluşur. Kısmen ebeveynleriniz tarafından size aşılanan değerlerle. Yetişkinliğe eriştiğinizde, para hakkında size ait olmayan somut bir dizi fikriniz vardır.

Herkesin parayla özel bir ilişkisi vardır. Bu ilişki, siz büyürken oluşur. Kısmen ebeveynleriniz tarafından size aşılanan değerlerle. Yetişkinliğe eriştiğinizde, para hakkında size ait olmayan somut bir dizi fikriniz vardır.

Parayla olan ilişkiniz için ailenizin finansal kararlarınızı nasıl etkilemeye devam ettiğine daha yakından bakmak önemli. Böylelikle hayatınızda yeni alışkanlıklar oluşturmak ve paranızın yönetimini kendi elinize almak için daha iyi bir yerde olacaksınız.

AİLENİZİN PARA HİKAYESİ NEDİR?

Çocuklukta oluşturduğunuz para hikayeleri finansal hayatınıza getirdiğiniz tutumları, inançları ve davranışları şekillendirir. Bunlar, parayla ilgili deneyimlerinizi ve anne babanızın para hakkında söylediklerini (veya söylemediklerini) çevreleyen inanç ve hislerinizi oluşturur. Bu deneyimler, iki yoldan biriyle parayla ilişkinizi etkileyen kalıplar veya bir dizi inanç yaratabilir. 

ORTAK PARA SORUNLARI

Ailenizin parayla olan ilişkinizi etkileyebileceğinden şüphe yok. Fakat yalnız değilsiniz. Sizin için doğru olabilecek bazı yaygın durumlar şunlardır: 

KITLIK BİLİNCİ

Siz büyürken para hep yetersiz miydi? Eğer öyleyse, yeni bir şey isterken size birçok kez “hayır” denmiş olabilir. Bu, çocukluğunuza benziyorsa, artık birikim hedeflerinizi oluşturmanıza yardımcı olabilecek tutumlu alışkanlıklarınız olabilir.

Öte yandan para söz konusu olduğunda kıtlık bilinci ile uğraşıyor olabilirsiniz. Parayla ilgili kıtlık bilinci, asla yeterli olmadığı duygusuyla karakterize edilir. Paradan korkuyor olabilirsiniz. Ve paranızın olmaması aşırı duygusal strese neden olabilir. 

İSTEDİĞİNİZ HER ŞEYE SAHİPSİNİZDİR

Çocukken, belki ebeveynleriniz size istediğiniz her şeyi alırdı. Çocukken en yeni ve en iyi oyuncaklara ve teknolojiye sahip olmak harika olsa da artık bir yetişkin olduğunuza göre bu gerçekçi olmayan beklentilere yol açabilir. Örneğin, ebeveynleriniz size belirli bir yaşam tarzı sağlasa da benzer bir yaşam tarzını kendi başınıza sürdürmek için gerekli araçlara veya para bilgisine sahip olmayabilirsiniz.

AİLENİZİN PARAYA KARŞI GÜVENSİZLİĞİ VARDI

Ebeveynleriniz para konusunda güvensiz miydi? Aileniz, daha güvenli olduğunu düşündükleri için banka hesabına yatırmak yerine nakit paralarını yatağın altına mı saklardı? Tüm bu durumlar bilincinize sızabilir ve sizi para ve finans kurumlarına da güvensiz hale getirebilir. 

TEKNOLOJİ PARAYLA İLİŞKİNİZİ NASIYL DEĞİŞTİREBİLİR?

Artık para konusunda neden böyle hissettiğiniz konusunda daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, şunu belirtmek önemli: Siz anne babanız değilsiniz. Bu yeni bir dönem ve şimdi her şey anne babanızın reşit olduğu zamandan farklı. Teknolojiyle büyümek kesinlikle hayatınızı yaşama şeklinizi değiştirir. Aynı zamanda paranızı düşünme ve yönetme şeklinizi de değiştirir. Y kuşağı, hak sahibi ve teknoloji takıntılı oldukları için kötü bir üne sahip olsa da teknoloji iyi finansal alışkanlıklar oluşturmanıza yardımcı olabileceğinden bunu tersine çevirebilirsiniz.

Şimdi parayla olan ilişkinizin sorumluluğunu üstlenme ve kendi finansal yolculuğunuzun sürücü koltuğunda olma zamanı.

 

Zengin insanlar neyi farklı yaparlar? Zengin insanların zihniyetine nasıl sahip olunur? Neyi farklı yaparlar? Sizi zenginliğe götürecek alışkanlıklar geliştirmeye başlamak ister misiniz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store