Uygun Fiyat Ev Satışını Hızlandırır

Evinizi satmaya karar verdiğiniz dönem ve uygun fiyat koyulması çok önemli. Evin satılma süresi, piyasa şartlarıyla doğrudan ilişkili. Şartlara göre satılma süresi ortalama 1 ile 3 ay arasındadır. Satmaya çalıştığınız ev hâlâ sizde duruyorsa, bu gecikme sizden kaynaklanıyor olabilir. Yanlış fiyat satışa engel Satışın önündeki en büyük engel...

Evinizi satmaya karar verdiğiniz dönem ve uygun fiyat koyulması çok önemli. Evin satılma süresi, piyasa şartlarıyla doğrudan ilişkili. Şartlara göre satılma süresi ortalama 1 ile 3 ay arasındadır. Satmaya çalıştığınız ev hâlâ sizde duruyorsa, bu gecikme sizden kaynaklanıyor olabilir.

Yanlış fiyat satışa engel

Satışın önündeki en büyük engel yanlış fiyat. Evlerin yüzde 95’i bu yüzden hızlı satılamıyor. Bu nedenle evin fiyatının ederinden yüksek olup olmadığı iyi tespit edilmeli. Eğer evinizi 8-10 kadar gerçek alıcı gördü ve hâlâ satılmadıysa biçtiğiniz fiyat gerçek değerinden yüksek olabilir.

Semte göre fiyat

Semt en önemli kriter. Emlak alım satımlarında iyi-kötü değil pahalı ve ucuz semt vardır. Aynı semtte olan iki evi kıyaslarken, en önemli faktör evlerin metrekare fiyatıdır. Evin manzarası da fiyatı etkileyen önemli bir kriter.

Eviniz kaç yaşında?

Evin yaşı da önemli etkenlerden biri. Eğer eviniz eskiyse, yeni evlerle kıyaslamayın. Ayrıca deprem sonrası yapılan evlerin fiyatları eskilerine nazaran çok daha hızlı artıyor. Fiyat evin bulunduğu kata göre de değişir. Orta katlar diğer katlara göre daha değerlidir. Evin içindeki ufacık bir rutubet bile fiyatı düşürür. Güneş görüp görmemesi de mutlaka değerlendirmeye alınır. Güney cepheye bakan evler daha avantajlı.

Güvenlik ve otopark değer katar

Özel güvenlik görevlisi olması, ya da bir güvenlik sistemiyle korunması eve değer katar. Bina girişinde veya avlusunda otopark varsa, hatta bu kapalı bir otoparksa tercih nedeni olabilir. Özellikle park sorunu olan büyük kentlerde.

Bakkal amca bilir

Evinizi satmaya karar verdiyseniz; bunu en yakın emlakçıya veya yakın esnafa bildirin. Aynı zamanda evinizin dışarıdan kolaylıkla görülebilecek kısmına tabela asın. Özellikle Türkiye’de ev satışı ilişkiler üstüne kurulmuştur. Çünkü ev alacak kişiler de öncelikle tanıdıkları insanlara ya da güvendikleri emlakçılara sorarlar.

Biraz tadilat iyi gelir

Evinizin uzun süreli ve yüksek maliyetli tadilata ihtiyacı olması hem satış fiyatını düşürür hem de kısa sürede satılmasını engeller.

Uzun süre satılamayan evler genellikle kelepir fiyattan satılırlar. Çünkü geçen bu uzun süre içinde, piyasada “satılamıyor, kimse beğenmiyor” damgası yer. Beklemeyle geçen süre satış şansını azaltır. Ev satışlarında “ne zamandır satılık?” Sorusu çok önemlidir. Bu yüzden ev satışlarının iyi olduğu bir dönemde ve makul bir fiyattan satışa çıkarmak önemlidir.

Satış fiyatınız gerçekçi mi yoksa duygusal mı ? Araştırın. Alıcı, evin yapısına, manzarasına, işlevine bakar.

Doğru fiyat hızlı satış demektir.

ParaDurumu

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store