Unutma! Unutturmayacağız!

Deprem, bir kere oldu, bir daha olmaz! Müteahhit de bu apartmanda oturuyor, bir şey olmaz! Kaç senedir olmadı, şimdi mi olacak? Deprem olduğunda kim öle kim kala... Bizim ev zemin kayalıkta, yıkılmaz! Buna ayıracak param yok’ DEMEYİN!  ‘Allah gecinden versin’ diyelim, ama ülkemizin bir deprem bölgesinde yer aldığı gerçeğini değiştiremeyiz. O...

Deprem, bir kere oldu, bir daha olmaz! Müteahhit de bu apartmanda oturuyor, bir şey olmaz! Kaç senedir olmadı, şimdi mi olacak? Deprem olduğunda kim öle kim kala... Bizim ev zemin kayalıkta, yıkılmaz! Buna ayıracak param yok’ DEMEYİN!  ‘Allah gecinden versin’ diyelim, ama ülkemizin bir deprem bölgesinde yer aldığı gerçeğini değiştiremeyiz. O zaman ne yapalım? Kendimizi, sevdiklerimizi ve hayatımızdaki EN BÜYÜK yatırımımız olan evimizi, yuvamızı koruyalım. İnşaat alanına girerken kendimizi korumak için nasıl başımıza KASK takıyorsak, evimizi korumak için de evimizin başına DASK (zorunlu deprem sigortası) takalım.

Yıllık 50-100 TL civarındaki bu sigortayı her yıl yenileyip, komşularımızı da yaptırmaya ikna ederek yüzde 40 ucuza getirebiliriz.

1. DASK nedir? 1999 depremi sonrası kayıp ve zararın en aza indirgenmesi için devletimiz tarafından kurulmuş olan kurumdur.

2. Kimler yaptırmalı?  Herkes!

3. Yaptırmazsam ne olur? Tapu işlemlerinde sorun çıkıyor. En büyük yatırımın olan EVİNİ korumamış oluyorsun.

4. DASK bedeli neye göre belirleniyor? Evin en iyi semtte, Boğaz manzaralı olması ya da gecekondu olması değil, bulunduğu bölgenin riskine göre belirleniyor. Türkiye’de 5 risk bölgesi var.Evinizin deprem bölgesini öğrenmek için www.dask.gov.tr haritasına bakabilirsiniz.

5. Arsayı da kapsıyor mu? DASK arsa bedelini ödemiyor, sadece evin kendisi.

6. Ne kadar ödeyeceğim? En riskli bölgelerden biri olan Bursa, Erzincan’da 100 metrekarelik betonarme evin yıllık DASK bedeli 140 TL. (59.000 TL teminat veriyor). En az risk taşıyan 5’inci bölge Mersin, Niğde’de 100 metrekare betonarme evin DASK bedeli 36 TL.(59.000 TL teminat veriyor)

7. Maksimum teminat tutarı ne kadar? 150.000 TL.

8. Geri ödemeler nasıl yapılacak?  DASK’ın 4 milyar TL’lik kaynağı var.Ödemeler deprem sonrası 1.5 AY içerisinde kimlikle yapılan başvurulara yapılacak.

9. Nereden yaptırabilirim? Bankalar, sigorta şirketleri, sigorta acenteleri ve çağrı merkezlerinden.DASK merkezinde poliçe düzenlenmiyor! 10. Her yıl yenile yüzde 20 indirim al.

11. Komşuları topla ucuza getir. Apartmanda en az 8 daire/sitede 8 ev varsa ve birlikte yaptırırsanız, yüzde 20 indirim alırsınız. Yıllık yenileme ve komşu indirimi yüzde 40 ucuza geliyor. Sağlık,sevgi ve para ile kalın, Özlem Denizmen

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store