Konut Kredisi Faizleri Düştü! Yeni Faiz Oranı Sizin Cebinize Nasıl Yansıyacak?

Konut kredisinde ciddi oranda bir indirime gidildi ve ilk olarak Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredilerini düşürdü. Peki bunun anlamı ne, 250 bin ya da 500 bin konut kredisi çeken birisine bu indirimin yansıması ne olacak?
Konut Kredisi Faizleri Düştü! Yeni Faiz Oranı Sizin Cebinize Nasıl Yansıyacak?

Konut kredisi oranlarında indirim açıklandı.

Ev büyük bir yatırımdır. Özellikle gelecek hakkında bizlere kendimizi güvende hissettirir. İyi bir araştırma ve bilinçli karar almak önemlidir. Kirada uzun yıllar yaşasanız bile ev sizin değil. Emeklilik döneminde sigorta işlevi gören ve tamamen size ait eviniz olur. Bununla ilgili halk arasında hep söylenen bir söz vardır: “Evinize çaktığınız çivi sizin olsun.” 

Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Düştü?

Son dönemde mevcut faizlerle ev almak çok maliyetli idi. Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar olan konut kredilerinde faiz oranının yüzde 0.98'e çekildiğini açıkladı. Ziraat Bankası'nda konut kredi faizleri ortalama yüzde 1.23 seviyesindeydi. 

Yapılan hesaplamaya göre, faiz indirimi sonrası 500 bin lira kredi kullanan kişi aylık 889 lira daha az ödeyecek. 250 bin lira kredi kullanan bir kişi ise aylık 444 lira daha az ödeme yapacak.

Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın ardından diğer bankaların da faizleri indirmesi bekleniyor. 

Ev kredisi uzun vadeli bir kredi. Dolayısıyla banka faizi kadar, bankayla olan ilişkiniz de önemli. Bankaların ev kredileri için verdikleri masraflar dahil faiz oranları banka politikalarına göre değişir. İyi araştırın.

Türkiye'deki mortgage yasasını çıkaran ekipte yer alan Umur Güven'e Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
  • MEHMET SOLAK NE ZAMAN başlıyor bütün bankalar dahil mi, istediğimiz evi alabiliyormuyuz
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol