Ev Kiralama ve Satın Almada Emlakçı Komisyonlarına Üst Limit Geliyor

Ev almak ya da ev kiralamak için emlakçılarla çalıştığınızda genellikle belli bir komisyon ödemeniz gerekiyor. Son zamanlarda bu komisyon oranlarının yüksekliği ile ilgili şikayetler artınca üst limitler yeniden belirlendi.

Kiradan çıkıp ev almak için para biriktirdiniz, peşinatı topladınız, bankadan konut kredisi çektiniz ve önemli bir adım attınız. Fakat ev alırken hesaplamanız gereken kalemler sadece bunlardan ibaret değil. Eğer evi bir emlakçı vasıtasıyla aldıysanız komisyon ödüyorsunuz. Bu komisyonun %6-7 olduğu durumlara ek olarak %10'a kadar çıktığı da duyuluyordu. Bakanlık duruma el attı ve ev satın alımlarında emlakçı komisyonunu %4 üst limit olarak belirledi.

Kirada da yine belirsizlik sürüyordu. Bazı emlakçılar bir aylık komisyon alırken bazıları yıllık toplam kiranın %12'si kadar komisyon alıyordu.

Bu karışıklığın çözülmesi için çalışmaları hızlandıran Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açıklamalar yaparak durumun geleceğini anlattı:

"Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde 4'ünden fazla olmayacak" dedi. Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedelinin kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olmaması öngörülüyor"

Taslakta Yer Alan Diğer Maddeler

- Hazırlanan taslağa göre hizmet bedeli de iş sahibi ile alıcı/kiracı arasında farklı bir anlaşma olmadığı sürece eşit paylaştırılacak.

- Ev gösterimi için herhangi bir fiyat talep edilemeyecek.

- İlçe sınırı dışında yer gösterim hizmeti için ulaşım ücreti alınabilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800