Ev Almak İçin Hazır Mısınız?

Ev almak, finansal hedeflerinizin başını çekiyorsa, ev sahibi olmanın gerektirdiklerini bilerek hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.
Ev Almak İçin Hazır Mısınız?

Ev satın almak büyük bir yatırım ve bütün yatırımlar gibi öncesinde hazırlıklı olmak önemli. Kendinize bazı sorular sorarak bu büyük yatırım için hazır olup olmadığınızı ölçebilir, TESTimizi çözerek ev ile aranızdaki mesafeyi ve bu mesafeyi kapamak için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Ev Almadan Önce Kendinize Sormanız Gerekenler

Evi Ne İçin Almak İstiyorum?

Yatırım amaçlı ev alacaksanız, evin değeri artacak mı, binanın yaşı kaç, içine harcama gerektiriyor mu, kentsel dönüşüme girme ihtimali var mı, kira geliri ne eder gibi soruların cevabını bulun. Oturmak için alacaksanız okula, iş yerine uzaklığı, ulaşım kolaylığı, çevre durumu gibi ihtiyaçlarınız doğrultusundaki faktörleri düşünün.

Şu Anki Finansal Durumum Ne?

Bu harcamayı yapmak için yeterli paranız olduğundan emin olmalısınız. Evi krediyle almayı düşünüyorsanız bile, bildiğiniz gibi evin tamamını krediyle alamıyorsunuz. Bankalar, belirlenen değerin ancak %80’ini için kredi çıkarıyor. Bu demek oluyor ki, en az %20’sini peşinat olarak vermelisiniz yani, bir miktar birikmişe ihtiyacınız var.

Kredi Notum Kredi Almaya Uygun Mu?

Kredi ile ev almanın yolu, iyi bir kredi notuna sahip olmaktan geçiyor. Kredi notunuz düşükse, kredi ile ev sahibi olma hayaliniz gecikebilir. Bunun için önce kredi notunuzu öğrenin. Eğer düşükse, başvuru yapmadan önce kredi notunuzu yükseltmek için önlemler alın.

Önümdeki Süreçte Ödemeleri Karşılayabilecek Miyim?

Kredi ödeme planını seçerken gelirinizi ve harcamalarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Her ay düzenli ödeme yapabilecek gücünüz var mı? Hedefinize ulaşmak için düzenli ödemeler yapabileceğinizden emin olun. Tek harcamanızın bu kredi olmayacağını unutmayın. Rutin harcamalarınızı ve dönem içinde çıkacak beklenmedik harcamaları da göz önünde bulundurarak plan yapın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol