Emekli Zam Oranı Ne Kadar Oldu?

Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri üzerinden emeklilik zammı belli oldu. SSK ve Bağkur emeklileri ne kadar maaş alacak?

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

Bugün açıklanacak rakamlar emekliler tarafından merakla bekleniyordu. SSK - Bağkur emeklileri ile birlikte memur ve memur emeklisi için de yeni zamlı temmuz maaşları belli oldu. Enflasyon haziranda yüzde 1,13 artarken, yıllık bazda yüzde 12,62 oldu. Enflasyon haziranda yüzde 1,13 artarken, yıllık bazda yüzde 12,62 oldu.

İlk 6 aylık enflasyon verisi; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin ise toplu sözleşme kaynaklı yüzde 4'lük artışa ilaveten enflasyon farkı alıp alamayacağını gösterdi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapıldı.

Memurlara bu yılın ilk yarısında uygulanan toplu sözleşme doğrultusunda maaşlara yüzde 4 artış yapılmıştı. Toplu sözleşme gereğince enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2020'nin ilk 6 ayında Hakem kurulu kararı doğrultusunda maaşlara yüzde 4 zam yapıldı. Bugün açıklanan veriler ile birlikte memurlar yüzde 1.75 enflasyon farkı alacak. Emekliler de 5.75 oranında zam alacak.

  • En düşük işçi emeklisinin aylığı 5,75 enflasyon zammıyla bin 263 TL’den bin 335 TL’ye yükseldi.
  • En düşük esnaf emeklisinin aylığı bin 539 liradan bin 627 TL’ye yükseldi.
  • En düşük çiftçi emeklisinin aylığı bin 451 liradan bin 534 TL’ye çıktı.
  • Eşi çalışmayan, iki çocuklu olduğu varsayılan en düşük memur maaşı 4 bin TL’den 4 bin 230 TL’ye yükselecek.

  • En düşük emekli memur aylığı da yılın ikinci yarısında 2 bin 661 TL’den 2 bin 814 TL’ye çıkacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store