Emekli Aylığı Zammı Belli Oldu mu?

Emekliler zam oranını merak ediyorlar. TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre emekli zammı ne kadar oldu?

Para Durumu Para Durumu info@paradurumu.tv

SSK, Bağ-Kur, tarım emeklileri, ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre maaşlarını zamlı alıyor. TÜİK, 2020 ocak-mayıs enflasyonunu açıkladı ve 5 aylık enflasyon yüzde 4.57 olarak gerçekleşti. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 4.57 zam kesin olarak görünüyor. Kesin zam oranı ise 3 Temmuz’da açıklanacak, zam oranı geçmiş 6 aya ait enflasyon oranına göre netleşecek.

Zamla birlikte senenin ikinci yarısında en düşük SSK emeklisinin aylığı 2.214 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1.985 liraya çıkacak. En düşük tarım emeklisinin aylığı ise 1.490 lira olurken, nisan ayında çıkan yeni yasa ile en düşük emekli aylığı 1.500 liranın altında olmayacak. 1.500 liranın altında emekli aylığı alan SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklileri temmuz ayından itibaren 1.500 lira olarak emekli maaşlarını alacak. Temmuz zammından ise yararlanamayacaklar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store