Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahçenizde ya da saksınızda özenle yetiştirdiğiniz bitkiniz hava değişimi nedeniyle uyum sağlamakta zorluk çekebilir. Bu nedenle sonbaharda bahçe bakımı önemli. Sonbaharda bahçe bakımında dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.
Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Sonbaharda bahçe bakımı özellikle kışa hazırlık amacıyla bahçelerimizde oldukça önem taşıyor. Yazın sıcaklık nedeniyle yorulan ve kuruyan bitkiler adeta sonbaharda nefes alıyor. Özellikle ekim ve kasım ayları gibi yapacağımız bakım oldukça değerli. Bu dönemde yapacağınız sonbahar budaması, çimlerin üzerine yapılacak ara ekimler ve bahar için yapılan soğanlı bitki dikimi sonbahar mevsiminde yaptığınız zaman daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Ekim ve kasım ayında yapılan ekimler kar suyunu alacağı için bitkinin rahat köklenmesini sağlıyor. Özellikle ağaçlarda büyük önem teşkil eden bu durum ilkbaharda size meyvesini verecek. 

Toprağınızı Biçin

Sonbaharda toprağınızı biçmeniz gerekiyor. Özellikle yeni tohum atacaksanız toprağın hava alması adeta kendine gelmesi gerekiyor. Bunun için eski bitki kalıntılarını temizlemeli ve tırmıkla bahçenizi kullanışlı hale getirmelisiniz. Ara mevsimi olduğu için bu dönemde sağlıklı bir ekim gerçekleştirirseniz düzenli olarak organik ürünler tüketebilirsiniz.

Kasım Ayına Dikkat!

Kışın habercisi olan kasım ayı dondurmasıyla meşhur. Eylül ve ekimde hava kasım ayına göre daha ılıman oluyor. Fakat kasım ayının özellikle son günleri bahçe bakımı için oldukça zorlayıcı. Ağaçlar kasım ayında kendilerini kış mevsimine hazırlarlar. Don yapan havaların gelmesine kadar bu ayda fidan dikim işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer diktiğiniz bitki kış mevsime uygun değilse onu korumanız gerekiyor. Koruma işlemini herhangi bir malzemeye sararak yapabilirsiniz. Mevsim sonu olduğu için oldukça zorlu olan kasım ayında toprağa daha fazla önem vermeniz gerekiyor.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol