Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nden Ne Kadar Para Kazandı?

Bu yıl Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'nde son 16 takım arasına girerek bizleri mutlu etti. Bunun karşılığında da iyi miktarda bir parayı kasasına koydu.
Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nden Ne Kadar Para Kazandı?

Futbol takımları için Avrupa kupalarından kazanılan paralar da önemli bir gelir kaynağı. Bu sene Beşiktaş’ın başarısı göğsümüzü kabartmakla kalmadı, kulübün kasasına da sağlam miktarda para bıraktı.

Şampiyonlar Ligi’nde grubundan lider olarak çıkan Beşiktaş son 16 takımın arasına kaldığı için UEFA’dan 6 Milyon Euro ek gelir kazandı.

Toplam gelir ise Avrupa kupalarının kulüplerimiz için ne kadar gerekli olduğunu anlatır cinsten. Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’ne katılım payı olarak 12.7 milyon Euro aldı. Başakşehir Spor Kulübü’nün gruplara kalamamasından dolayı da ülke payına düşen 22 milyon Euro’luk yayın hakkı parasını aldı. 

Başarılı olmak da yine bir maddi gelir kapısı. Beşiktaş gruplarda kazandığı 4 galibiyet 2 beraberlik için de 7 Milyon Euro daha kazandı. Yani hem galibiyet hem de beraberlik için puanlara ek olarak para da kazanmış oldu.

Şampiyonlar Ligi ikinci turunda Bayern Munich ile karşılaşacak olan Beşiktaş’ın bu zamana kadar kasasına giren para 47,7 milyon Euro. Çoğu kulübün toplam bütçesinden daha büyük olan bu rakama ek olarak Beşiktaş, Türkiye Süper Ligi’nden de şampiyonluk, katılım ve yayın gibi haklardan da 93 milyon Lira aldı.

Ayrıca Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olmasını sağlayan oyunculardan Cenk Tosun'u da satarak kasasını iyice doldurdu. Avrupa'da çok sayıda kulübün gözdesi olan Cenk Tosun, İngiltere Premier Ligi'nin daimi temsilcilerinden biri olan Everton'a transfer oldu. Cenk Tosun için alınan bonservis bedeli ise 27 milyon Euro.

Eğer Beşiktaş Bayern Münih'i eleyip çeyrek finale çıkarsa 6,5 milyon Euro, yarı finale çıkarsa da 7,5 milyon Euro daha alacak. Beşiktaş'ın finale çıkıp elenmesi durumunda alacağı para ise 11 milyon Euro. Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırırsa da 15 milyon Euro alacak.

 Finansal hayatınızla alakalı aklınıza takılan tüm soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol