Farklı bir kafe! Hem mutlu hem de özel

Erzurum'da Özel Eğitim Meslek Okulu bünyesinde açılan Mutlu Kafe’de çalışan down sendromlu, otistik ve hafif zihinsel engelli çocuklar, hem sosyalleşip hayata bağlanıyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının destekleriyle kentin merkez ilçesi Yakutiye'de özel çocuklar için "Mutlu Kafe" isimli kafe hizmete açıldı.

Özel çocuklar için 2019 yılında Palandöken ilçesinde açılan Özel Eğitim Meslek Okulu bünyesinde hizmet veren Mutlu Kafe, bu okulda eğitim gören down sendromlu, hafif zihinsel engelli ve otizmli öğrencilerce işletiliyor.

Eğitmenlerinin yardımıyla kafeye gelen müşterilere en iyi hizmeti vermeye çalışan 19 özel çocuk, burada hem sosyal hayata atılıyor hem de çalışmalarının karşılığı olarak aldıkları ücretle aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Sosyalleşmenin kendilerine verdiği avantajla insanlarla daha iyi iletişim kurmayı başaran öğrenciler, kafeye gelenlere yemek, tatlı, çay gibi yiyecek ve içeceklerin servislerini yapıyor.

72 ÖZEL ÖĞRENCİ 

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, 72 özel öğrenciye hizmet verdiklerini söyledi. Kısa zamanda birçok şeyi hayata geçirdiklerini belirten Kaygusuz, "Bizim okulun diğer okullardan farkı bünyesindeki kafe kısmı. Burası yiyecek içecek alanımızın atölyesi gibi" dedi.

 ‘AMAÇ HAYATA HAZIRLAMAK’

Kaygusuz, kentteki diğer kamu kurumlarından da destek aldıklarını ifade ederek, "Bizim iki amacımız var; birincisi özel çocukları hayata hazırlamak ve sosyal hayatın içinde olmalarını sağlamak, ikincisi de birebir mesleği icra etmelerini sağlayarak onlara fırsat sağlamak. Yiyecek içecek alanımızda down sendromlu, hafif düzey engelli ve otizmli çocuklar olmak üzere 19 öğrencimiz var" diye konuştu.

'ÇALIŞMALARINI TAKİP EDECEĞİZ'

Öğrencileri mezun olduktan sonra da çalışmalarını takip ettiklerini belirten Kaygusuz, şöyle devam etti: “Yapacağımız protokollerle belediyelerin sosyal tesislerinde ve diğer sektörlerdeki kafe ve restoranlarda çalışmalarını sağlayacağız. Öğrencilerimiz burada gerçekten çok güzel eğitim alıyorlar. Mezun olduktan sonra ümit ediyorum ki aranan eleman olacaklar çünkü işlerini çok güzel yapıyorlar."

Bir diğer amaçlarının da çocukların ailelerine ekonomik katkı sağlamak olduğunu ifade eden Kaygusuz, “Aylık döner sermaye girdisine göre çocuklarımıza katkı sağlıyoruz. Bir aylık süreçte beklediğimizden çok daha iyi cirolar yapıldı. Ailelerimize de bu manada destek sağlandı" dedi.

'FARKIMIZ HİZMETİMİZ VE ÇOCUKLARIMIZ'

Palandöken Özel Eğitim Meslek Okulu ve Mutlu Kafe Müdürü Hacer Türk de kafenin Türkiye'deki diğer kafelerden farklı olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Farkımız hizmetimiz ve özel çocuklarımız. Çocuklarımız özel, eğitimimiz özel, biz özeliz diyoruz. Kafemizdeki yiyecekleri eğitmenler eşliğinde özel çocuklarımız hazırlıyor. Eğitmenler bunların kontrolünde çocuklarımıza yardımcı oluyor."

Türk, çocukların ailelerinden güzel dönüşler aldıklarını anlatarak, öğrencilerin birçok farklı insanla tanışma ve konuşma fırsatı yakalamasının onların sosyalleşmesine katkı sağladığını aktardı.

Haber ve fotoğraflar: Yunus Hocaoğlu / AA 

Otizmli öğrenciler organik atıktan bitki ürettiKırklareli'ndeki otizmli öğrenciler Sıfır Atık Projesi kapsamında okullarına gönderilen kompost makinesiyle elde ettikleri toprağı işleyip bitki üretimine katkı sunuyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store