Ebeveynler sınava hazır mısınız? LGS için 10 önemli uyarı!

LGS sınavına artık saatler kaldı. Çocuklarınıza hâlâ, ‘tekrar yapın’, ‘test çözün’ diyorsanız büyük bir yanlışın içindesiniz. Çünkü uzmanlar, sınav öncesi yönlendirici değil destekleyici ebeveyn olunması gerektiğini söylüyor.

LGS sınavı 5 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. İki oturumda gerçekleşecek LGS sınavının birinci oturumu 09.30'da başlayacak. İkinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Çocukların sınava stressiz girmelerini sağlamak için uzmanların son dakika uyarıları ise şöyle:

EBEVEYNLER SINAVA HAZIR MI!

Sınava hazırlık, özellikle ilgilerinin arttığı hızlı bir büyüme ve gelişmenin gerçekleştiği gençlik döneminde birey için önemli bir sorun haline gelebilmektedir. Dolayısıyla genç ders dışı farklı ilgilere yönelebilir ya da derslere dikkatini yoğunlaştırmada güçlük yaşayabilir.

Sınav dönemine hazırlanan gencin bu gelişimsel döneminde öz saygı düzeylerinde de değişimler meydana gelebilir. Kendilerine duydukları saygı gerçeği yansıtmayacak şekilde düşük veya yüksek olabilir. Bu durum genci sınav sürecine dair gerçekçi olmayan düşüncelere itebilir. Bununla birlikte gencin bir yandan özerlik çabası artar ve kendi hayatıyla ilgili bağımsız kararlar vermeye çalışır.

Bağımsızlık isteğinin artmasının yanında aynı zamanda ergenler ailelerine duydukları ihtiyacı sürdürürler. Bu ikilem sürerken ebeveynlerin ergenin kendi hayatıyla ilgili uygun kararlar verebileceği konularda denetimi bırakması ancak bilgilerinin kısıtlı olduğu alanlarda da ona rehberlik etmesi önem taşır. Böylece gencin yavaş yavaş olgun kararlar verebilme yetisi gelişir. 

LGS İÇİN 10 ÖNEMLİ UYARI

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Klinik Psikoloji Uzmanı Psk. Müge Leblebicioğlu Arslan, sınav sürecinde ebeveynlerin dikkat etmesi gereken 10 önemli noktayı şöyle anlattı;

  1. Gencin sınava yeterince hazırlanabilmesi için gerekli koşulları oluşturması açısından destekleyin. Örneğin, dengeli beslenme ve uyku, sessiz bir çalışma ortamı, yeterli kitap ve özel öğretmen gibi rahat bir şekilde çalışabileceği ortamı hazırlamasına olanak sağlayın.
  2. Meslek seçiminde yönlendirici ve tercih eden ebeveyn rolü yerine, bilgilendirici ve destekleyen ebeveyn rolünde olun. Seçimlerde ölçü ebeveyn değil gencin kendisi olmalıdır.
  3. Mükemmeliyetçi beklentilerden uzak, başarı ve başarısızlıktan ziyade gencin çabasına vurgu yapın.
  4. Mevcut hedefe ek olarak birlikte esnek ve alternatif hedefler belirleyin.
  5. ‘’Kazanırsan alırım’’, ‘’Sınavı geçersen gidebilirsin’’ gibi başarı endeksli dilden uzak durun.
  6. Çocuğunuz sınavdan çıktığında ona ‘’Sınavın nasıldı?’’ yerine ‘’Nasılsın?’’ şeklinde sorular sorarak onun duygularına odaklanın.
  7. Ergenlik dönemi özellikleri her ne kadar benzer özellikler göstersede her ergenin öyküsü biriciktir. Dolayısıyla ötekiler ile kıyaslamak yerine ergeni biriciklik üzerinden yani kendi mevcut potansiyeli üzerinden değerlendirin.
  8. Stres ve kaygı gibi olumsuz duyular bu süreçte gence eşlik etmesi normaldir. Önemli olan stresi ortadan tamamen kaldırmak değil, işlevselliğini bozmayacak yoğunlukta yaşamasıdır. Tüm bu tutum ve davranışlar gencin hem gelişimsel sürecin oluşturduğu stresi hem de sınav döneminin oluşturduğu stresi azaltmasına yardımcı olur.
  9. Genç bireyin duygu, düşünce ve davranışlarını gözlemleyin.
  10. Çocuğunuzun baş etmekte zorlandığı yoğun bir duygu durum içerisinde olduğunu fark ediyorsanız ya da kendisi dile getiriyorsa, duygunun yoğunluğu giderek artıyorsa ve bu durum gencin işlevselliğini olumsuz yönde etkilemeye başladıysa, uzman bir psikoterapiste başurun.
Keşfedilme sistemimiz sınav olunca ne oldu?Tüm çabamız, birkaç saatlik sınav içerisinde “en iyisinin” bizim olduğumuzu göstermek üzerine kurulu bir düzen için....

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store