Bu bölümde okuyana iş var! 15 bin eleman aranıyor

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde açılan ‘Kuyumculuk teknolojisi bölümünü’ kazanan gençlerin işi hazır. Mücevher ihracatçıları 15 bin nitelikli kuyumcu teknikerine ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

BU YIL İLK KEZ ÖĞRENCİ ALACAK

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde açılan Kuyumculuk Teknolojisi bölümü bu yıl ilk kez öğrenci kabul edecek. Mücevher sektöründe eğitimli eleman ihtiyacının artması nedeniyle mezun olacak öğrencilere sektörde büyük bir ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Yakın, “Hızla büyüyen sektörümüzde 15 bin nitelikli elemana ihtiyaç var. Kuyumculuk alanında eğitim alan gençlerimizi iş garantili, parlak bir gelecek bekliyor.” dedi.

 İŞİNİZ HAZIR

Lisede alan seçmeye hazırlanan öğrencilerin kuyumculuk teknolojisi bölümünü tercih etmeleri halinde asla işsiz kalmayacaklarını ifade eden Yakın, “Dünya mücevher sektöründe Türkiye güçlü bir marka olma yolunda ilerliyor. Dünyada üretici ihracatçı ülkeler arasında ilk üçte yer alıyoruz. Yeni nesil yetişmiş insan kaynağıyla birlikte sektörümüzün daha da güçlü bir şekilde büyüyeceğine inanıyoruz. Bu alanda öğrenim gören gençlerimize Kapalı Çarşı ve Kuyumcukent’te faaliyet gösteren işletmeler büyük ilgi gösteriyor.

KIZ ÖĞRENCİLER DE SEÇMELİ

İhtiyaç sahibi başarılı öğrenciler burs ile destekleniyor. Son sınıf öğrencilerinin stajyerlik döneminde ve mezuniyet sonrası istihdam edilmelerine destek veriliyor. Dolayısıyla sektörümüzü seçen gençlerimizi iş garantili, parlak bir gelecek bekliyor. Sektörümüzdeki duayen kişilerle iş birliği yaparak projeler üretiyoruz. Pazarlama uzmanlarını okullara davet edip, öğrencilere sektörümüzü tanıtmalarını ve iş fırsatlarını anlatmalarını sağlıyoruz. Özellikle de sektörümüzde kadın istihdamının artması için kız öğrencilerin bu alanı seçmesini teşvik ediyoruz” çağrısını yaptı.

Market raflarında fiyatlar 1 yılda ne kadar arttı?Enflasyon rakamları açıklandı. Yüksek enflasyonla birlikte artan market fiyatları mercek altında. Tüketici Birliği Federasyonu, market raflarındaki temel tüketim ürünlerinin 1 Eylül 2021 fiyatlarıyla 1 Eylül 2022 fiyatlarını karşılaştırdı. Bazı ürünlerde artışın yüzde 200’e dayanması dikkat çekti.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store