Yemek Pişirebilen İş de Kurabilir - 03.03.2012

Eskiden para kazanma modeli şuydu: Oku, iyi bir diploma al, diplomaları duvara as, sonra sana verilen görevleri yap. Bu dönem bitti. Ne diploma, ne de çok çalışmak yetiyor artık. Dünyadaki bilgi o kadar hızlı değişiyor ki. Milano'da mankenler son moda elbiselerle podyumda yürürken, Çin'de kopyaları tüm dünyaya yayılıyor bile… Her yer bilgi...

Eskiden para kazanma modeli şuydu: Oku, iyi bir diploma al, diplomaları duvara as, sonra sana verilen görevleri yap. Bu dönem bitti.

Ne diploma, ne de çok çalışmak yetiyor artık. Dünyadaki bilgi o kadar hızlı değişiyor ki.

Milano'da mankenler son moda elbiselerle podyumda yürürken, Çin'de kopyaları tüm dünyaya yayılıyor bile… Her yer bilgi dolu. İnsan resmen şaşırıveriyor ne yapacağını, telefon almaya karar verene kadar model bile değişiyor. İş yerimde ilerleyeyim derken; gençler, sizden daha iyi bilenler geliyor. İşte bu yüzden devir kendini devamlı geliştirmek, ve sürekli öğrenmek ve değişmek devri. Amerikalı filozof Eric Hofler demiş ki 'Dünyayı artık değişebilenler yönetecek'. Siz değişebiliyor musunuz? Bence evet. Bayağı bir değişip kendi işinizi kurabilir misiniz? O da evet. Kendi patronun olabilirsin Neden olmasın. Son zamanlarda kimi görseniz iş kuruyor, ya da yeni kurulan bir işte çalışmıyor mu? Sizin neyiniz eksik? "Ben de girişimci olmak istiyorum" diyorsanız, size kolay bir girişimcilik tarifi vereceğim…

“Ne! İş kurmak mı? Ben nerede, iş kurmak nerede!..” diyorsanız da gene tarifi vereceğim, çünkü bu dönemde iş kurmak bir o kadar kolay. Belki bugün değil 2-3 sene sonra kurarsınız, ama tohumları şimdiden atın içerlerde bir yerde yeşersin onlar…

Kritik Sorular
- Bu dünyada bir iz bırakma fikri içinde bir şeyler kıpırdatıyor mu?
- İçindeki gücü, müteşebbis aslanının kükremesini duyabiliyor musun?
- İnancın ve heyecanın olan bir alan var mı?
- Bir konuda derin bilgin, uzmanlığın var mı?
- İş yönetme tecrübene güveniyor musun?
- Kimseye müdanan olmadan finansal özgürlük içinde yaşamak sana cazip geliyor mu?
- Kendi kendinin patronu olmaya, kendi paranı kazanmaya hazır mısın?
- Hayatını değiştirmek ister misin?

O halde ne duruyorsun… Bu hafta hem kadın, hem girişimcilik haftası… Türkiye'de daha fazla kadının ülke, ev ve kendi ekonomisine faydalı olmasının zamanı geldi. Bunun için gerek devletimiz, gerek sivil kuruluşlar, gerekse özel sektör çabalıyor. Kadınlara ayrıcalık yapılıyor. Yemek yapmak gibi... Yemek yapmadan önce ne lazım? Tarif. Elinizde güzel, iyi araştırılmış detaylı bir tarif olması lazım. Ne yapacaksınız? Nasıl? Neyle? Ne kadar ateşle? Ne süreyle? Öyle ya, tarif olmadan yemek olur mu? İş dünyasında bunun adı 'İş Planı'.

Hazırsanız başlıyoruz… Önce tencereye bir tutam 'iş fikri' koyun. Tek başına iş fikrinin bir anlamı olmayacağı için hemen üzerine iki kaşık 'heyecan', bir bardak da 'uzmanlık' ekliyoruz. Tarifi denenmemiş yemekler için, çevrenizden 'böyle yemek mi olur?' diyen olduysa kulak verin tabi, ama onlar diyor diye de yemeğinizi yapmayacak haliniz yok. Neyse devam edelim, elimizde tarifimizin verdiği güvenle başlıyoruz karıştırmaya, ooohhh, güzel kokular gelmeye başladı bile… Ama hala bazı eksikler var. İki kaşık işletme tecrübesi koyalım, elinizdeki işletme tecrübesi azsa dert etmeyin, elinizde olanı koyun, başlangıçta işimizi görür, gerekirse ileride komşulardan (kuracağınız ekip) biraz istersiniz.

Sonra sıra geldi ocağın altını- yani ateşi- yakmaya. (ateş=para). Çakmak ya da kibriti bulmak lazım. Biz elimizde tarif, tenceremizde malzemeler hazır olunca, en kolay şey sermaye bulmak. Bu kadar çabayı görmüş yatırımcılar, kuruluşlar çıkartıp size para veriyorlar. Mikro kredi merkezleri küçük krediler için, KOSGEB 27, 000 TL hibeyi küçük işletmeler için, TÜBİTAK teknolojik projeler için… Daha bir çok destek örneği var. Ocağın ateşi yandıktan sonra, önemli olan yemeğin ateşini doğru ayar yapabilmek… Yani az olursa pişirmez, çok olursa yemeğin dibi tutar. O yüzden bunun eğitimini almanızı şiddetle tavsiye ederim. Artık bir çok 'girişimci eğitimi' merkezleri var, örneğin Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası, e-tohum… İşte size harika bir yemek!

Yemeği yaparken püf noktası; tarifi ve tüm malzemeleri sırayla ve uyum içinde eklemesi. Bu kadar basit, Alın kağıdı kalemi, 7 adımda iş planı yapıyoruz… Unutmayın sıkı bir planımız yoksa, para da yok! Ektekilere rahatlıkla cevap verebiliyor sanız, iyi durumdasınız demektir.

- Ürün ya da hizmet tanımı nedir?
- Bu müşterilerin için bir istek mi ihtiyaç mı?
- Bu işi yapan diğer kişiler bu iş için ne kadar fiyat istiyorlar, senin fiyatın ne olacak? Müşteri kitlen kim?
- Yaş grupları neler?
- Para durumları nasıl, oturdukları bölgeler neresi?...
- Müşterileri neden seni tercih etsin?
- Nasıl bir fark yaratacaksın?
- Fiyatların mı daha düşük olacak, verdiğin hizmet ya da satacağın ürün mü daha değişik olacak?
- Bu işi başka kimler yapıyor?
- Kaç tane rakip var?
- Zayıf ve güçlü yönleri neler?
- Bu işin alt yapısını hazırlamak zor mu?
- İş tamamen hukuki mi?
- Büyük bir teknoloji yatırımı gerektiriyor mu?
- Bu iş yapabilmek için yeterli kaynağın (tecrübe, yetkinlik, işletme bilgisi, ekip…) var mı?
- Bu işten yeterince anlıyor musunuz?
- Projenizin finansal boyutunu gösteren bir para planı (fizibilite) hazırladın mı?
- Yeterlince kapsamlı ve gerçekçi mi?

İşte mis gibi yemek kokuları tütmeye başladı bile… İçlerinizdeki aslanların kükremelerini duyar gibi oluyorum ben buradan. Ya siz? Haydi o zaman. Not: Büyük şirkette ya da hali hazırda bir müteşebbiste çalışanlar siz de şirketinizde bir fikri güzel bir plana dönüştürüp şirketinize değer katmaya ne dersiniz? İster kendi işinizi kurun, ister işyerinizin içinde olun… İllaki bir şeyler yapın. Gelişin, değişin. Artık çok çalışmak da yetmiyor… Fark yaratmak, hayatı değiştirmek gerekiyor. Haftaya girişimcilerin sermaye için ulaşabileceği kaynakları sıralayacağım…

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

 

Etiketler girişim iş kurmak
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store