Para, Eşek, Tencere - 26.07.2014

Osmanlı Dönemi’nde evin hanımı bayram hazırlıklarını ta 15 gün önceden başlatırmış. Heyecanla kumaşlar alınıp, bayramlık kıyafetler dikilirmiş. Sarı, mor, pembe. O dönemlerde herkes gelirine göre harcarmış. Elde avuçta ne varsa oymuş tabi, kredi kartı yokmuş. Bayram deyince benim aklıma gelenler ise; para, eşek, tencere… Benim için bayram...

Osmanlı Dönemi’nde evin hanımı bayram hazırlıklarını ta 15 gün önceden başlatırmış.

Heyecanla kumaşlar alınıp, bayramlık kıyafetler dikilirmiş. Sarı, mor, pembe. O dönemlerde herkes gelirine göre harcarmış. Elde avuçta ne varsa oymuş tabi, kredi kartı yokmuş. Bayram deyince benim aklıma gelenler ise; para, eşek, tencere…

Benim için bayram üç temel şey ifade ederdi:
1. Nakit: Aile büyüklerinden toplayacağım paralar. Net ifade edeyim, mis gibi tatlı gelirdi bu harçlık. Hatta babaannemin elini iki kere öper, göğsünde sakladığı mendilin içindeki tüm paralara talip olurdum. Kimi görsem elini öperdim.

Tavsiye
: Sizin çocukların paraları için 3Kumbara alın. Biriktirme, Paylaşma ve Harcama diye ayırsınlar paracıklarını.

2. Eşek: Babaannemlerin orada (Sarıyer) bayram yeri kurulurdu. Bayram elbisemi ve ayakkabımı giyer soluğu orada alırdım. En sevdiğim şey eşeğe binmekti. Kız kardeşimle sürekli tur atardık. Kendimi milyoner hissederdim. Düşünsenize, istediğim kadar tur atabilmek.

Osmanlı Dönemi’nde bayram eğlencesinin adresi Direklerarası (şimdiki İstanbul Saraçhane Meydanı) imiş. Benim çocukluğumda bayram yerleri. Şimdi ise Çeşme, Bodrum, Paris. Bir bayramda İstanbul‘da durup aile ziyaretleri yapmayınca babam kızar ‘ne işiniz var orada burada seyahatte, oturun oturduğunuz yerde’.

Tavsiye: Çocuklarınızın hatırlayabileceği bir ritüeliniz olsun bayramlarda.

3. Tencereler: Saime teyzeye gideriz en az 3 çeşit. Anneanneme gideriz 4 çeşit. Nermin teyzeye gideriz çeşit çeşit. İçinde yemek pişen tencereler, tepsiler geliyor aklıma. Lahana dolmaları, dedrüliler... Annem ‘Özlem, kızım yardımcı ol servis yapıver derdi, hop koşardım tencerelerin yanına’.

Tavsiye
: Evin kazancının bereketi mutfakta gösterir kendini, bol bol pişirin ve paylaşın.

Bayram Kurallarım
Bayramı ister bayram ziyaretleri yaparak, ister tatilde geçirin, ama bu üç gün
Para konuşmayın.  Çok istiyorsanız şarkı söylersiniz ‘para para para’
Bütçeden şaşmayın. 3 gün harcayıp saçıp bütün bir sene borç ödemeyin.
Toplu sms atmayın. İstediğiniz kadar tek tek arayın. Benden ONAY var!
Dargın kalmayın. Geçtiğimiz hafta dünyayı değiştirmeye çalışan bir arkadaşım, yaşı 44, birden yere yığıldı ve aramızdan ayrıldı. Şok olduk. Beynine kan pıhtısı kaçmış. Aniden. Beş dakika sonra kime ne olacağı belli değil. Hayatta herşey hepimiz için. Bırakın egoları bir kenara. Bayram vesile olsun. İçinizde “keşke konuşabilseydim” dediğiniz kim varsa, arayın, hatta gidin ve sarılın.

Herkesin bayramını kutlar, küçüklerimizin gözlerinden büyüklerimizin ellerinden öperim.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store