Mucizeyi Kendinde Ara - 31.07.2014

Sizlerden gelen e-postaları düzenli olarak cevaplıyorum. Kimileri ev alıyor, kimileri iş kuruyor, kimileri de borçsuz bir hayata başlıyor. Çok mutlu oluyorum. Füsun da onlardan biri. Siz yazın, ben cevaplayayım... Mucizenin Diğer Adı: Füsun “Özlem Hanım, geliri belli olmayan bir işimiz var: Kuaförlük. Ne kadar gelir, o kadar gider. Her ay...

Sizlerden gelen e-postaları düzenli olarak cevaplıyorum. Kimileri ev alıyor, kimileri iş kuruyor, kimileri de borçsuz bir hayata başlıyor.

Çok mutlu oluyorum. Füsun da onlardan biri. Siz yazın, ben cevaplayayım...

Mucizenin Diğer Adı: Füsun
“Özlem Hanım, geliri belli olmayan bir işimiz var: Kuaförlük. Ne kadar gelir, o kadar gider. Her ay aynı soru vardı kafamda: Nereye gidiyor paralar? Bir türlü cevap bulamazken sizinle tanıştım. TV programlarınızı, posta yazılarınızı hep okudum. Gelir- gider çizelgesi yaptım. Siz bütçe diyorsunuz. İki aylık gider çizelgesinde sabit gider dışındaki lüzumsuz harcamaları çıkardım listeden. Alışkanlıklar yazısında da olduğu gibi listeye bağlı kalarak harcama yaptım. Sonuç mu? Küçümsenmeyecek kadar BES, altın ve Türk Lirası birikimim var. Teşekkürler Özlem Denizmen. İyi ki varsın!”

KOSGEB Girişimcinin Yanında
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) 2014’in ilk yarısında 20 milyon işletmeye 124 milyon liralık destek verdi. Geçen sene bu rakam 345 milyon liraya kadar çıktı. Yeni girişimci olacaklar için 30 bin lira geri ödenmemek üzere veriliyor yani hibe ediliyor. İşletmeyi açmak için 3 bin, kuruluş masrafları (makine, demirbaş, ofis yazılımları...) için 15 bin veriliyor. İşletmenin giderleri için de bir yıl boyunca 12 bin lira ödeniyor. İster personel ister kira gideri olabilir. İşimi büyüteceğim diyenler için de 70 bin lira kredi veriliyor. Burada önemli olan unsur, kredinin 2 sene sonra ödenmeye başlaması. Detaylı bilgi için www.kosgeb.gov.tr internet adresine bakın. 444 1 567 çağrı merkezini arayın.

Dijital Hayat ve Dizayn
Bu ay Münih’te DLD Women (Dijital Hayat ve Dizayn) konferansına katıldım. Dijital dünyanın son yenilikleri konuşuluyor ve ben her sene çok şey öğreniyorum. Kahve alırken, bir bakıyorum İslam dinini dünyaya anlatmaya çalışan Avusturyalı bir kadın. Başka bir yerde Alman futbol kulübüne dijital proje yapan Afganistanlı bir ressam. Farklı farklı insanlar bir aradalar ve herkesin hikayesi birbirinden ilginç.

Bu yıl ne öğrendim?
* Hayat artık mobil akıyor. Direnmeyin. 10 yaşındaki çocuklar, bizlerin düşünemeyeceği işler yapıyor: Akıllı telefonlara uygulamalar tasarlıyorlar. Tasarım ve teknolojinin birleştiği yeniliklerde tecrübe değil, ‘öğrenme kabiliyeti’ önemli.

* Sosyal medyadan kaçış yok. İster sevin, ister sevmeyin, bu bir gerçek. Kişiler kendi kendilerinin reklamcısı olmuş. Artık isimlerimizle marka olduk. Bunu da Facebook, Twitter ve Instagram’da iyi bir strateji ile yönetmeliyiz. Siz yönetiyor musunuz?

Çince
1,3 milyar insan Çince konuşuyor. Dünya artık Fransızca-Almanca değil, bu dili öğreniyor. Konferansta 60 dakika Çince kursuna gittim. Çince, şekillerden ibaret kolay bir lisan.

Risk Mi Yoksa Garanti Mi?

Soru: Kırşehir’de grafik tasarım okuyorum. Yeni evliyim. Eşim hamile ve ben 2014 yılı KPSS’ye hazırlanıyorum. Ailem baskı yapıyor iş yüzünden. ‘Aç mı kalacağız?’ diye düşünmekten usandım. Kendimce bijuteri dükkanı açmak ve kendi işimin patronu olmak istiyorum. Eşimle daha fazla vakit geçirmek istiyorum. Cem

Cevap: Hayat tek ama sorumluluk çok. Yakında baba olacaksın ve geleceğinizi düşünmen gerek. Karamsarlığa kapılmak yok. İyi bir planla, hayatını yoluna sokabilirsin.

* Memur olmak ve iş sahibi olmak iki ayrı uç. Verdiğin kararın gerçekçi olması lazım. Eşinle daha çok zaman geçirmek için iş kurulmaz. Piyangodan çıkmadığı ya da miras kalmadığı müddetçe para kolay kazanılmıyor.
* Bulunduğun yerde bijuteri dükkanı var mı? İş durumları nasıl? Senin satacağın ürünlere talep olacak mı? Orada senin farkın ne olacak? Bu soruların cevabını bilmelisin.
* Eline kalem kağıt alıp, bir işyeri açmak için gerekli olan maliyeti yazmalısın. O parayı nereden bulacaksın? Girişimci kredileri var. KOSGEB veriyor. Araştır.
* Tüm fizibilite çalışmanı yaptıktan sonra ailenle konuş. Sizin için endişelenmeleri normal. Sen de baba olduğunda benzer şeyler hissedeceksin. Ne yapmak istediğini güzelce anlat. Ailen yanında olacaktır.

Birikimin Yaşı Olmaz
Soru: Bireysel emeklilik sistemine katılmak için 27 geç bir yaş mıdır? Fatoş

Cevap: 27 yaş nedir ki? Artık ömür uzadı. Ülkemizde ortalama ömür 70’in üzerinde. Emeklilikte rahat etmek için hemen başla. 27 yaşında her ay 100 lira yatırsan 56 yaşında eline geçecek muhtemel para 51 bin lira olacak. Bireysel emeklilik sisteminde 10 sene sistemde kalman önemli ve 56 yaşında paranı alabiliyorsun. Biriktirdiğin para çeşitli fonlardan oluşuyor. Daha fazla kazanmak için fon yönetimi yapmak gerek. Hangi şirkette yaptıracaksan emekliliğini herşeyi anlatmalarını iste. Hakkın olan fon değişikliklerini iste ve getirini artırmaya bak. Sorun olursa da bana her zaman yaz.

Etiketler girişim bütçe kadın
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store