Miras Yemeyenler - 03.05.2014

Anadolu’nun Venedik’i olarak bildiğimiz Eskişehir’deydim. Gondol sefası, semt pazarları, sanayi bölgesi, okullar derken iki kız kardeş aklımda kaldı. Özlem ve Melek 12 sene önce, babanın vefatıyla işin başına geçip mobilya atölyesinde üretime atılmış. Baksan sanayi sitesi kadın görmeye alışık değil. Çalışanlar onlara “Siz gelmeyin, biz işi...

Anadolu’nun Venedik’i olarak bildiğimiz Eskişehir’deydim.

Gondol sefası, semt pazarları, sanayi bölgesi, okullar derken iki kız kardeş aklımda kaldı.

Özlem ve Melek 12 sene önce, babanın vefatıyla işin başına geçip mobilya atölyesinde üretime atılmış. Baksan sanayi sitesi kadın görmeye alışık değil. Çalışanlar onlara “Siz gelmeyin, biz işi yürütürüz.” demiş! Ama pes etmemişler…

İlk Sorun ve İlk Başarı
Aldıkları ilk sipariş 120 adet sandalye. “Yetiştiremeyiz.” demiş işçiler. Siz anlamıyorsunuz, imkan yok diye ısrar etmişler.

Cemalettin Abi
Baba yadigarı Cemalettin Sarar abilerinden yardım istemişler. Danışmışlar, getirip işçilerle konuşturmuşlar. 120 sandalyeyi 25 günde üretmişler. Zımparayı iki kardeş yapıp, siparişleri gününden önce teslim etmiş, sonra da işçileri ile çay içmişler.

Eş Dayanışması
Atölyeden içeri girdim, bir adam, dedim ki: “Buranın patronu kadın değil mi?” Güldü. “Valla evde de burada da tek patron.” dedi eşini gösterdi. “Kötü mü?” dedim. Bir bana, bir de karşısında dimdik, aslanlar gibi duran, 12 senedir zoru başarmış girişimci eşine baktı ve “Hayır!” dedi.

Üretici Para Bulamıyor
Makine parkurunun yenilenmesi lazım. Sermaye yok. Kredi almak istiyor kardeşler. Bankalar tapu veya kefalet diyorlar. Onlarda da yok. Sonunda eş kefaletiyle kredi çekiyorlar. Yıllar önce 3 işçiyle çıkılan yolda bugün 5 atölyeleri var.

Patronunuzla Görüşebilir Miyim?
Kişiye özel tasarım yaparak farklılık yaratıyorlar. Mobilya terziliği de diyebiliriz. Çizimler yapılıyor, iş fiyat pazarlığına gelince müşteriler, “‘Patronunuz’la görüşebilir miyim?” diyor. “Patron biziz.” dediklerinde bir sessizlik, bir şaşkınlık… Konu hemen değişiyor. Kadın sanayici patron?

Emek Harcadıysanız Cesaretiniz Artıyor
Türkiye’nin her yerinden yüzlerce kadınla konuşuyorum. Hepsine, diğer kadınlara ne önerirsiniz dediğimde aldığım cevap hiç değişmiyor: “Pes etmeyin, mücadele edin.”

Sabır, azim, çok çalışma mutlaka ama mutlaka başarıya ulaştırıyor. Hangi eğitim düzeyinde, hangi pozisyonda olursak olalım bu kural değişmiyor. Hiç şans yok mu? Elbette var ama adaşım Özlem’in gözleri parlayarak dediği gibi: “Emek harcadıkça cesaretiniz artıyor.” Onlar başardıysa siz neden başarmayasınız?

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

Etiketler kadın girişim
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store