Kızlarıyla Gururlu Türkiye İçin - 16.10.2014

150 genç kızla bir sabah geçirdim. İçime umut serpildi. 20 yaş gençleştim. Enerji fişeği gibi hareketlendim. Haydi siz de genç kızların hayatına dokunun. Dünya nüfusunun yarısı kadın. Her ülkenin ekonomik kalkınması kadınların iş gücüne katılmasıyla mümkün. Bunun için kız çocuklarının yetiştirilmesi, cinsiyet ayrımcılığı yaşamaması...

150 genç kızla bir sabah geçirdim. İçime umut serpildi. 20 yaş gençleştim. Enerji fişeği gibi hareketlendim. Haydi siz de genç kızların hayatına dokunun.

Dünya nüfusunun yarısı kadın. Her ülkenin ekonomik kalkınması kadınların iş gücüne katılmasıyla mümkün. Bunun için kız çocuklarının yetiştirilmesi, cinsiyet ayrımcılığı yaşamaması, cesaretlendirilmesi, güçlendirilmesi ve kararlarını kendi başlarına vermelerinin sağlanması çok önemli. Burada en büyük rol aileye, ardından topluma düşmekte. Bir kız çocuğu için baba sevgisi ve desteğinin yerini hiçbir şey tutamaz. Ben, babamın desteğiyle okudum. Dil öğrendim. 17 yaşından beri ailemden hiç para almıyorum. Babamın gurur kaynağı oldum ve tecrübelerimi sizlere aktarabildim. Sözüm babalara ve baba adaylarına... “Göz bebeğiniz kızınızla gururlanmak ister misiniz?” O halde bugünden başlayın ona destek olmaya. Cesaret verin. Yapabileceğini söyleyin. Başarısız bile olsa her zaman ‘baban yanında’ sözlerini duysun. Onun size ihtiyacı var. Toplumun da onlara...

Şimdiki Gençler Harika
Hafta sonu Genç Hayat Vakfı’nın ‘Ben de Varım’ isimli projesi için genç kızlarla beraberdim. ‘Para Durumu’ sosyal girişimcisi olarak deneyimlerimi aktardım. Onların ışıl ışıl parlayan gözlerine bakınca ‘bizi kimse tutamaz’ dedim.

Finansal Özgürlük Şart
Genç kızlara; “Mutlaka bir işiniz olsun. Kendi paranızı kazanın. İleride babanızın, eşinizin cebine bakmayın” dedim. Çünkü kadınlar, sanıldığı gibi paralarının büyük bir kısmını ayakkabıya, çantaya harcamıyorlar. Aksine, ailelerinin devamlılığı için, gıdaya, sağlığa ve eğitime harcıyorlar. Yani kadının kazandığı para yine topluma fayda sağlamak için harcanıyor. Üstelik kadınlar biriktiriyor. Anneleriniz, anneanneleriniz nasıl biriktirirdi bir hatırlayın. Hep kıyıda köşede kötü gün için paraları olur. Çünkü kadın tutar. Evi idare eder. Parayı kullanmasını da yönetmesini de iyi bilir. Yeter ki kadınlara imkan verilsin. Altından kalkamayacakları iş olmaz.

Hedeflerle Yaşa
Herkesin bir hayali var. Hayaller gerçek olabilir. Bunun için hedeflemek ve planlamak birinci ve altın kural. Örneğin, hayaliniz ev sahibi olmaksa, para biriktirmeniz gerek. Para biriktirmek için de harcamalarınızı planlamak. Hayali, ülkeyi ağaçlandırmak olan genç kızımıza da söylediğim buydu. İmkansız diye birşey yok. Yeter ki iste ve planla.

Kendine ‘Bir Bilen’ Bul
Amerika’yı keşfe gerek yok. Kendi moda atölyesini açmayı ve tasarımlarıyla marka olmayı isteyen bir kıza tavsiyemdi. Ülkemizde, dünyaca tanınmış ve çok yetenekli modacılar var. Hayatlarını incele. Ne tür zorluklarla karşılaşmışlar, neler öğrenmişler, nasıl kendilerini ispat etmişler, ‘Öğren’ dedim. Kendine ‘rol model’ seç o kişiyi ve izle. Meraklı ol, araştır. Başarmaman imkansız. Güven duymaya o kadar ihtiyaçları var ki, birileri ellerinden tutsa, dünyayı yeniden kuracaklar...

Ne Oldum Deme, Ne Olacağım De!
Ben hayat boyu eğitime inanırım. Kiminle tanışsam, sohbet etsem ‘Acaba ne öğrenebilirim?’ diye bakarım. Bana katacaklarını düşünürüm. Çünkü her insan farklı bir dünya, farklı deneyimler demek. Genç kızlarımıza da önerdiğim şeylerden biri buydu.

1- Konumunu küçümseme ama.
2- Asla egolarına da yenilme.

İstemekten gocunma. Hayat insana altın tepsiyle fırsatlar sunmaz. Şans önemlidir ama onu yakalamak da sana bağlı. Okulda, öğretmenlerine merak ettiklerini sor. Sana okuyacak kitaplar söylesin. Seni kariyerin için yönlendirsin. İşyerinde senden beklenmese de sorumluluk iste. Çekinme. Sadece kendine güven ve başarabileceğine inan.

11 Ekim
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, 2 yıl önce ülkemizin de imzaladığı bir karar kabul edildi ve ’11 Ekim Dünya Kız Çocukları’ günü ilan edildi.

Kadın Olmak Hep Zor!
Genlerimizde var; detaycıyız. Erkeklerden daha fazla irdeliyoruz. Risk almıyoruz. Korumacıyız. Mükemmel olmak istiyoruz. Kendimize yeterince güvenmiyoruz. Hep ilgi ve takdir bekliyoruz. Eşimizden, çocuklarımızdan, ailemizden, patronumuzdan... Zoruz işte... Bu özellikler kadınları erkeklerden ayırıyor. Hafızamız da cabası. Hiçbir sözü unutmuyor, ilk fırsatta eşlerimize hatırlatıyoruz. Tüm bu özelliklerimizle iyi bir anne, iyi bir eş, kız kardeş, iş kadını oluyoruz. Hayatta hiçbir şey kolay elde edilmiyor. Çalışmak, mücadele etmek ve en önemlisi emek vermek gerek. ‘Bir çiçeği nasıl yetiştiriyorsan, hayatını da öyle yetiştir’ dedim kızlara... Bazıları hayattan korkuyordu. Bazıları biraz ezilmişti ailesinde ve sesi bile zor çıkıyordu. Ama hepsinin gözleri parlıyordu. Kızlarımıza dokunmak gerek.

Fark Yarat

Sevgili genç kızlar; herkes elbise dikebilir ama sen en iyisini dikersin. Herkes kek yapabilir ama senin tarifin kimseninkine benzemez. Herkes muhasebecilik yapabilir ama sen hatasız yaparsın. Kısaca ‘Benim farkım ne?’ sorusuna cevap bul. Cevabı bana ilet. Merakla bekliyorum.

Günü Yakala
Kitaplarımı imzalarken, kızların hepsi benden kendilerine özel notlar istedi. Çok hoşuma gitti. Bir tanesine dedim ki; eğer yemek yapmayı biliyorsan, akıllı telefonlara uygulama da yaparsın. İnanamadı. Ama doğru. Artık günümüzde insanlar isimleriyle marka haline geliyor. Bunun için gerek teknolojiyi gerek sosyal medyayı kullanıyor. Siz de kendinize strateji belirleyin ve şimdiden adınıza yatırım yapın.

Yalnız Yemek Yeme
Seminerlerde, okuldaki konferanslarda, gittiğin bir sosyal ortamda tanıştığın insanları unutma. İsimlerini, ne iş yaptıklarını, e-mail adreslerini bir defterde tut. Zamanı gelince kullan. Öğlen yemeklerinde arkadaşlarınla ol. Kimin kimi tanıdığı, ne zaman, nerede sana destek olacağı hiç belli olmaz.

Ben De Varım
Proje, kız teknik ve meslek liselerinde okuyan genç kızların, hem iş hayatına hem de sosyal hayatına hazır olmalarını sağlamak için yapılmış. JP Morgan projenin destekçisi. Ortaklarıysa Aile ve Sosyal Plitikalar Bakanlığı, ASPB Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve MEB Mesleki ve Teknik Genel Müdürlüğü.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store