Kaskını Tak, DASK'ını Yap - 17.03.2011

‘Deprem bir kere oldu, bir daha olmaz! Müteahhit de bu apartmanda oturuyor bir şey olmaz! Kaç senedir olmadı şimdi mi olacak? Deprem olduğunda kim öle kim kala… Bizim evin zemini kayalıkta, yıkılmaz! Buna ayıracak param yok’ demeyin! ‘Allah geçinden versin’ diyelim, ama ülkemizin bir deprem bölgesinde yer aldığı gerçeğini değiştiremeyiz. O...

‘Deprem bir kere oldu, bir daha olmaz! Müteahhit de bu apartmanda oturuyor bir şey olmaz! Kaç senedir olmadı şimdi mi olacak? Deprem olduğunda kim öle kim kala… Bizim evin zemini kayalıkta, yıkılmaz! Buna ayıracak param yok’ demeyin!

‘Allah geçinden versin’ diyelim, ama ülkemizin bir deprem bölgesinde yer aldığı gerçeğini değiştiremeyiz. O zaman ne yapalım? Kendimizi, sevdiklerimizi ve hayatımızdaki en büyük yatırımımız olan evimizi, yuvamızı koruyalım. İnşaat alanına girerken kendimizi korumak için nasıl başımıza kask takıyorsak, evimizi korumak için de evimizin başına DASK (zorunlu deprem sigortası) takalım. Yıllık 50-100 TL civarındaki bu sigortayı her yıl yenileyip, komşularımızı da yaptırmaya ikna ederek yüzde 40 ucuza getirebiliriz.

İnanılmaz!
Marmara Bölgesi’nde zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırma oranı sadece yüzde 33! Türkiye’nin genelinde bu sadece yüzde 26!

Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK)
1) DASK nedir? 1999 depremi sonrası kayıp ve zararın en aza indirgenmesi için devletimiz tarafından kurulmuş olan kurumdur.

2) Kimler yaptırmalı? Herkes!

3) Yaptırmazsam ne olur? Tapu işlemlerinde sorun çıkıyor. En büyük yatırımın olan evini korumamış oluyorsun.

4) DASK bedeli neye göre belirleniyor? Evin en iyi semtte, boğaz manzaralı olması ya da gecekondu olması değil, bulunduğu bölgenin riskine göre belirleniyor. Türkiye’de 5 risk bölgesi var. Evinizin deprem haritasını öğrenmek için www.dask.gov.tr haritasına bakabilirsiniz.

5) Arsayı da kapsıyor mu? DASK arsa bedelini ödemiyor, sadece evin kendisi.

6) Ne kadar ödeyeceğim? En riskli bölgelerden biri olan Bursa, Erzincan’da 100 metrekarelik betonarme evin yıllık bedeli 140 TL (59.000 TL teminat veriyor). En az risk taşıyan 5’inci bölge olan Mersin, Niğde’de evin DASK bedeli 36 TL (59.000 TL teminat veriyor).

7) Maksimum teminat tutarı ne kadar? 150.000 TL.

8) Geri ödemeler nasıl yapılacak? DASK’ın 4 milyar TL’lik kaynağı var. Ödemeler 1.5 ay içerisinde kimlikle yapılan başvurulara yapılacak.

9) Nereden yaptırabilirim? Bankalar, sigorta şirketleri, sigorta acenteleri ve çağrı merkezlerinden. DASK merkezinde poliçe düzenlenmiyor.

10) Her yıl yenile yüzde 20 indirim al.

11) Komşuları topla ucuza getir. Apartmanda en az 8 daire/sitede 8 ev varsa ve birlikte yaptırırsanız, yüzde 20 indirim alırsınız. Yıllık yenileme ve komşu indirimi yüzde 40 ucuza geliyor.

Gerçek!
Türkiye’de son 60 yıldır doğal afet hasarlarının yarısından fazlasının sebebi deprem!

Eşyalar İçin ‘Konut Sigortası’ Gerekiyor
Soru: DASK ev eşyalarını kapsıyor mu? Kapsamıyorsa ne yapabilirim? Sercan (47)-Erzincan

Cevap: Zorunlu deprem sigortası (DASK) ile sadece binanın kendisi sigortalanıyor. Eşyalar, DASK kapsamı dışında. Eşyalar için konut sigortası yaptırılabilir. Konut sigortası yaptırırken dikkat!:
1) Konut bilgileri tam olsun. Giriş katı, ara kat, brüt metrekare, bina ekleri (havuz, garaj vb.) belirt.

2) Evin değerini doğru ver. Her eşyanın değerini ekle, dekorasyon, parke, koltuk, masa bedel gibi.

3) Konut sigortası, ayrıca beyan ettiğin her türlü değerli eşyanı kapsam dahilinde alır ama dikkat! Evde saklanan nakit parayı sigortalamaz!

4) Poliçenin yıllık ödemesini mutlaka takip et. Ödemesi yapılmayan poliçe aktif kabul edilmiyor.

5) Sigorta kapsamını iyi öğren. ‘Küçük hasar, ihbar etmeye değmez’ deme. Fırındaki arıza yüzünden yemeğin yanması gibi durumlarda dahi sigorta yardımcı oluyor.

6) Komşuya gelecek zararın karşılanması, mali mesuliyet teminatının olup olmadığını, limitin ne kadar olduğunu öğren.

Aman yuvanı koru, o senin büyük yatırımın.

Ya Tsunami Olursa?
Soru: DASK sel, fırtına, tsunamiyi kapsıyor mu? Alpaslan (41)-İstanbul

Cevap: Doğal Afet Sigortalar Kurumu 27 Eylül 2000’den beri yalnızca deprem sigortası yapıyor. Yakın bir zamanda diğer doğal afetleri de sigorta kapsamına almak için çalışmalarını sürdürüyor.

Erken Rezervasyon Yaptır, Yüzde 50 Ucuz Tatil Yap
Soru: Dershane öğretmeniyim. Okul sezonu boyunca 30.000 TL kazanıyorum, araba taksiti ve kiraya 15.000 TL ödüyorum. İki yıldır tatil yapamıyorum. Ne yapmalıyım? Feyza (33)-Ankara

Cevap:
* Bütçe yap, para nereden geliyor nerelere gidiyor gibi.
* Borç kapatma planı yap. Önce kredi kartı borcunu kapat.
* Kazancının yüzde 10’unu biriktir (ilk önce acil durum fonu).
* Acil bir durum olmadıkça asla tatil için borç alma. Tatil dinlenmek, eğlenmek, huzur bulmak içindir. Suçluluk duygusuna yer yok.
* Eski senelerdeki tatillerini baz alarak tatil için ne kadar paraya ihtiyacın olduğunu belirle.
* Erken rezervasyon sigortası hizmetini kullan. ‘Herhangi bir aksilik çıkarsa param yanar’ endişesiyle erken rezervasyon yaptırmaktan kaçınma, tatil bedelinin yüzde 1’i civarında erken rezervasyon yaptırarak, tatilini son 72 saat kalana kadar iptal ettirebilirsin.
* Çok fırsat, seçenek, olanak var, iyice araştır. Bütçeni aşan bir tatile giderek, tatil sonrası huzurunu bozma.

Dikkat!
New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, 5 yıl hiç birikim yapmamış birinin kalp krizi geçirme riski, en az bir hafta tatil yapana göre yüzde 30 daha fazla.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store