'Kadın Paradan İyi Anlar' - 12.01.2012

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, hem bir bakan, hem iki çocuk annesi, hem güçlü bir kadın. Kendisiyle samimi bir 'para' sohbeti gerçekleştirdik. Bakanlık olarak kadının ekonominin içinde olmasını desteklediklerini anlattı ve 'güçlü kadın' olmanın formülünü verdi, işte Fatma Şahin'den her ailenin okuması gereken samimi ve pratik...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, hem bir bakan, hem iki çocuk annesi, hem güçlü bir kadın. Kendisiyle samimi bir 'para' sohbeti gerçekleştirdik.

Bakanlık olarak kadının ekonominin içinde olmasını desteklediklerini anlattı ve 'güçlü kadın' olmanın formülünü verdi, işte Fatma Şahin'den her ailenin okuması gereken samimi ve pratik mesajlar…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile aHaber'deki iPara Durumu programımın 'Para Sohbetleri' bölümünde sohbet ettik... Bu arada kendisinden çok etkilendim, sahici, mütevazı ve 'haydi iş yapalım' diye heyecanlanan, kendini halka adamış zarif bir mühendis buldum karşımda. Şahinin gerek kendi yaşamı gerekse Türk toplumu ve Türk kadını ile ilgili samimi açıklamalarını, siz POSTA okurları için derledim.

Kadın ekonomiye katılsın diyorsunuz da, asgari ücret ile çalışan bir kadın; kreş, çocuk bakımı, ev masrafı derken, çalışması çok zor. Bakanlığınız bu konuda neler yapıyor?

-Ülkemizin kalkınması açısından uyguladığımız politika çerçevesinde kadını; bilim, sanat ve ekonomi gibi her alanda aktif kılabilmemiz gerekiyor. Bunun için de kadını ekonomik olarak desteklemeliyiz. Kadının sorun yaşadığı alanları iyi tespit etmeliyiz. Geleneksel aile modelimiz, bugün hâlâ çok önemli olan, yaşlıya bakma, çocuğa bakma gibi bizi biz yapan değerlerimiz kadının birinci derece görevi. Ama kadın, eğitimliyse aklını da kullanmak istiyor. Kadının daha çok alanda var olmasını istiyorsak, onun hayatını kolaylaştırmamız gerekiyor. Biz kadının hem ailesinde, hem ekonominin içinde olmasını destekliyoruz. Bu, tek başına olacak bir şey değil. Bir takım mekanizmaların güçlendirilmesi gerekiyor, biz de bunu yapıyoruz.

Kadın çalışmak istiyor, eşi razı gelmiyor. Bu konuda ne gibi tavsiyeleriniz olur?
-Evlilik, iki kişinin ortak paylaşımıdır. Bu paylaşımı her noktada, birbirini engellemeden yapabilmek gerekir. Önemli olan, samimiyetle konuşabilmektir. Bunu yapabildikten sonra hiçbir erkeğin kadının önünde engel olacağını düşünmüyorum. Karşılıklı iyi niyet ve samimiyetle her sorunun çözülebileceğini düşünüyorum.

Formül
Güçlü kadın olmak için Bakan Şahin'in formülü: 1-Özgüven 2-Hedef 3- Buna ulaşmak için plan.

Tapu ve Kadın
Neden tapuların sadece üçte biri kadınların. Aileler kızlarını sevmiyor mu?
-İlk kez size açıklayacağım; 2002'de çıkan mal rejimiyle birlikte, kredi almak için kadın ve erkeğin beraber imza atması, nasıl külfet paylaşılıyorsa nimetin de beraber paylaşılması düşüncesiyle yapılan yasal düzenlemeyle il bazında kadınların tapu sahibi olma oranı, yüzde 40'lara çıktı. Hâlâ yüzde 16'larda olan iller var ama örneğin İstanbul, Bayburt ve Ardahan'da yüzde 40.

Para Yönetimi
Kadınların parayla olan ilişkisi konusunda ne düşünüyorsunuz? Parayı bilgi bazlı kullanmak çok önemli. Yapmakta olduğunuz finansal okuryazarlık projesini (Hedef20BinKadın projesi) çok önemsiyorum. Bizim en büyük sorunumuz az bilgiyle çok iş yapmaya çalışmamız. Kadının ekonomik olarak var olması, güçlü olması çok önemli. Akıllı, sabırla, bilgi ve donanımla para konularını yönetmemiz gerekiyor.

'İşçi Emeklisi Kızı, Mühendis Eşiyim'
Sizi biraz geçmişinize götürürsek, para kavramını ilk kez ne zaman anlamıştınız?
-İşçi emeklisi bir ailenin kızıyım ve mühendis eşiyim. Hiçbir zaman çok paramız olmadı. Hep, sabit bir geliri, kendi içinde her şeye yetecek şekilde ayarlayarak geçindik. Bu hiç sorun teşkil etmedi, eğitimimizi tamamlamamıza da, benim İstanbul'a gelip İstanbul Teknik Üniversitesi'nde okuyabilmeme de olanak verdi. Eğitimimi tamamlayıp Sanko Holding'de işletme mühendisi olarak işe başladım. Eşim de burada çalışıyordu. Kamu sektörü ile özel sektör arasındaki en belirgin fark, özel sektörde performans kriterine göre mali destek verilmesidir. Burada çok çalışınca, iyi para alabileceğimizi gördük.

Karı koca çalışıyorsunuz, paranızı ortak mı yönetirsiniz?
-İki mühendis maaşının biri ile geçimimizi sağlayıp, diğeri ile tasarrufa yöneldik.

Evde para konuşup bütçe yapıyor musunuz?
-O konuda pek iyi değilim. Ama aşırı harcamalarımız olmadığından, su gibi kendi yolunu buluyor. Kalan da ailemizin tasarrufu oluyor.

Çocuklarınızla para konularını konuşuyor musunuz?Onları genç yaşta çalışmaya teşvik ediyor musunuz?
-Kendi çocukluğumla, çocuklarımın dönemine bakarsak onlar çok daha rahatlar. Tecrübelerimi paylaştığımda, ne demek istediğimi pek anlayamıyorlar. Tasarruf yapmaları gerektiğini anlatıyorum. Aşırı rahatsız olmalarını istemiyorum ama hayatta daima riskler olduğunu bilip tedbirli olmalarını istiyorum. Yaşamlarını daha az parayla daha çok şey yapabilecek şekilde, israf yapmadan, tasarrufla yönetmeleri gerektiğini söylüyorum.

Paylaşım
Ailede demokrasi var, tek bir para bakanı yok, paylaşım var.

Milletvekilliği Para Pul İçin Yapılacak İş Değil
Yatırım yapıyor musunuz?
-Tekstilin altın çağını yaşadığımız dönemde 15 sene, iyi bir performansla tekstil alanında çalıştık. Eşimle artırdığımız parayla iki tane ev almıştık. Ama parlamentoya girdiğimden beri pek biriktiremiyoruz.

Paralar nerelere gidiyor?
-Milletvekilliğinin görünmeyen çok fazla gideri var. Hele taşradan geliyorsanız beklentiler daha da çok oluyor. Düğüne gideceksiniz, altın takacaksınız, çiçek göndereceksiniz, misafiriniz gelince ağırlayacaksınız... Burada toplumsal hizmetin hazzı ve onuru var. Milletvekilliği, bakanlık; para pul için yapılacak bir iş değil.

Borç harç içinde düğünlerde altın takmak, doğru bir şey mi?
-Altın takmak güzel bir adetimiz, paylaşmak önemli. Ama durumunuz elvermiyorsa da aşırı zorlamamak gerekiyor.

Çoğu kadın kuaför masraflarında zorlanıyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
-Bütçeye göre ayarlanmalı ama kadınlar için yapılması gereken bir masraf.

Kaç tane kredi kartınız var?
-İki kredi kartım var. Birinde sorun olursa diğerini kullanıyorum.

Hedef 20 Bin Kadın
Bakan Fatma Şahin bu görüşmemizden sonra beni bir cumartesi akşamı yoğun temposunda toplantıya çağırıp, 'Hedef20BinKadın' projesinde çerçevesinde kadınlara parasal konuları bizzat anlatmamı ve sorularını cevaplamamı istedi. Daha sonra bakanlığın nasıl bir katkısı olabilir ve bunu tüm Türkiye çapına nasıl yayacağımızı konuştuk. Bütün kadınlar adına bu ilgiden müthiş gurur duydum. Kadınlar, sizin aile ekonomisine katkıda bulunmanızı ve güçlenmenizi çok önemseyen bir Aile Bakanımız var.

Finansal Okuryazarlık Seminerleri
'Hedef20BinKadın' projesi çerçevesinde, İstanbul Belediyesi İSMEK merkezlerinde düzenlediğimiz 'finansal okuryazarlık' seminerlerine tüm kadınları bekliyorum, Sohbet tarihleriyle ilgili bilgiyi www.paradurumu.tv internet adresinde bulabilirsiniz. Bir sonraki seminerimiz 19 Ocak Perşembe günü saat 11-13 arası İstanbul Eyüp Sultan Müftülüğü konferans salonunda yapılacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store