İmzayı Atmadan Önce… - 21.09.2013

Geçen cumartesi düğündeydim. Alman ve Türk geleneklerine uygun, eğlence dolu, samimi ve sıcaktı. Nişanlı çiftleri düşündüm birden. Para konularına hiç girerler mi? Yoksa ayıp mı? Aşıklar para konuşmaz mı? “Ben seni sevdim sen beni sevdin hadi gel evlenelim…” Ee sonra? Düğün heyecanı, balayı parıltısı sonrası… İki farklı insan. İyi günde kötü...

Geçen cumartesi düğündeydim. Alman ve Türk geleneklerine uygun, eğlence dolu, samimi ve sıcaktı.

Nişanlı çiftleri düşündüm birden. Para konularına hiç girerler mi? Yoksa ayıp mı? Aşıklar para konuşmaz mı? “Ben seni sevdim sen beni sevdin hadi gel evlenelim…” Ee sonra? Düğün heyecanı, balayı parıltısı sonrası… İki farklı insan. İyi günde kötü günde ‘ortak hayat’ paylaşılıyor… Finansal huzurlu bir evlilik için nişanlılıkta ne yapmalı?

Hepimizin para karakteri, para kazanma becerisi ve harcama alışkanlığı farklı. Evlilik öncesinde bazı şeyleri görmezden gelmek çözüm değil, halı altına süpürmektir. Evlenince ‘düzeleceğini’ sanmak ise hayal dünyası. Aşkla para bir araya gelmez diyen çiftlere, dört bacaklı masa formülüm:

Konuşun: Birbirinizi seviyorsunuz, hayaller kuruyorsunuz. Bu hayallerin gerçekleşmesi ve devam etmesi için paraya ihtiyacınız var (Ben değil dünya düzeni diyor bunu). İşte kilit nokta bu: Para konuşmaktan kaçınmayın. Açık, samimi ve dürüstçe. Sizin için paranın anlamı ne? Beklentileriniz? Ne kadar kazanıyorsunuz? Bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertleriniz? Aileden biri borç isterse ne yaparsınız? Kredi kartı ne anlama geliyor? Konuşun da konuşun.

Yazın, çizin: Artık aynı evde yaşayacaksınız. Hemen yazılı ev bütçesi yapmaya başlayın. Gelir ve giderlerinizi belirleyin. Sizin için önemli olan şeyleri, hayallerinizi ve sizi nelerin mutlu edeceğini anlatın. Ve nişanlınızın da anlatmasını isteyin. Ortak hayal ve finansal hedef belirleyin. Mesela ev veya araba almak, tatile gitmek… Düğünün bir finansal şov olmadığını hatırlayın süsler için borçlanmayın.

Paylaşım prensibi: Diyelim ki ikiniz de çalışıyorsunuz. Gelirler farklı. Harcama ve birikim paylaşım prensibi oluşturursanız rahat edersiniz. Ortak bir havuz oluşturabilirsiniz. Kim ne kadar kazanıyorsa toplam gelir olarak hesaplayıp, birikim ve harcamaları bu gelir üzerinden yapabilirsiniz. Veya “Senin maaşın kiraya benimkiler de ev harcamalarına.” diye planlayabilirsiniz. Evde tek maaş olacak ise, neden diye bir düşünün derim, tek maaş geçim zor. Hem ülke kadın gücünü kullanmadan tek kanatlı kuş kadar uçabilir.

Gizli borç kalmasın: Artık ‘Ben’ değil ‘Biz’. Tek kişiymiş gibi davranmak bitti. Kişisel harcamalarda aşırıya kaçmayın. Evlilikte bekarlıktan kalma bazı alışkanlıklardan feragat etmeniz gerekebilir, örneğin haftada üç gün kuaföre gitmek veya herkese yemek ısmarlamak. Neden mi? Çünkü artık borç sadece bir kişiyi değil her ikinizi de etkileyecek. Borç tarihçeniz iyi değilse de gizlemeye gerek yok, zaten bir gün öğrenecek. Kredi sicilin nasıl? diye bir sorun örneğin.

Hayat bir mücadele. Evlilik bir maraton. Yalnız hızlı, ekip olarak uzun yol gidebilirsiniz.

Kararlarlarınız, hayalleriniz, hedefleriniz, bütçenizin ortak olması dileği ile.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın…

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store