Haydi Türkiye, Yarın Çok Geç - 18.05.2013

Geçen hafta 23 Nisan'dan sonra tarihimizdeki en geniş katılımlı uluslararası çocuk konferanslarından biri oldu. 102 ülkeden çocuklar geldi. Child & Youth Finance International (CYFI) zirvesine başta Merkez Bankası, SPK, Borsa İstanbul ve FODER destek verdi. Bu cıvıl cıvıl, balonlu şenlikli zirvede neler neler oldu bilseniz. 8-18 yaş...

Geçen hafta 23 Nisan'dan sonra tarihimizdeki en geniş katılımlı uluslararası çocuk konferanslarından biri oldu.

102 ülkeden çocuklar geldi. Child & Youth Finance International (CYFI) zirvesine başta Merkez Bankası, SPK, Borsa İstanbul ve FODER destek verdi. Bu cıvıl cıvıl, balonlu şenlikli zirvede neler neler oldu bilseniz. 8-18 yaş gençlerin bireysel yeteneklerini güçlendirmek, onları finansal okuryazar yapmak üzere çocuk hakları alanlarında dünyanın önde gelen isimleri ve kurumlan bir araya geldiler.

Bankalar Dikkat!
Bankada hesap açtırmak 18 yaş altı çocuğun "hakkıdır" sözleri çınlıyor kulağımda. Bankalardan çocuklar için ürün geliştirmeleri ve işlemlerin masrafsız yapılması isteniyor. Bankalara düşen çok iş var...

160 Milyon Çocuk

Organizasyonun yaratıcısı Jeroo Billimoria telefonla çocukların sorunlarını dinleyen bir şirketin sahibiyken, 160 milyon çocuktan gelen telefon aramasının ışığında, özgüven eksikliğini ve para kavramanı bilmemelerinin yarattığı sıkıntıyı anlamış ve kolları sıvayıp organizasyonu kurmuş.

Çocukları "Paradan" Korumayın
Aslında bütün dünyada para sorunlarının kaynağı bizimle aynı. Para bizdeki gibi birçok ülkede tabu. Büyüklerde para bilinci olmadığı için bunu çocuklara da öğretemiyorlar. Amerika'nın Zimbabwe'den, Uruguay'ın Almanya'dan, Türkiye'nin Uganda'dan öğrenecekleri var. İşte bu yüzden şahane bir toplantı oldu katılımcılar arasında.

Patron Çocuklar
Zirve için gelen gençler ve çocuklarla konuştum. Gözleri bir farklı parlıyor. 17 yaşındaki Ukraynalı Julia bilgisayarda proje geliştiriyor ve şimdiden annesinden fazla kazanıyormuş, ayda 700 dolar. Hikayesini dinlediğim Mozambikli 7 yaşındaki bir kız çocuğu ise beni çok etkiledi. Evde oyuncak yapıyor ve bu oyuncakları okulda düzenledikleri kermeste satıyor. Perulu 8 yaşındaki kız çikolata paketleyip satıyor, bana da hediye etti...

Biz büyükler nefes almadan bu çocukları izledik. Ben bu organizasyonun Medya Danışma Kurulu ve Jüri Üyesi olarak, Türkiye Finansal Okuryazarlık Derneği Başkanı olarak, ödül törenini Birleşmiş Milletler Kalkınma Genel Sekreteri ile yaptım. Hem de İSMEK’li kadınların hazırladığı mor kaftanımla. Kapanışta tüm salona göbek attırdık.

Para Durumu olarak Kırmızı Kumbara projemizi çocuklara para bilincini geliştirmek, para kullanmayı, birikim yapmayı öğretmek için yapıyoruz. Hedefimiz İstanbul'da 50 bin çocuğu finansal okuryazar yaptıktan sonra tüm Türkiye'ye yaymak. Ayrıca Visa Europe'un "Paramı Yönetebiliyorum" projesinde eğitimcilere eğitim vererek iki yılda 56 ilde 12 bin gence ulaşmalarına küçük de olsa etki ettiğimiz için çok mutluyuz.

Ukraynalı Julia'nın söylediği gibi "Gençlik gelecek değil, gelecek şimdi. Harekete geçin." Haydi Türkiye, yarın çok geç.

Sağlık, sevgi ve parayla kalın.

Not: 22 Mayıs'ta Çırağan Sarayında "I. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi" ni gerçekleştireceğiz. Daha fazla bilgi için www.fo-der.org sitesine bir göz atın.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nız şimdiden kutlu olsun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800